| Meme10Memu a întrebat:

Cum e sa fii deconectat si izolat de restul universului ca necredincios, sa vorbesti doar cu o gasca de prieteni necredinciosi de pe planeta Pamant si sa nu te mai auda nimeni din restul universului?

74 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Unu, multumesc celor care nu au uitat de mine.
Doi, noi suntem foarte bine auziti de toti din Univers DAR nu ni se raspunte din cauza pacatului dar si acum celor care nu cred in existenta lui Dumnezeu. Cine a vazut filmul SF Divergent, seria a treia isi poate imagina cum suntem priviti.
Acum pentru TOTI necredinciosii, DACA si numai DACA ati urmatii informatile oficiale de pe net [ cei care fac statistici pentru US, CIA, NATO, samd] privind situatia omenirii in urmatorii doi, trei ani, ati vedea ca SFARSITUL este cu mult mai rapid decat credeti dar voi va jucati sau va expuneti aiurelile pe net. Si pentru cei ce nu cred am sa dau doua situatii, stiti ca in doi ani populatia US va scadea cu 227 de MILIOANE de locuitori care nu se stie unde vor disparea sau Germania care va pierde in acelasi timp 57 de MILIOANE? Credeti ca va mai fi net sau telefonie mobila? Habar nu aveti ce VINE.,

| Meme10Memu explică (pentru danut):

Cei care au pornit sa facă Turnul Babel nu au fost lăsați de Dumnezeu să ajungă nici măcar la jumatea proiectului. La fel, națiunile nu vor fi lăsate să avanseze prea mult in combaterea poluării, în misiunile pe Marte sau alte planete, în stabilirea păcii mondiale, in dezvoltarea de arme și mai distrugătoare, in dezvoltarea de alte tehnologii mai avansate pentru că Dumnezeu nu se lasă batjocorit la nesfârșit și pentru că El are un scop măreț cu Pământul și pentru că nu sta in puterea omului să stabilească adevărata pace și prosperitate pe Pământ.

| danut a răspuns (pentru Meme10Memu):

Caci NU am venit sa aduc PACEA ci SABIA. Pmantul e gata de sfarsit. Nu va fi nici o pace caci nu va avea cine sa o faca.

| Meme10Memu explică (pentru danut):

Acolo se refera ca Iisus nu avea sa aduca pacea pentru evrei care credeau ca Iisus sau Mesia avea sa le aduca pace eliberandu-i de sub ocupatie romana. Iisus s-a referit la conflictele dintre oameni dintre samanta sarpelui si samanta femeii.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

"Si pentru cei ce nu cred am sa dau doua situatii, stiti ca in doi ani populatia US va scadea cu 227 de MILIOANE de locuitori care nu se stie unde vor disparea sau Germania care va pierde in acelasi timp 57 de MILIOANE? "

Si daca nu va fi asa, promiti sa te internezi voluntar la balamuc?

| suntserios a răspuns (pentru danut):

Ne auzim in 2 ani sa vedem unde se evapora populatia Germaniei da?

| danut a răspuns (pentru Holiday):

E valabila si reciproca, nu?

| danut a răspuns (pentru suntserios):

Cum o vrea Dumnezeu.

| suntserios a răspuns (pentru danut):

Pai de ce cum o vrea dumnezeu. ai zis o chestie inseamna ca se va intampla. Doar nu vorbesti prostii asa cum ai facut atunci cand ai zis ca fetele alea doua din Caracal au meritat sa moara ca nu s au rugat la dumnezeul tau

| danut a răspuns (pentru Meme10Memu):

Termina cu explicatile asate pe care le visezi tu. Acolo Isus se refera OMENIRII asa cum toata mBiblia se refera la Isus. Sau Biblia o fi doar pentru evrei? Ortodocsii asateapta sfarsitul lumii, undeva in viitor dar il asteapta. Tu esdti iehovista ca numai aia spun asemenea aiureli?

| danut a răspuns (pentru suntserios):

Habar nu ai ce am spus privind acelke fete din Caracal, nu am sa repet acum ca este evident ca nu vei intelege niciodata. Nu am spus ca au meritat sa moara ci ca daca il aveau pe Dumnezeu, nu pateau ce au patit.

| suntserios a răspuns (pentru danut):

Ma bucur ca ai mai zis odata mizeria asta, ca raspunsul celalalt ti a fost sters. La asta fac printscreen, sa fie dovada a cat de mizerabil esti.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

"E valabila si reciproca, nu?"

