| AvalohAlyn a întrebat:

Cum e raiul? Cum e iadul?

11 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Conform Bibliei iadul se referă la moarte, nu chin veșnic. Apocalipsa 20:14, 15. Iar raiul sau paradisul este prezentat ca fiind pe pământ, după distrugerea sistemului rău de lucruri. Va fi totul perfect, cum era în grădină Eden, înainte ca Adam și Eva sa păcătuiască. Isaia65:20-25,11:6-9,35:5,6,Apocalipsa 21:3-5,Psalmi37:9-11,29

| milan9 a răspuns:

Apocalipsa 20,14 se refera la cu totul altceva decat afirma @danay. "Moartea a doua" la care se face referire acolo inseamna "pierderea", COMPROMITEREA SUFLETULUI, nefericirea lui veşnică, pierderea mântuirii! sad

Pierderea sau starea de "moarte" a sufletului semnifică ÎNVINOVĂŢIREA, PEDEPSIREA sau COMPROMITEREA din cauza păcatelor sale! Folosirea unui cuvânt dur ("moarte") pentru a arăta "dezastrul", "pierderea", "compromiterea" sufletului, avea ROL STILISTIC!

Iar Biblia ştim că ABUNDĂ în toate procedeele artistice, posibile şi imposibile învăţate de noi la literatură – pentru ca acesta era stilul specific general al gândirii evreilor şi al naratoului evreu!)
Cuvântul dur "MOARTE"este folosit pentru a arăta gravitatea acestei căderi, tot la fel cum METAFORA "VIAŢĂ" înseamnă tot ce este bun, frumos şi dezirabil!

| Clorox a răspuns:

In niciun caz ca in biblie rolling on the floor

| xerxes1 a răspuns:

Fiecare cum si-l imagineaza.
Chiar si in moarte clinica un indoctrinat va vedea doar ce a fost programat sa vada.
Crestinii il vad pe Iisus, evreii pe Moise, musulmanii pe Mohamed, etc.

| Deaad a răspuns:

Raiul e un loc plictisitor, cu niste ingeri obositi cantand la harpa la infinit.
Iadul e un loc interesant si smecher.
Cu tutun, iarba, alcool, futai mult si destrabalare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu s-a intors nimeni sa povesteasca.

| Elide a răspuns:

Cum îmi imaginez eu:Raiul este un loc plin de pace și fericire fara lacrimi, suferința, răutate doar o continua contopire cu sufletul lui Dumnezeu.
Și iadul este un loc în care vom arde un loc plin de tortura și chin veșnic o agonie de spune că acolo cauți moartea dar nu o vei mai găsii oricum este oribil.

| Kanpeki a răspuns:

Inexistente. lol

Răspuns utilizator avertizat
| RoxanaY a răspuns:

Raiul este un loc minunat in care nu mai exista planset, moarte, nici tanguire, nici tipat, durere:,, El va sterge orice lacrima din ochii lor. Si moartea nu va mai fi. Nu va mai fi nici tanguire, nici tipat, nici durere, pentru ca lucrurile dintai au trecut."(Apocalipsa 21:4)
Iadul este un loc groaznic in care viermele nu moare si focul nu se stinge:,, unde viermelelor nu moare si focul nu se stinge"(Marcu 9:48)

| citrixma a răspuns:

Așa e cum trăiești, dacă ești în desfrânare fi sigur că guști iadul, dacă trăiești în rugăciune guști raiul... și la moartea trupului adică despărțirea sufletului de trup vei râvni la ceea ce ai gustat pe pământ nu te vei schimba peste noapte.