| mentholinks a întrebat:

Cum ŕespectati voi prima porunca cand spuneti Dumnezeu Tatal, Dumnezeu Fiul si Dumnezeu Duhul Sfant?

36 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Ce porunca, care porunca?

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru RobertG101):

Porunca 1: Sã nu ai alti dumnezei afarã de Mine.
Simplu, Dumnezeu este unic, adica Tatal, Fiul si Duhul Sfant.
Problema ar trebui sa o rezolvi Nu pentru prima porunca ci pentru A PATRA, acolo e piatra de poticnire.

Răspuns utilizator avertizat
| mentholinks explică (pentru danut):

Degeaba tii Sabatul daca nu stii pentru cine il tii, daca tu cand te gandesti la Dumnezeu ai trei persoane in cap.

| danut a răspuns (pentru mentholinks):

De unde sti tu ce am eu in cap, esti Mafalda (ghicitoare de renume in Romania interbelica)?

| mentholinks explică (pentru danut):

Pai tu ai zis ca Dumnezeu pentru tine e Tatal, Fiul si Duhul Sfant. Daca tu ai in cap altceva si aici scrii altceva eu n-am de unde sa stiu.

| danut a răspuns (pentru mentholinks):

1Ioan 5, 7. (Cãci trei sunt care mãrturisesc în cer: Tatãl, Cuvântul si Duhul Sfânt si acesti trei una sunt.)
Vrei sa repet?

| mentholinks explică (pentru danut):

Stiam deja asta. Pentru voi Dumnezeu sunt trei persoane care sunt una (de ce nu unul?). In fine.

| danut a răspuns (pentru mentholinks):

Pai daca STI de ce mai intrebi?

| mentholinks explică (pentru danut):

Eu am intrebat cum respecti prima porunca cand pentru tine un singur Dumnezeu sunt trei persoane? Ce nu intelegi? Daca aceste persoane nu au identitate proprie si sunt ca organele corpului uman formand intregul atunci inteleg.

| danut a răspuns (pentru mentholinks):

Greu, nu? Cand te rogi Unuia din Trinitate te rogi IN ACELASI timp TUTUROR celor din Trinitate. Oricum ai face cursul RUGACIUNII urmeaza ACELASI traseu, vrei nu vrei. Eu cred ca intrebarea ta este fara rost fiindca (parerea mea dar poti demonstra ca nu e asa) nu sti la cine refera Porunca 1 si nici "TRASEUL" unei rugaciuni spre Dumnezeu.

| sabin89 a răspuns:

Să fi fost evreii tri(nu mono)teişti şi nu ştim noi? O să reiau V.T. să-l citesc.

| Hammurabi a răspuns:

Când e vorba de Divinitate tu chiar vrei să înțelegi absolut tot?
Adică, consideri că ai o putere de înțelegere atât de desăvârșită încât nu poate exista nimic, nimic, nimic în universul ăsta, pe care tu să nu-l poți înțelege?
Dacă ți-ar spune cineva că Dumnezeu nu poate fi explicat, dovedit nici măcar imaginat, pentru că acest lucru depășește cu mult puterea noastră de procesare și înțelegere?

| mentholinks explică (pentru Hammurabi):

Prima porunca e si cea mai importanta si nerespectarea ei e principalul motiv pentru care Dumnezeu a pedepsit poporul lui Israel. Eu ma intrebam doar cum o respecti cand ai un Dumnezeu Tata, un Dumnezeu Fiu si un Dumnezeu Duhul Sfant cum spune anonimg.

| Hammurabi a răspuns (pentru mentholinks):

Dumnezeu nu e o persoană, probabil nu e nici măcar o entitate.
Dacă se spune că Dumnezeu e Tatăl, Fiul și Duhul Sfânt, probabil asta e.
Dumnezeu e Sfânta Treime. De ce ți se pare complicat?
Vrei ca Divinitatea să poată fi explicată atât de simplu ca pentru copii de grădiniță?
Probabil nu se poate.
Voi încercați permanent să obțineți niște informații extrem de concrete despre Divinitate.
Nu există astfel de informații.
Pentru că, și dacă ar exista, ne-ar depășii cu mult. Probabil nu le-am înțelege.

| doctorandus a răspuns (pentru Hammurabi):

Cine vă explică Sfânta Treime este prin definiție eretic. Poziția teologiei creștine mainstream este că Sfânta Treime nu se poate explica rațional.

