| Superior a întrebat:

Cum e posibil ca viata sa fi aparut random? De ce e ilogic sau copilaresc sa crezi in creator?
Ce e asa logic la aparitia random a unor fiinte atat de bine puse la punct,frumoase,simetrice?
Acum veti intreba dar pe creator cine l-a creat? Creatorul sta in afara creatiei,precum Madalin sta in afara PC-ului Viking pe care l-a asamblat.
Dumnezeu cel mai probabil e o fiinta energetica,suprema,nelimitata,infinita, care dispune de constiinta. Pentru ea, aceasta "risipa" de spatiu si timp reprezinta 0% din timpul pe care-l are la dispozitie si la care are rabdare. (am zis asta caci sunt printre voi unii care il credeti autist pentru ca a creat doar Pamantul in galaxia asta,sau univers). Aceasta idee este sustinuta de majoritatea practicilor spirituale ce au la baza energia, si de observatiile stiintifice care ne arata ca totul este energie, respectiv contine energie.

Răspuns Câştigător
| Cinevacatoatalumea a răspuns:

"Ce e asa logic la aparitia random a unor fiinte"...Păi asta este si esența problemei: ca nu are absolut nicio logică!
De exemplu: nu are nici o logică să creezi CD-uri ( cu muzică) dacă nu creezi și CD Player-ele... că altfel nu ai ce face cu ele, in afară de a le agăța (pe pereți, la oglinda de la mașină, etc) Apoi, poți sa fi sigur ca acele persoane care au creat un sistem de codificare a CD-urilor, au creat si sistemul de DEcodificare, din același motiv: altfel chiar nu ai avea ce face cu ele. Câta vreme vorbim de sisteme "codificare-decodificare" vorbim de "intrligență" deoarece acele sisteme respectă proceduri, algoritmi, procese, si alte operații intr-o anumită ordine la codificare si exact in ordine inversă la decodificare.
Câtă vreme ființele vii dispun de un ADN (informație codificată genetic) este logic ca acesta este rezultatul intervenției unei Inteligențe.
Este absurd să consideri că "niște reacții" s-au apucat de codificat!
Dar poți să zici, de exemplu, că: "niște reacții", care au găsit o cretă albă si o tablă neagră, s-au apucat sa elaboreze procedurile si algoritmi, coprocedurile si antialgoritmii, ca apoi să se apuce de pus in practică. Exact: fierul, când începe să ruginească, găsește vopsea pe bază de ulei si se autovopsește... că peste tot vezi fier vopsit, și sigur s-a întâmplat așa in toate cazurile unde nu ai dovezi!)

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru Cinevacatoatalumea):

Mergand pe logica ta, omul trebuie "decodificat". Crezi ca vom gasi in ADN raspunsul? A higher being? Extraterestrii?

De ce vrei sa crezi asta? Cu ce e mai buna teoria ta decat aia cu Iisus, Iahve, Odin, Zeus, Buddha?

| NGheorghe a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

"omul trebuie "decodificat""—eu nu am zis asta! Dincontră, umanitatea nu va fi niciodată capabilă sa decodifice ADN-ul indiferent de originea lui (animal, vegetal, uman), dintr-un alt motiv foarte logic: nu ar folosi la nimic altceva decât să se recreeze sclavia... că doară, cine are bani de investit in cercetare genetică nu își va crea propriul prădător (si el să devină victimă). Concluzia: inteligența care l-a creat pe om... este mult prea inteligentă! Pardon, concluzia era ca tu doar îți imaginezi "că mergi pe logica mea".
" Crezi ca vom gasi in ADN raspunsul? " Categoric nu! la cât se investește in genetică ...tre sa zică si geneticienii ceva.
"A higher being? Extraterestrii?"... cine știe? nu am fost acolo! ...sigur a fost o inteligență.
"De ce vrei sa crezi asta?" — câta vreme este logic, nu prea am de ales.
" Cu ce e mai buna teoria ta decat aia cu Iisus, Iahve, Odin, Zeus, Buddha?" — care teorie? tu la "deductii logice" spui "teorii"? mai era unul pe aici ce încurca "google" cu "google translate" si vorbea de unul singur!

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru NGheorghe):

Mda. Te-am gasit. Tu esti omul superior! Zbate-te singur in neputinta nemarginita a faptului ca esti de-nenteles!

| NGheorghe a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

Unde dai si unde crapă?
marea majoritate a explicațiilor ( dacă nu, chiar toate), nu îmi aparțin. Ele au fost acceptate si abordate de lumea științifică de foarte multă vreme. (Mircea Eliade, Bart Ehrman)
Nu ai somn? Ai pățit ceva?

