| Anonimouse25163 a întrebat:

Cum e viata de crestin? Adica sa nu poti sa te distrezi, sa nu fii in pas cu lumea, sa iti pierzi copilaria, sa nu ai voie sa faci nimic sa te simti bine, ceea ce iti place. Cum e?

31 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cum e viata de crestin?
te dai sfant pe TPU, in biserica te dai sfant, cand iesi de pe TPU/biserica esti insati satana in persoana la puterea a şasea, asa sunt multi crestini care se dau sfinti, ferice de draci care se dau crestini

| Mircea08 a răspuns (pentru RAY):

Ce spui tu este viata de crestin care e declarat crestin de o institutie religioasa. Crestinii adevarati sunt modesti (opusul mandriei), ei nu se lauda cu nimic, nici macar nu ii observi.

| RAY a răspuns (pentru Mircea08):

Clar nu-i observi ca nu exista

| Mircea08 a răspuns (pentru RAY):

E adevarat ca nici eu nu am intalnit un crestin adevarat, dar asta nu inseamna ca nu exista

| RAY a răspuns:

| Nilsson
ce credinta omule, cand isi jignesti aproapele fi ma serios, ai zero credinta faci propaganda sectanta pentru ca primesti banii, e vorba de banii, cotizatia de 10%, fariseri moderni

| RAY a răspuns:

Nilsson ce calomi omule? tu mai facut satanist, nebun, imoral si cica tot eu sunt cel rau, e pe naiba nu primesti banii nu ca m-ar interesa dar adevarul doare, stiu ca mai raportat fi calm in fapt pe multi ai raportat inclusiv cei care sunt crestini dar nu sunt de secta ta

| RAY a răspuns (pentru RAY):

TPU vede asta oare
acum 4 ore | Nilsson a răspuns (pentru AC4S4):
Sufera de o afectiune
acum 4 ore | Nilsson a răspuns (pentru AC4S4):
"Nu cred ca are probleme psihice"
Nici tu nu esti sigur happy

https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Dislexie

"Ci doar vrea să aibă mereu dreptate. Tuturor ni se întâmplă sau ni s-a întâmplat."
Asa e. Cateodata.
La el e atat de frecvent incat devine un comportament compulsiv-obsesiv si nu se incadreaza in tiparele normale.
Daca pe tine te tin nervii cu el ai toata admiratia mea.
Nilsson dany1988
@ Ray

Prin afirmatia ta ai dovedit tuturor ca esti un MINCINOS.

Poti avea incredere in mincinosi?

A avea conturi multiple e contrar regulamentului, iar un cont se poate verifica prin adresa de e-mail cu care a fost creat sau cu IP-ul computerului de unde s-au facut logarile.

Cine are indoieli poate sa sa trimita o sesizare la contact@tpu.ro.

Ca sa se convinga si ei, nu pentru ca cei care trimit sesizari false ar risca sa fie supendati happy

Nu stiu daca mai e nevoie sa precizez ca Dumnezeu exista dintotdeauna, nu am afirmat ca a aparut din nimic, nu stiu de unde le scoate Ray dar pentru tampeniile pe care le spune i-am dat ignor.
Dar se pare ca replicile idioate au mai mult succes din pacate, mai ales la cei care nu prea isi folosesc mintea.
Nilsson Nilsson
Am impresia ca problema de fond e o tulburare de personalitate maniaco-obsesiva impotriva religiei in general, iar pozitiile lui contradictorii sunt doar un simpton secundar, pentru ca el nu e nici ortodox, nici neoprotestant.

Oricum, acesta postura e destul de ridicola. Un om sanatos mintal are asa-numitul social-awareness, adica el constientizeaza cand un anumit comportament nu se incadreaza intr-un tipar social.

Unui nebun, daca ii spui "Nene, vezi ca vorbesti singur", el nu constientizeaza ca are o problema ci crede ca ai ceva cu el si ai noroc daca nu iti da si una in cap.

Problema e ca unii il considera un model si un exemplu, el oricum e irecuperabil, dar incerc sa le deschid ochii celorlalti.
Acum, intre noi fie vorba, m-ai facut curios de ce ti-a dat ignor happy
Răspuns la 4 Mai 2018 11:22 pentru întrebarea:
Cum se numeste stiintific acea boala psihica cand cineva are niste opinii contradictorii in perioade scurte de timp?