| xerxes1 a răspuns:

Beau doar cafea 3in 1, folosesc sampon 3 in 1.
Am cumparat aspirator 3 in 1.

| anonimg a răspuns (pentru xerxes1):

Trei Persoane care au același gand și scop: binele oamenilor.
Dacă tot așa ar fi și în familii, atunci ar fi raiul pe pământ.

| xerxes1 a răspuns (pentru anonimg):

Zeul biblic a ucis mai multi oameni decat Hilter si Stalin impreuna.
Daca asta e iubire...

| anonimg a răspuns (pentru xerxes1):

Oamenilor le place mai mult ura decât dragostea; mai mult să facă răul decât binele. El îi salvează pe toți care își doresc asta. Nu păcatul este vina oamenilor, ci refuzul lor de a nu mai fi afară din cale de răi. Dacă nu ar fi intervenit în viețile oamenilor, astăzi ne-am fi omorât și bătut ca chiorii; iar cei mai buni s-ar fi sinucis ca să nu mai trăiască in răul acesta. El a salvat de la moartea veșnică pe tâlharul de pe cruce; dar tânărul bogat a ales să moară în mijlocul bogățiilor sale.
Rahav și-a salvat toată familia din cetatea Ierihon pentru că a vrut să fie salvată. Pe când ceilalți au pornit cu război împotriva lui Dumnezeu, când puteau și ei să fie salvați.
Cât timp suntem în viață putem să trăim în pace cu Dumnezeu. Nimic altceva de pe pământ nu este mai important. Pentru asta luptă și Dumnezeu dar și cel rău. Să renunțăm la ură și autocompatimire, la indiferență și nepăsare, la mândrie și la invidie, căci acestea sunt slabiciunile firii noastre pământești de care vrajmasul profită din plin ca să nu ne putem bucura de mântuirea, de pacea sufletului nostru.
Putem să strigăm și noi ca ucenicii: "Doamne, scapă-ne că pierim!"

| mentholinks explică (pentru anonimg):

Deci sunt 3 persoane Dumnezeu?

| unvecin a răspuns (pentru mentholinks):

Corect. Altfel Dumnezeu (ca singură Persoană) nu ar putea fi dragoste.

Problema de mai multe persoane, dar o singură unitate există și în căsătorie. E un bărbat și o femeie (două persoane distincte), dar care formează „un singur trup". (Geneza 2:24)

| anonimg a răspuns (pentru mentholinks):

Este Dumnezeu Tatăl, Dumnezeu Isus Hristos și Dumnezeu Duhul Sfânt.

| numerbosk a răspuns (pentru anonimg):

Haha.
Deci un Dumnezeu asa bun si iubitor ne demonstreaza asta ucigand miliarde de oameni inclusiv 42 de copii care au ras de un proet chel si bagandu-ne in iad unde focul lor nu se termina niciodata si viermele lor isi are casa in corpul nostru.
Hahha.
Acum serios, asta e o gluma?

| anonimg a răspuns (pentru numerbosk):