Da. Te bagi?

| suntserios a răspuns (pentru Holiday):

Omul are nevoie de pe acum acolo. Vezi ce a scris in ultimul raspuns.
Sa spui ca doi copii au meritat sa moara in halul ala pentru ca nu au crezut in dumnezeul lui...

| danut a răspuns (pentru suntserios):

Nu te-am facut mizerabil si am dreptul sa gandesc cum imi place dar esti doar un manipulator din generatia actuala de indivizi care cred ca ei sunt miezul din dodoasca dar sunt total lipsiti de logica. Daca Dumnezeu exista iar fetele alea sarmane primeau o educatie ROMANEASCA, nu pateau ce au patit.Lipsa de Dumnezeu duce la naivitate ca sa nu-i spunem PROSTIE. Cand dicuta cineva cu tine, lucrul asta iese in evidenta cu prisosinta. Si inca ceva, nu este dor Dumnezeul meu ci si al tau si in curand vei face pe tine de frica cand va apare. As fi curios sa te vad atunci.

| suntserios a răspuns (pentru danut):

Numai o mizerie de om poate face afirmatiile tale.
Sa sustii ca niste copii au murit pentru ca nu credeau un rahatul tau de spiridus.

| danut a răspuns (pentru suntserios):

Care copii Gicule? In Franta fetele se maritau la12 ani iar mama m-a facut la 17 {maritata fiind}. Alea erau copile? Poate doar in generatia ta in care maturitatea survine la 70 de ani.

| troleibuz a răspuns (pentru suntserios):

A zis in alt context ca un copil este violat ca pedeapsa anticipata pentru greselile pe care le va face la maturitate. Dumnezeu stie deja ca va fi un criminal si ii da o lectie.
Sunt curios ce meserie are?
Sper sa nu aiba contact cu copiii. Omul acesta cu siguranta are tulburari psihice grave si este un pericol pentru societate.

| troleibuz a răspuns (pentru danut):

De ce nu erau copile?

| troleibuz a răspuns (pentru danut):

Alexandra avea poza in port popular si batic in cap. Cu siguranta era si cu biserica. Vorbesti ca un bolnav mintal.

| danut a răspuns (pentru troleibuz):

Fiindca o fata la 16 a depasit varsta pubertati.

| danut a răspuns (pentru troleibuz):

Baticul si portul tin de TRADITIE, nu de Biserica sau Dumnezeu. Habar nu ai ce inseamna bolnav mintal, pentru cunoostiinta ta am fost consultat 20 de ani in fiecare an pana la pensie, fisa postului si am functionat normal. Anormali sunt cei care nu au primit o REALA educatie romaneasca acasa ci uan COMUNISTA, atee si sustin ca poti trai fara FRICA de Dumnezeu.

| danut a răspuns (pentru troleibuz):

"A zis in alt context ca un copil este violat ca pedeapsa anticipata pentru greselile pe care le va face la maturitate"
Daca nu arati unde am scris asa ceva esti, OUT sau sigur ai probleme mintale.

| Meme10Memu explică (pentru danut):

Iisus va aduce sabia si apoi va fi pace pe Pamant. Deci nu anuleaza supravietuitorii pe Pamant dupa Armaghedon.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

"Daca Dumnezeu exista iar fetele alea sarmane primeau o educatie ROMANEASCA"

Vorbi un sectant a carui secta e importata in Romania si n-are nici o legatura cu educatia romanesca de fapt...
Chiar, din ce drac de secta faci parte?

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Secta lui Dumnezeu, ce legatura are credinta cu educatia celor sapte ani de acasa. M-am referit la educatia cu frica de Dumnezeu ca la romani. Si noi avem acelasi crez CA SI ORTODOCSI. daca nu stiai.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

"Secta lui Dumnezeu,"

Secta pu...ii, de fapt. Le-ati luat astora din afacere...laughing

"M-am referit la educatia cu frica de Dumnezeu ca la romani."

Asta nu e educatie, e prosteala pe fata.