De exemplu, mai intai adopta o pozitie vehementa pro- ortodoxa si impotriva asa-? (mai mult)

Nilsson Nilsson
Din ce stiu bipolarismul are legatura cu depresia, cand cineva trece de la o stare de euforie la tristete accentuata si viceversa.

| RAY a răspuns:

Acum 3 ore | Nilsson a răspuns (pentru Steregoi):
Ma bucur ca e mai e cineva care intelege ce spun.
E si trista comparatia in acelasi timp, chiar si cei lipsiti de credinta sunt copiii Lui Dumnezeu si e tragic sa fie momiti spre moarte de catre cel rau.

e trist ca te dai crestin si isi consideri aproapele niste mormoloci, mai si pomenesti de iisus asta chiar e tipic fariseilor
: "De ce vezi tu paiul din ochiul fratelui tau si nu te uiti cu bagare de seama la barna din ochiul tau? … Fatarnicule, scoate intai barna din ochiul tau, si atunci vei vedea deslusit sa scoti paiul din ochiul fratelui tau" (Mt 7, 1-5)? Ma tem ca nu. Nu mai spun ca de multe ori ceea ce i se pare omului drept, pentru D
MORMOLÓC, mormoloci, s. m. 1. Larvă cu coadă a batracienilor în prima fază de dezvoltare, având branhii în loc de plămâni. 2. Fig. (Fam.) Om molatic, lipsit de energie, încet în mișcări. ♦ Epitet glumeț dat copiilor mici. – Din sb. mrmoljak.

| DeyCj a răspuns:

E mult mai limitată decât a unui ateu, dar e mai liberă decât a unui mahomedan sau islamist.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru DeyCj):

Poti sa te bucuri de creatia lui Dumnezeu, nu esti obligat sa il iubesti, sa crezi in el si sa ii marturisesti pacatele tale. Un crestin ajuta pe oricine are nevoie. Un crestin adevarat il iubeste pe Dumnezeu, isi iubeste dusmanii, nu bea, nu fumeaza, nu curveste, nu injura, nu se bate, nu fura etc. Ti se pare ca este mai frumos si bine sa faci aceste lucruri lumesti si pacatoase?

| RAY a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Un crestin ajuta pe oricine are nevoie. Un crestin adevarat il iubeste pe Dumnezeu, isi iubeste dusmanii, nu bea, nu fumeaza, nu curveste, nu injura, nu se bate, nu fura etc.
fi serios bogdy nici macar tu nu esti crestin adevarat

| DeyCj a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Dacă în așa zisele creații ale lui Dumnezeu incluzi și omul, atunci da așa, e.Alți oameni se bucură de creația lui Dumnezeu, exploatându-i și transformându-i în sclavii lor.Cică omul e creația lui Dumnezeu.Conform celor scrise de tine e ceva ok dacă alți oameni se bucură de creația lui Dumnezeu.

| AC4S4 a răspuns:

Lucrurile rele ce ii placeau unui om inainte de a fi crestin (vicii, destrabalare, etc.) le va uri cand va realiza ca pacatul a pus stapanire pe el si ca doar Isus poate da salvare.
Deci, odata ce este crestin, nu o sa se simta rau pentru ca nu poate sa se distreze cum o face lumea si sa traisca dupa cum vrea firea pamanteasca. Din moment ce acele lucruri le va uri, se va simti bine daca traieste frumos, curat, slujind pe Dumnezeu.

2 Corinteni 5:17 : "Căci, dacă este cineva în Hristos, este o făptură nouă. Cele vechi s-au dus, iată că toate lucrurile s-au făcut noi."