17 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

De unde stii atatea despre Dumnezeu? ai vorbit cu el,ti a spus el toate astea? tu nu ai inteles ce inseamna TPU,TPU inseamna intrebari si raspunsuri,asta nu e intrebare,sunt afirmari si cauti confirmari din partea altora,sunt foarte curios de unde stii tu toate astea despre dumnezeu, nici teologi cate studieaza biblia, nici papa de la roma nu stie cate stii tu, incredibil, numa genii in tara asta

| RAY a răspuns:

Acum 1 minut | Mircea08 a răspuns:
INTAMPLATOR nu stiu ce inseamna "RANDOM"
Ce pot spune este ca nimeni nu cunoaste pe Dumnezeu decat Fiul

cum naiba numi cunosc creatorul daca el ma creat, ma voi crestini ))))))))))))))))

| mentholinks a răspuns:

Ce am observat eu e ca daca crezi intr-un creator ai si sperante de la el dar pana la urma ramai dezamagit. Viata e de rahat oricum, cu sau fara Dumnezeu.

| Octavian199 a răspuns:

Cine l-a creat pe Dumnezeu?

| Octavian199 a răspuns:

Ete na 'Creatorul sta in afara creatiei'. Pana si zeus avea pariti, si era mai inainte de Dumnezeu creat.

| Cinevacatoatalumea a răspuns (pentru Octavian199):

Si pe parinti cine i-a creat?

| Octavian199 a răspuns (pentru Cinevacatoatalumea):

E cam greu, dar ma straduiesc.Sa vedem.I-a creat parintii lor rolling on the floor

| Octavian199 a răspuns:

Apropo.In ce credea grecii? A ) Iisus. B). Budda C.) Zeus.D ) Dumnezeu?

| Mclaren12 a răspuns:

Nu este ilogic sa crezi intr-un creator, este ilogic sa crezi in zeul crestin, de asta va considera toti atat de spalati pe creier si pierduti. De asta va critica toti credinta oarba. Faza este ca majoritatea nici n-au idee de ce credeti in basmele alea, doar va critica pentru ca o faceti si nu sunteti in stare sa realizati ca toate acele dogme sunt pura fictiune. N-o sa fie nicio judecata de apoi, n-o sa fie niciun rai sau iad etc. Intrebarea mea nu este cine l-a creat pe Creator, intrebarea mea ar fi cum au aparut formele de viata din Univers, cum s-au raspandit, au existat dintotdeauna precum universul sau nu etc. Voi va tot bateti cap in cap cu ateii la care este mai spalat pe creier si ignorant. Majoritatea crestinilor de altfel cand realizeaza ca au fost mintiti toata viata lor se fac atei.

| Mircea08 a răspuns:

INTAMPLATOR nu stiu ce inseamna "RANDOM"
Ce pot spune este ca nimeni nu cunoaste pe Dumnezeu decat Fiul, si cei pe care Fiul doreste sa le descopere. Dumnezeu nu cred ca este Energie si asta datorita faptului ca este scris faptul ca oamenii vor primi corpuri absolut diferite de cel pe care l-au avut (vor primi "cladiri" ale sufletului nu "case "ale sufletului). Inafara de asta este scris ca "sunt ingeri care zilnic vad fata lui Dumnezeu". Nu cred ca raiul este un acumulator de energii ci mai degraba un loc in care traiesc cei care stapanesc lumea.
Crestinii CRED ca lumea nu a aparut intamplator, ceilalti cauta demonstratii ca sa fie siguri

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru Mircea08):

Random este si faptul ca tu ai ajuns aici!

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

De ce te macina astfel de intrebari?
Cate astfel de intrebari vei mai pune zilnic?
Nu ai alta treaba decat sa vii cu astfel de ineptii?

Viata insasi este "random". Azi te loveste un camion, maine va cadea un asteroid pe Planeta Pamant. Totul este un joc de sansa. In cateva milioane de ani galaxia noastra va disparea la implozia Soarelui. Ciclul va continua si o alta Planeta "Pamant" va aparea in alta galaxie la cateva milioane de ani. Intregul univers va avea parte de o racire/big bang/big crunch si ciclul va reincepe.

97% din univers este energie neagra. Pune mana pe carti de stiinta si citeste. Nu mai pune intrebari la care iti raspunzi singur!