Dar nu mi-ai zis, facem treaba aia? Ca vad ca ti-a pierit elanul cretinoid in ce priveste validitatea afirmatiilor tale.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Eu nu pot garanta pentru viata mea, tu poti?

| floresdemayo a răspuns (pentru danut):

"daca il aveau pe Dumnezeu, nu pateau ce au patit"

Esti cam nedrept... În Biblie scrie și că Dumnezeu nu dorește moartea păcătosului, ci să se întoarcă de la calea lui și să trăiască.winking
Tu, daca te-ai simtit vreodata nedreptatit in viață, inseamna că nu l-ai avut pe Dumnezeu cu tine?

De-a lungul timpului, au existat și preoti care au fost torturați, schingiuiţi şi chinuiţi în puşcăriile comuniste, călugărite violate, crestini care au preferat sa fie schingiuiti decât să se lepede de Biserică, un altul care a fost împușcat direct în față de către teroristii Haram (si nu mai stiu cum) pentru ca nu a vrut sa se lepede de credinta in Hristos etc
E greșit să credem că celor două fete, ucise de individul ăla cu mintea bolnavă, li s-au intamplat toate acestea, fiindcă nu l-au avut pe Dumnezeu. Individul ăla a actionat cum a vrut, fiindcă Dumnezeu a dat fiecaruia dintre noi, libertate individuală, de a alege si de a actiona după bunul plac (liberul arbitru).
La final, conform celor scrise, parcă tot prin Biblie, vom plăti fiecare după faptele noastre. Iar dacă alții nu cred, noi nu le putem impune să creadă. E vorba tot de libertatea morală a omului de a gândi și a face ce vrea.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

Ce legatura are cu subiectul? Sau recunosti ca nu stii ce faci? Macar drumul la baie il mai gasesti?

| troleibuz a răspuns (pentru danut):

Cine tine la traditie, tine și la Dumnezeu. Suntem un popor profund religios. Sa traiesti cu frica e anormal. Simptom de boala.

| danut a răspuns (pentru troleibuz):

Nicidecum, traditile sunt pagane iar noi suntem crestini.

| troleibuz a răspuns (pentru danut):

Pentru 90% din Romania nu sunt.

| danut a răspuns (pentru floresdemayo):

Corect,

| danut a răspuns (pentru troleibuz):

Alegerea fiecaruia. Pentru mine CREDINTA are un anumit scop, pentru cei mai multi DOAR un obicei.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Iar o iei razna.

| Meme10Memu explică (pentru troleibuz):

Daca ti-e frica sa nu cazi datorita gravitatiei asa ar trebui sa-ti fie frica de Dumnezeu care a creat gravitatia.

| troleibuz a răspuns (pentru Meme10Memu):

Ma tem mai mult de abuzuri. Crima. Dumnezeu a creat si asta.

| Meme10Memu explică (pentru troleibuz):

Dumnezeu nu a creat crima, abuzurile. Omul nu e facut sa atace, sa se lupte: oasele sunt slabe. Cand da cu pumnul in alt os il doare. Dantura omului nu e conceputa sa sfasie carnea. Cand ucide pe cineva omul are mintea tulburata, are complexe de constiinta. Cand doarme poate fi ucis cu usurinta. Altfel trebuia sa aiba doua creiere, un creier sa fie treaz ca sa stea de veghe si corp dublu ca sa atace sau macar sa bareze cand celalalt doarme.

| troleibuz a răspuns (pentru Meme10Memu):

Daca Dumenzeu e atotputernic si a creat totul, el a creat si crima, si abuzurile. Sau vrei sa spui ca e omniscient, omniprezent si priveste totul cu sadism?

| darrio2007 a răspuns:

Fiecare doarme asa cum isi asterne.

| Meme10Memu explică (pentru darrio2007):

Cica doarme in loc de odihna, verdeata, pace si liniste. Asa zice popa.

| darrio2007 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Mda, e si ăsta un punct de vedere.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ma intereseaza sa ma auda credinciosii. Nu am nimic sa le zic, prefer sa traiesc in realitate.

| sierra1 a răspuns:

E la fel ca a fi indoctrinat, să crezi în basme, în cai verzi pe pereți, să ignori realitatea și să te complaci in ignoranță

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu cred ca exista cineva cu aceste caracteristici.

| Wr3nch a răspuns:

Si cum esti tu conectat la univers hmmm? laughing

| Meme10Memu explică (pentru Wr3nch):

Astronomii si NASA pretind ca sunt conectati cu restul universului prin misiunile lor spatiale insa tot ei recunosc ca nu-i aude nimeni in restul universului. Ei transmit semnale radio in speranta ca cineva le va raspunde dar nimic, universul ramane pentru ei tacut. Au pus pe sonda Voyager niste mesaje despre civilizatia umana si tot nimic. Pai cum sa auda ceva daca in Biblie spune ca Dumnezeu raspunde in ascuns unui credincios la rugaciunile acestuia? Dumnezeu e stapanaul universului si cine vrea sa fie conectat cu restul universului trebuie sa vorbeasca cu Dumnezeu sa citeasca mailul de la Dumnezeu sub forma de Biblie.

| cristimihailov a răspuns:

Salut MM.