P.S. : Poate ca unii oameni sunt asa dupa cum ii descrie RAY. Spun ca sunt crestini, dar doar cu buzele, nu cu viata lor. Totusi nu trebuie sa ne uitam la alti oameni, ci la Isus Hristos.

| Nilsson a răspuns:

Eu am ales credinta la maturitate cand am avut deplina libertate de decizie (25 de ani) si iti spun sincer ca nu regret deloc alegerea, viata de crestin e o viata mult mai implinita.
Placerile si satisfactiile sunt doar niste iluzii.
Vezi si tu ca tinerii de azi vorbesc vulgar, beau, fumeaza, se uita insistent dupa fete pe strada, vizioneaza filme porcoase.
Asta nu le aduce nicio fericire.
Tu nu trebuie sa fii ca ei, pestii vii inoata impotriva curentului.

| Steregoi a răspuns (pentru Nilsson):

"pestii vii inoata impotriva curentului." - rolling on the floor

| Nilsson a răspuns (pentru Steregoi):

Ce e asa de amuzant? Se stie ca pestii din raurile montane migreaza spre amonte pentru a depune icrele.
E o metafora a faptului ca in viata trebuie sa fim impotriva multor din tendintele acestei societati si sa nu ne lasam dusi de val.

PS: utilizatorul ray minte ca de obicei, nu castig niciun ban din religie, ba chiar contribui la cheltuielile bisericii.
Nu e prima data cand recuge la minciuni in tentativa lui disperata de a ma denigra, m-a acuzat si ca as avea conturi duplicate si ca noi am fi aceeasi persoana happy
Insa lucrurile nu pot continua asa, sunt curios ce parere are redactia TPU despre calomniile aduse la adresa celorlalti utilizatori.

| Steregoi a răspuns (pentru Nilsson):

Ma amuza ca i-ai comparat pe necredinciosi cu "pestii morti dusi de val." laughing E amuzanta comparatia si in acelasi timp adevarata.

| Nilsson a răspuns (pentru Steregoi):

Ma bucur ca e mai e cineva care intelege ce spun.
E si trista comparatia in acelasi timp, chiar si cei lipsiti de credinta sunt copiii Lui Dumnezeu si e tragic sa fie momiti spre moarte de catre cel rau.

| Mircea08 a răspuns:

Poti sa te distrezi, nu poti sa te destrabalezi. De ce trebuie sa fii in pas cu lumea? este lumea un exemplu de comportament? In general, lumea nu stie ce inseamna sa fii crestin si cum trebuie sa se comporte un crestin. Raspund - a fi crestin inseamna sa fii un om normal si sa te comporti ca un om normal - anormal e sa ucizi, sa furi, sa minti, sa urasti, sa nu ai mila, etc. Iti recomand sa citesti : - https://atrainormal.blogspot.com/......relor.html

| NGheorghe a răspuns:

Probabil mult mai sănătos decât atunci când fumezi de la 12 ani, PlayStation pana la 5 dimineața, distracție- in sensul de a te holba, prin baruri si discoteci, la toți "copii de tâlhari" ce se sparg in figuri.

| 6684464 a răspuns:

Cunosc cateva familii de pocaiti(protestanti/neoprotestanti) si pot spune ca:
1. Copiii lor se distreaza, nu ca a unor indiferenti. Stiu o gramada de jocuri, nu pe telefon.
2. Nu am vazut tineri mai fericiti si mai sociabili ca acolo, sau poate ai o alta definitie pentru "distractie" care nu cuprinde fericirea si socializarea.
3. Se simt excelent, nu toti, dar cei sanatosi cel putin...hee hee dar toti se simt excelent d.p.d.v. sentimental
Acum, daca esti un ciudat psihopat si nu te lasa religia in pace sa te "distrezi", este problema ta laughing

| CinevaAnonimă a răspuns:

Te poti distra foarte bine, atata timp cat nu intreci limitele. Pentru cei obisnuiti cu distractiile pacatoase este greu sa isi imagineze cum sa se distreze frumos. Atunci cand il ai pe Dumnezeu in inima ta nu mai duci lipsa de nimic... Toate ti se par desarte.

