| anonim_4396 a întrebat:

Cum este Hristos? Este plin de indurare? imi puteti arata un verset in care sa fie dragostea lui iisus? Ce caracteristici are hristos, cum este El?

Răspuns Câştigător
| Mariaaaavev a răspuns:

Bun,parerea mea este ca multi nu au habar despre ceea ce vorbesc! Dumnezeu e viata,iubire,traiere,suflet,sentimente! Tot ce vedem in jurul nostru este proiectat de Dumnezeu (dar Bianca,oamenii au construit blocurile,masinile).da! Dar cine ne-a dat noua minte sa nascocim toate astea? Cine ne-a dat idei? Ok, inteleg fapul ca nimeni nu crede ca Dumnezeu exista deoarece considera ca toate necazurile se intampla din cauza lui.El doar le permite, nu le da! Dumnezeu vrea sa vada cat de mult il iubim.el si-a dat unicul fiu spre batjocora pentru mantuirea noastra. Ne iubeste mai presus de fiul Sau! Ar trebui sa ne gandim ca Dumnezeu e tot ce avem mai scump pe lume. Daca n-ar exista Dumnezeu poate ca n-ar mai exista probleme.dar in schimb am avea sufletul pustiu. Unde ar exista iubirea, caldura, pacea? Cu plecarea lui o sa dispara si astea. Iar dragostea lui Iisus o gasesti in sufletul tauwinking si a lui Dumnezeu. Nu trebuie neaparat un verset ca sa simti asta! Dar daca esti curios, poftim! Deuteronomul 7; 13 El te va iubi, te va binecuvânta şi te va înmulţi; va binecuvânta rodul trupului tău şi rodul pământului tău, grâul tău, mustul şi untdelemnul tău, rodul cirezilor tale de vite şi rodul turmelor tale de oi, în ţara pe care a jurat părinţilor tăi că ţi-o va da.
1 Ioan 4; 19 Noi îl iubim pentru că El ne-a iubit întâi.
Funda? ^.^

| anonim_4396 explică (pentru Mariaaaavev):

Ok, pana aici e ok, dumnezeu tatal are dragoste, dar ce imi poti spune despre dumnezeu fiul? pe El il vad mai rece, distant, nepasator.

| Mariaaaavev a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e..deoarece el s-a sacrificat pentru noi happy chiar daca nu observi...el ne iubeste extrem de mult.

10 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Hristos este DUMNEZEU, el este CREATORUL NOSTRU. Daca cel care ne-a rascumparat din PACAT prin moartea pe cruce nu are mila, indurare, DRAGOSTE, pentru noi, atunci cine mai are? Toata Biblia numai desore asta vorbeste.

| danay72 a răspuns:

Ioan3:16,.Matei11:28-30

| Holiday a răspuns:

Lasand la o parte dragostea, ura sau alte lucruri, daca Isus ar fi trait astazi ar fi fost diagnosticat cu schizofrenie. Faptul ca a trait atunci nu schimba lucrurile, doar ca nu avea cine sa-l diasgnosticheze.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu prea exista Cristos, cel putin cel biblic cu siguranta nu.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu exista? totul este o minciuna? esti sigur?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ce-i in biblie aproape in totalitate cu siguranta da, este o adunatura de povesti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Chiar avea sange albastru sau e un alt mit? Unde ai citit asta?

| xerxes1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am ascultate niste conferinte ale unui antropolog italian Alessandro de Angelis si lui ii rezulta ca Iisus era fiul Mariei di Cleopa adica Maria fiica Cleopatrei(nu am retinut exact care dintre ele).
Cand Maria a fugit in Egipt era gravida cu fratele lui Iisus Iacov. Iisus avea deja doi ani si il tine de manuta.
Iisus a stat in Egipt la unchiul sau Simion mare preot egiptean.
De aceea nu se sufla o vorba despre copilaria lui.
Iar Maria di Cleopa era sotia lui Irod.
O telenovela de toata frumusetea.