Este o măsură pe care Dumnezeu este nevoit să o ia, la fel cum un medic este nevoit să amputeze membrul pentru ca viața pacientului să fie salvată. Dumnezeu nu face lucrul acesta cu plăcere; El care ne-a creat din dragoste, care Și-a dat viața ca să ne bucurăm de ce-a veșnică, poate găsi plăcere în ființele iubite de El? Niciodată! Cu durere este nevoit să recurgă la astfel de soluții.
Din câte cunoaștem, mai poate un demon să se pocăiască și să locuiască iarăși în mijlocul îngerilor sfinți? Niciodată. Altfel spus, există oameni care ajung să se lase complet stăpâniți de natura acestor demoni, oameni care nu mai au cale de întoarcere și depășeșc limitele graniței morale. Astfel de oameni îi găsim în cetățile Sodoma și Gomora. Aceștia au ajuns atât de depravați încât se culcau cu cine vroiau; și cine se opunea era omorât. Așa înțelegem din raportul biblic.
Aceeași limită a fost depășită și de către copiii pe care i-ai amintit. Aceasta s-a manifestat prin batjocură. Ce, nu știau ei de Dumnezeu? Ba știau; pentru că înainte de Elisei a fost Ilie. Și Dumnezeu Și-a manifestat prezența foarte mult prin slujitorul Său Ilie făcând foarte multe minuni. Ilie a fost luat la cer într-un car de foc. Apoi vin acești copii fără minte, batjocorind ce nu cunosc -chiar dacă ei cunoșteau-, strigând la Elisei "Suie-te pleșuvule!" -adica să se ducă și el după Ilie.
Nu ne mirăm că astăzi printre noi există astfel de copii care de Dumnezeu nu se tem și de oameni nu se rușinează. Vedem dar că lipsa de educație duce la moarte. Părinții care nu își educă copiii îi vor trimite negreșit la moarte. Ori dacă nu, acești copii își vor omorî proprii părinți; dar moarte tot va exista.
Dumnezeu îngăduie manifestarea imoralității până la o anumită limită. Dacă omul este moral, este pentru el însuși, și pentru semenii lui. Nu poate exista viețuire sau conviețuire fără respect. Noi îl cerem, dar trebuie să îl și oferim. Aceasta se obține numai prin educație. Doar educația ne diferențiază de canibali, criminali, batjocoritori, și tot felul de imoralități.
Copiii aceia și-ar fi bătut joc de Elisei până l-ar fi omorât. Trebuie să ne cercetăm bine, deoarece mila noastră poate ajunge denaturată. Noi niciodată nu o să putem iubi, nu putem manifesta milă sau am putea face dreptate mai mult decât Acela care Însuși este sursa dragostei, a milei și a dreptății. El poate vedea și cele mai ascunse intenții ale inimii. De aceea trebuie să avem încredere în dreptatea și mila Lui, pentru că numai El le poate îmbina cel mai bine.
Dorința lui Dumnezeu este ca să-L cunoaștem. Și atunci inima noastră va pleca nu doar genunchiul, ci și toată ființa noastră înaintea Lui, pentru că vom vedea că în dreptatea Lui s-a manifestat ce-a mai mare milă și îndurare pe care omul nu și le poate imagina. Dumnezeu Se lasă să fie judecat de noi. Și în curand va veni ziua Lui ce-a mare care va da pe față totul. Atunci vom primi răspuns la toate întrebările. Dar ziua aceea ne va găsi printre cei mântuiți? Sau am irosit harul Său și toată viața noastră numai pentru viața aceasta?

| numerbosk a răspuns (pentru anonimg):

Ok,sa stii ca fiul vecinului tau m-a jignit, poti sa te ocupi de el te rog?

| anonimg a răspuns (pentru anonimg):

Trebuie să editez, să corectez fraza aceasta:
"El care ne-a creat din dragoste, care Și-a dat viața ca să ne bucurăm de ce-a veșnică, poate găsi plăcere în ființele iubite de El? Niciodată!"
În felul următor:
"El care ne-a creat din dragoste, care Și-a dat viața ca să ne bucurăm de ce-a veșnică, poate găsi plăcere în a face rău ființelor iubite de El? Niciodată!"

| doctorandus a răspuns (pentru anonimg):

Dupa cum am raspuns anterior, cine-ti explica in ce mod sta treaba cu Sfanta Treime este prin definitie eretic. Teologii considera ca Trinitatea nu se poate explica rational.

| AC4S4 a răspuns:

Simplu. Credem si ne inchinam unui singur Dumnezeu. Tatal, Fiul si Duhul Sfant sunt Persoanele Sfintei Treimi, nu sunt 3 Dumnezei.

Răspuns utilizator avertizat
| mentholinks explică (pentru AC4S4):

Si cine este acest singur Dumnezeu? Ce spui despre El?

| unvecin a răspuns:

Recomand cartea „Trinitatea în lumina revelaţiei" (https://www.viatasisanatate.ro/trinitatea-in-lumina-revelatiei).

| mentholinks explică (pentru unvecin):

Nu ma intereseaza Trinitatea ca nu apare nicaieri in Biblie. E un concept inventat de oameni, explicat filozofic.

| unvecin a răspuns (pentru mentholinks):

La botezul lui Isus:
- Isus Se boteza
- Duhul Sfânt a apărut în chip de porumbel
- glasul lui Dumnezeu (Tatăl) s-a auzit din cer

etc. Sunt multe citate. Am preferat să recomand o carte pentru cine e interesat de subiect tratat cu seriozitate și sistematic.

| Kron5tadt a răspuns:

Chestie de trinitate. La cum ai pus problema... vezi ca nu-i treaba magarului de unde bea lupul apa! P.S. Am raspuns in ton cu intrebarea ta. Deci, relaxeaza-te si mai citeste.