S-a terminat concediul?
Ca lipseau intrebarile tale...

| Meme10Memu explică (pentru cristimihailov):

S-a terminat concediul. M-am apucat de treaba. rolling on the floor

| cristimihailov a răspuns:

Boss, si pana la urma ai inceput sa recrutezi in numele lui Jesus?

Sa creezi oastea luminii?

| Meme10Memu explică (pentru cristimihailov):

Nu adun eu nici o oaste. Iisus cu ingerii lui vor lupta si nu omul. Crestinii doar vor privi.

| cristimihailov a răspuns (pentru Meme10Memu):

Aa... va fi ca la meciul de footbal, Dumnezeu Jr si prietenii lui vor juca miutza cu Tapul, Iar crestinii galerie.

E un punct de vedere legitim... ma gandesc.

| Ineys a răspuns:

Tu crezi ca totul se invarte in jurul religie? Vezi ca nu mai esti de mult credincios, esti doar fanatic acum.

| StrongHeart a răspuns:

Man,hai sa-ti spun ceva.Eu sunt credincios.Dar mult timp nu am fost si chiar il uram pe Dumnezeu.
Daca tu veneai atunci sa-mi spui ca de ce sunt necredincios si ca ce credincios esti tu,as fi reationat foarte urat.
Daca vrei sa convingi un om, o faci prin puterea exemplului, nu mustrandu-i, ca tuturor le vine momentul in viata asta in care se afla la rascruce si trebuie sa o ia pe un drum.
Fii tu mai bun ca ei, traieste credinta cu adevarat, nu doar din vorbe. Tacerea e de aur.

| GdX a răspuns:

La mine pe Venus e foarte fain. Avem comunicatie cu jumatate de univers. Cel mai misto e sa ne uitam spre Pamant si sa vedem ce neevoluat a ramas in comparatie cu restul Universului. Umbla vorba ca pe Pamant fiintele alea cred in puteri paranormale, in fiinte care au creat pamantul si se omoara in numele lor. Cica s-ar numi religii si se bat pentru ele.

| Meme10Memu explică (pentru GdX):

E cam cu semnul intrebarii ca doar dintr-o adiere de vant oamenii arhaici sa fi crezut ca e vreun zeu care misca aerul. Cred ca a fost ceva mai de gradul trei adica intalniri de gradul trei cu diferite zeitati care apoi s-au retras si lucreaza in mare secret deoarece au vazut ca le iese mai bine pasenta daca se ascund.

| mudokins78 a răspuns:

De unde sti tu ca nu te aude nimeni? intreb si eu asa,.
te-ai intrebat vreodata de ce omul in general isi ridica cand si cand privirea catre stele?

| Meme10Memu explică (pentru mudokins78):

Chiar, numai omul se uita dupa stele. Restul animalelor sunt doar in cautarea hranei si imperecherii.

| RKBlue a răspuns:

"Cum e sa fii deconectat si izolat de restul universului ca necredincios"
Necredincios?
Fiindca nu cred in Dumnezeul tau?
De ce e mai real al tau decat al meu?
De ce consideri ca ceea ce cred eu e gresit?
Daca erai crescut musulman, ai fi crezut in Alah si ai fi citit coranul.
Daca te nasteai in India ai fi fost hindus.
Intelegi?
Adica credinta e personala.Fiecare crede in ceva, ce a fost invatat de mic. Unii ajung sa nu mai creada in nimic altii ajung sa creada in ceva nou si altii raman cu aceeasi credinta.
Nu mi se pare normal sa ai treaba cu credintele altora.
Daca eu nu cred in ceva, nu e treaba ta. Daca cred in ceva, nu e treaba ta.

Intrebarea ta implica faptul ca un ateist nu poate fi prieten cu un crestin. Ceea ce e gresit.