Răspuns utilizator avertizat
| CinevaAnonimă a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Este un fel de metafora aceasta. De fapt, sentimentelesentimentele si credinta vin din suflet.

| SandraEve a răspuns:

Nu este asa. Nu suntem calugari sau maici sa traim dupa reguli atat de stricte. Din punctul meu de vedere un crestin este acea persoana buna si blanda ce il iubeste pe Dumnezeu si stie ca acesta se regaseste in aproapele sau. Acea persoana care nu isi pune intrebari idiotele de genul "daca Dumnezeu exista, atunci de ce exista raul?" "De ce a lasat Dumnezeu aceasta lume daca putea crea o lume mai buna?", raspunsurile sunt atat de simple...atunci cand stii ca El iti vrea binele si iti lasi viata in mainile lui ai sa fii surprins cat de liber te vei simti si cat de fericit. Dumnezeu nu ne vrea prosti sau nefericiti, nu ne interzice sa nebucuram de viata in limitele decentului

Răspuns utilizator avertizat
| SandraEve a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Depinde cum vezi lucrurile

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

Poti sa te bucuri, sa-i multumesti Domnului, te poti bucura de creatia lui Dumnezeu in limita bunului simtwinking
Poti sa ai femei, case, bani, masini, daca nu il ai pe Dumnezeu esti un nimeni si nu iti vei gasi niciodata fericirea. Lucrurile materiale nu sunt fericirea adevarata, acest pamant va arde.
"10. Ziua Domnului insa va veni ca un hot. In ziua aceea, cerurile vor trece cu trosnet, trupurile ceresti se vor topi de mare caldura, si pamantul, cu tot ce este pe el, va arde."
Toate sunt trecatoare, toate sunt lucruri materiale in aceasta viata scurta. Nu o sa te faca mai fericit placerile lumesti, ele te vor face fericit pe o perioada scurta.
"2. Caci oamenii vor fi iubitori de sine, iubitori de bani, laudarosi, trufasi, hulitori, neascultatori de parinti, nemultumitori, fara evlavie,
3. fara dragoste fireasca, neinduplecati, clevetitori, neinfranati, neimblanziti, neiubitori de bine,
4. vanzatori, obraznici, ingamfati; iubitori mai mult de placeri decat iubitori de Dumnezeu;"
"Şi ce ar folosi unui om să câştige toată lumea, dacă şi-ar pierde sufletul? Sau ce ar da un om în schimb pentru sufletul său?"
"39. Cine isi va pastra viata o va pierde; si cine isi va pierde viata pentru Mine o va castiga."
Iti doresc sa ai sanatate, pace si bucurie in viata, tot ce conteaza este sa ajungi un om fericit pe acest pamant si sa te bucuri de viata cu toata inima, sa te bucuri de vesnicia acordata de Domnul nostru Iisus Hristos prin moartea sa pe cruce.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

"Bucură-te, tinere, în tinereţea ta, fii cu inima veselă cât eşti tânăr, umblă* pe căile alese de inima ta şi plăcute ochilor tăi, dar să ştii că, pentru toate acestea, te va chema Dumnezeu** la judecată. "(Eclesiastul 11:9)

| LOVW a răspuns:

Știu că lumea în general crede că pocăiții sau creștinii sunt niște închiși la minte, niște înapoiați fiindcă ei nu merg la cluburi, nu fac sex înainte de căsătorie, că nu se îmbracă indecent, etc. Oamenii s-au născut de la păcatul adamic cu o fire păcătoasă care dorește păcatul. Dar în momentul când oamenii i-au decizia fermă de a-L urma pe Hristos și încheie legământ primesc încă o fire care iubește sfințirea și nu păcatul ( îl urăște ).
Pe lângă firea păcătoasă aceștia o vor mai avea pe cea care dorește sfințire, și poate un creștin se va uita la un cuplu cum se sărută și firea lui va dori și ea, dar creștinului nu îi surâde această relație păcătoasă, pur și simplu creștinii știu că acea relație nu la va aduce beneficii în relația lor cu Dumnezeu, ci destrămarea ei. Nu este un chin așa de mare acea dorință pentru concubinaj, problemă devine când creștinii fac o relație cu care Dumnezeu nu e de acord. Este imposibil ca acel om să nu cadă la un moment dat dar trebuie să se pocăiască și să o termine cu păcatul. Fericirea creștinului nu stă în păcat ( poate doar la trăirea lui ), la sfârșit le pare rău de ce au făcut, fericirea lor constă în studierea Scripturii, în laudă către Dumnezeu, în părtășie, și multe altele.

| blackmd a răspuns:

Creștinii is mai păcătoși ca ateiștii big grin