| RAY a întrebat:

Cum este posibil sa fi existat pamantul fara soare?

cum se putea masura timpul fara soare?

La început a făcut Dumnezeu cerul şi pământul.
2. Şi pământul era netocmit şi gol. Întuneric era deasupra adâncului şi Duhul lui Dumnezeu Se purta pe deasupra apelor.

47 răspunsuri:
| DyNo a răspuns:

Mitul biblic, care spune ca lumea a fost facuta in 7 zile de catre Dumnezeu este neadevarat si gresit, anticul care a inventat acest mit nu stia multe cu privire la lumea in care traia, deci...mai gandeste-te si numai crede orbeste tot ce auzi si tot ce va invata pe la ora de religie. Pun pariu ca profesorii de religie nici ei numai cred ce ne spun. Suntem in secolul 21 totusi, ar trebui sa ne dam seama de anumite lucruri.

| RAY explică (pentru DyNo):

Corect asa e

| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns (pentru DyNo):

Daca esti asa pagan... spune-mi tu mie de unde am aparut? Ne-a **** soarele? Noi tot am aparut de undeva...si cu siguranta nu din cauza acelui "Bing Bang" care nici nu a existat
Si cand murim ce se intampla cu noi?
Astept sa-mi raspunzi la tot ce am intrebathappy

| DyNo a răspuns (pentru RAY):

In plus Biblia spune ca Dumnezeu a creat ziua si noaptea in prima zi, iar Soarele intr-a patra, deci uite inca o greseala grosolana in Biblie. Si inca ceva. Biblia mai spune ca intr-a sasea zi, au fost creati Adam si Eva, Eva a fost facuta din sangele si carnea lui Adam deci... aveau aceeasi grupa de sange si acelasi RH, iar acum in lumea exista patru grupe de sange cu RH negativ sau pozitiv. Biblia mai spune ca Adam si Eva au avut trei baieti: Cain, Abel si Set. Abel a murit omorat din invidie parca de fratele sau Cain, daca nu ma insel, deci au mai ramas Cain si Set, va puteti imagina cum acestia doi au putut sa perpetueze specia? Eu nu pot sa-mi inchipui...

| RAY explică (pentru ɗєʌɗvơɪƈє):

Exista dovezii ca a exista big bang, tu ai vreo ca dumnezeu a creat, de fapt faptul ca nu sti te face sa crezi in dumnezeu

| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns (pentru DyNo):

Pai ai putea sa ne explici tu cum a fost creat totul?

| DyNo a răspuns (pentru ɗєʌɗvơɪƈє):

Pai...''cum am aparut?'' Am cateva ipoteze care se pot gasi usor. Una dintre ele ar fi ca niste extraterestri au ajuns pe Terra, si au colonizat-o, a avut loc un razboi, iar acestia s-au autodistrus. Si asa a aparut omul de astazi. Concluzia acestei ipoteze ar fi ca suntem urmasii salbatici ai unor extraterestri. DUpa parerea mea aceeasta ipoteza este mult mai credibila decat ce scrie in Biblie. Acum crezi ce vrei, eu imi pastrez gandurile mele de ''pagan''.

| RAY explică (pentru DyNo):

Da,asa e, am pe blog cartii stiintifice care te intereseaza, profil

| RAY explică (pentru ɗєʌɗvơɪƈє):

De ce trebuie sa fi fost creat? a evoluat in miliarde de ani

| DyNo a răspuns (pentru RAY):

Corect, este mai usor sa crezi in Dumnezeu decat in tine insu-ti... Apropo Universul este infinit si etern, nu a fost creat.

| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns (pentru RAY):

Da am o dovada, gandeste! Cum de s-a ajuns in trecut cam toata populatia pamantului sa creada in ceva?(mai ales in Europa unde era dominata de catolicii si ortodoxi, papa la roma si patriarhul la constantinopol)
Iar asta e un mister since...chiar asta ma gandesc..de ce cred? ...si chiar de nu vreau sa mai cred, tot credhappy

| RAY explică (pentru DyNo):

Eu sunt ateu, nu cred in nimic, big bang ne arata ca nu e infinit in varsta a avut in inceput

| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns (pentru DyNo):

Bun...apai daca tu zici ca ne-a creat niste extarteresti...dar ei de unde au aparut?laughing

| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns (pentru RAY):

Din ce a evoluat? nu a putut exista din tot deauna, asta e sigur!

| RAY explică (pentru ɗєʌɗvơɪƈє):