Si exprimarea ta suna foarte agresiva si plina de prejudecata. (cel putin asa pare)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum este sa fi parte din gasca de trolli care ameninta in numele unui superior imaginar?

| Meme10Memu explică (pentru anonim_4396):

Uite aci cum deduc eu ca exista Dumnezeu: toate legile fizice se armonizeaza intre ele. Daca corpul meu are vreun conflict intern nu as putea trai mult. Universul exista de mult timp. E logic sa cred ca doar ceva sau cineva e promotorul universului. Daca ar fi mai multi inevitabil ar apare fisura, certurile si nu ar mai fi existat legi fizice stabile.

| troleibuz a răspuns:

Nu am inteles. Credinciosii sunt mai sociabili? Se urasc si intre ei. Am fost la o inmormantare luna aceasta. Numai barfe auzeam despre familia decedatului cum intorceam putin capul. Inventii. Prostii. De la persoanele care merg chiar zilnic la biserica aia. Nu am mai vazut atata rautate niciodata. N-as putea trai asa. Numai din nascoceli. Si pentru nascocelile altora mai prosti de acum 2000 de ani. Realitatea cruda e asta. Ortodoxia e un mic cancer. Credinta in 2020 nu exista. Exista frica si oameni care nu stiu sa o gestioneze.

| suntserios a răspuns (pentru troleibuz):

Mic?

| troleibuz a răspuns (pentru suntserios):

Mare. Dar in cazuri foarte mici ajuta. Pe cei pierduti si depresivi. Desi poate avea si efect invers. Sa ii innebuneasca mai tare. E de evitat in orice caz.

| Meme10Memu explică (pentru troleibuz):

"Dar in cazuri foarte mici ajuta" - daca ajuta, de ce sa fie evitata comunicarea cu Dumnezeu?

| Meme10Memu explică (pentru troleibuz):

"Credinciosii sunt mai sociabili? Se urasc si intre ei." - Da, pentru ca ei trebuie sa socializeze mai intai cu Dumnezeu. De multe ori limbajul folosit cu divinitatea nu e acelasi ca cu oamenii. Dupa prea multe incercari de comunicari cu Dumnezeu cu multe carti de rugaciuni de invatat pe derost unii ajung sa nu se mai inteleaga cu semenii lor. Dar nu-i bai, important incearca sa fie conectati cu Dumnezeu chir daca in mod gresit, incurca parola, uita parolele si nu se mai pot loga cu Dumnezeu. Cu Diavolul daca sunt conectati, pentru ca Satan a fost aruncat pe Pamant si nu mai are ce cauta in restul universului. Cat despre acele barfe pot spune ca multi pretind ca sunt conectati cu divinitatea. Le place sa se stie conectati desi nu sunt conectati cu divinitatea.

| troleibuz a răspuns (pentru Meme10Memu):

''important incearca sa fie conectati cu Dumnezeu chir daca in mod gresit''
O gandire defecta. Multi criminali cred in Dumnezeu. Asta nu ii face oameni buni. Ii face ipocriti.

| Meme10Memu explică (pentru troleibuz):

Una e sa creada in Dumnezeu si alta e sa comunice cu El sa fie conectati cu El sa aiba pile si relatii la Dumnezeu.

| troleibuz a răspuns:

Practic tu vrei sa spui ca e mai grav sa nu crezi intr-unul din miile de zei de pe planeta asta decat sa fii un criminal, violator samd?
Tu esti danutz?

| Meme10Memu explică (pentru troleibuz):

Nu sunt danutz. Intrebarea e reala. Multi cercetatori de la NASA se simt foarte singuri vazand imensitatea universului iar Pamantul atat de mic.

| MaryMaria333 a răspuns:

Eu, sunt cu picioarele pe pământ! Cred ce vad, ma concentrez pe viata nu pe povești. E mult mai bine.

| Meme10Memu explică (pentru MaryMaria333):

Da, am inteles insa nu te apasa ca nu te aude nimeni cand esti singur noaptea pe un cer senin? Te uiti la stele si de acolo nu-ti apare niciun mesaj niciun SMS nimic.

| MaryMaria333 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Da dar asta e realitatea, vrem nu vrem. Is deja obisnuita cu situatia. Oricum, e bine sa ai niște prieteni "ca stelele" care sa te asculte si sa fie langa tine tot timpul.