Simplu bre gandeste si tu ca nu-i greu, oamenii aia aveau de o explicatie asa ca au apelat la dumnezeu, in plus sti ceva istorie?
ce a facut crestinii cu popoarele pagane sti? cum lea convertit?
si pe unde au mers? de inchizictia de 600 de ani ai auzit? oamenii aia erau primitivi, stiinta era zero pe timpul ala, oamenii se rugau, munceau si atat

| DyNo a răspuns (pentru ɗєʌɗvơɪƈє):

Nu ne-au creat niste extraterestri... nu asta am zis. Pai tocmai am zis ca Universul este infinit, etern, necreat...deci trage o concluzie.

| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns (pentru DyNo):

Si de unde a aparut Universul? cum? cand? si in final de unde?

| DyNo a răspuns (pentru RAY):

Corect, cand nu sti de unde vi, cum ai aparut, pentru ca pur si simplu nu intelegi, tu ce faci? Te apuci sa aberezi, cu privire la ''cum am aparut''. Asta a facut omul antic...

| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns (pentru RAY):

Dar nu exista doar ortodoxii, exista sute de credinte...ele de unde au aparut? e imposibil ca toate sa fie create...

| RAY explică (pentru ɗєʌɗvơɪƈє):

Daca vezi un documentar si citesti o carte te lamuresti am online pe blog

| DyNo a răspuns (pentru ɗєʌɗvơɪƈє):

Ba da... Universul este etern, infinit si necreat. Sa va intre bine asta in cap...

| RAY explică (pentru DyNo):

Logic ca da,de pilda aseara am vazut un avoin pe cer dar lumina puternic pot crede ca e ozn,sau vreun inger, cand eram mic credeam ca fumul formeaza norii, mai ales ca erau negrii cand vine furtuna, nu de nasti cu cunostinte dar le poti avea, a nu sti e una a nu vrea e alta eu urasc partea cu a nu vrea

| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns (pentru DyNo):

E IMPOSIBIL, daca r fi asa, de unde au aparut toate finitele de planete existente?
a da:si daca nu e dumnezeu ce se INTAMPLA cu noi cand MURITM?

| RAY explică (pentru ɗєʌɗvơɪƈє):

Daca r fi asa, de unde au aparut toate finitele de planete existente?
stai ca inca nu stim daca exista ceva in afara de noi, citeste teoria evolutiei,
si daca nu e dumnezeu ce se INTAMPLA cu noi cand MURITM?
nimic ce sa se intample

| RAY explică (pentru DyNo):

Radiaţia de fond a fost detectată în 1960, după ce, în 1948 George Gamow i-a prevăzut existenţa. Amo Penzias şi Robert Wilson au descoperit spectrul CMBR, care arată că Universul avea iniţial o temperatură extrem de mare, dar uniformă.

Expansiunea şi răcirea Universului duc la concluzia că Universul a fost mult mai mic şi mai fierbinte.

Echilibrul elementelor uşoare (hidrogen, heliu şi litiu) existente astăzi în Univers este prevăzut de Big Bang.

Relativitatea generală spune că Universul trebuie fie să se extindă, fie să se contracte – mărimea lui nu poate rămâne mereu aceeaşi.

Paradoxul Olbers - dacă Universul ar fi infinit de mare şi de vechi, Pământul ar primi lumină din toate colţurile cerului nopţii, care ar părea strălucitor – mult mai strălicitor decât cel mai dens câmp de stele (foto). Teoria Big Bang rezolvă acest paradox – Universul nu a existat întotdeauna.

| DyNo a răspuns (pentru ɗєʌɗvơɪƈє):

Ba omule, am zis-o si o sa o mai zis... Universul este infinit, necreat si etern...

| DyNo a răspuns (pentru ɗєʌɗvơɪƈє):

Se pare ca ori nu ai citit ipotezele cu privire la extraterestri or pur si simplu nu intelegi. Suntem in secolul 21, ar trebui sa ne dam seama de niste cchestii...

| DyNo a răspuns (pentru ɗєʌɗvơɪƈє):

Tu macar citesti ce au mai zis si altii? Sau comentezi in vant?

| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns (pentru RAY):

Bun daca nu a existat din tot deauna universul(ceea ce e clar si logic)...de unde a aparut? haideti invatati-ma ceva nouhappy

| Toluk19 a răspuns (pentru RAY):

Sa crezi in big bang trebuie sa fii mare tampit!
Sa apara ceva din nimic? Si inca asa de bine evoluat, din ce? Iarashi din nimic? Ce nu inteleg oamenii ca mintea omului este prea mica sa inteleaga puterea Dumnezeiasca!
Totul se intelege prin Biblie! In care Dumnezeu ne explica simplu cum a creat totul!
Raymusic tu poti crea viata?

| RAY explică (pentru ɗєʌɗvơɪƈє):

Intra la mine pe blog si afla

| RAY explică (pentru Toluk19):

Dumnezeu cum a aparut din nimic?

| DyNo a răspuns:

Apropo, acum ca am raspuns la intrebarea ''cum a fost creat omul, sau rasa umana?'' sa raspundem la alta intrebare: ''cum a fost creat Pamantul?'' SImplu, planeta noastra, Terra s-a rupt din soare si timp de vreo 2 miliarde de ani a tot ars, dupa ce s-a oprit din ardere, au evoluat unele fiinte, celule, nevertebratele, etc...

| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns (pentru DyNo):

Apa? apa de unde a aparut? din ce? daca ne-am rupt din soare

| RAY explică (pentru ɗєʌɗvơɪƈє):

Ce este apa? cum sa ne rupem din soare? da-mi formula chimica a apei

| RAY explică (pentru ɗєʌɗvơɪƈє):

De ce e plin universul de hidrogen? de ce fusioneaza hidrogenul in heliu si cum? prin ce? unde? oxigenul cum apare? am pe blog la profil documentare daca vrei

| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns:

-Poate exista orice pamant fara soarehappy, dar nu pot rezista fiinte pe el
-Cine il masura daca nu erau finte?tongue

| RAY explică (pentru ɗєʌɗvơɪƈє):

Cum poate exista pamantul fara soare? mai invata niste stiinta, gravitatia, si formarea elementelor chimice

| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns (pentru RAY):

1.Citeste aici:http://www.descopera.ro/dnews/3354445-cat-timp-vom-supravietui-fara-soare
2.Deci poate rezista MACAR O SAPTAMANA, pana a creat Dumnezeu si soarele :)

| RAY explică (pentru ɗєʌɗvơɪƈє):

Nu acum ma, eu vb de inceput

| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns:

Deci...bine domne sa zicem ca nu exista dumnezeu... urmatoarele intrebari si va las:
1.Ce se intampla cu noi cand murim?(nu are cum sa nu se intample cu noi nimic, trebuie sa fie ceva...)
2. Daca nu credea NICIODATA lumea intr-o credinta oarecare, ce se intampla cu noi?(neexistant multe legi atunci, si-o puteau trage la fiecare 2 secunde, la orice varsta)
3.De unde apar "minunile"?(ex:cele 7 minuni)
4. Spui tu ca e minciuna in biblie, dar e si mult adevar, sau la ceea ce a fost creat... exemplu:cele 10 porunci, ce-a mai mare parte din ele cred ca le-ar respecta oricine(porunca 2si 5 si 6 si 7 si 8 si 9 si 10, citestele pe net si vezi )
5.Da pamantul tot nu stiu de unde a aparut...(n-are cum din soare altfel nu era apa, daca nu era apa nu erau fiinte, daca nu erau finte nu eram noi, daca nu eram noi nu discutam)

Răspuns utilizator avertizat
| DyNo a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Asa cum am spus eu ca Universul este vesnic, infinit, necreat, etern, am zis-o si am sa o mai zic. E clar ca NoNeStyle, e cam batut in cap! Nu vrea sa inteleaga si are niste ochelari de cal pe care cu greu ii poate scoate cineva, nu vrea sa accepte niste chestii logice care contesta cu totul Biblia si tot ce va invata la ora de religie, suntem in secolul 21...totusi. Ma rog, sunt multe lucruri interesante de vorbit pe tema asta, si cine vrea sa le auda nu are decat sa ma caute. Eu nu voi mai incerca sa va explic avand in vedere ca unii, nici nu citesc ce au zis alti. Pa!

Răspuns utilizator avertizat
| KingSize a răspuns:

La inceput nu a facut placinta cu cirese?

| Cruls a răspuns:

Sa sti ca eu mi-am pus multe inrebari de genul asta... daca intrebi un prof de bio si unu de religie o sa iti dea raspunsuri diferite, iar eu cred ca proful de bio va avea dreptate... lumea s-a facut din nimic si va ramane nimic dupa mult timp

| RAY explică (pentru Cruls):

Totusi nu inceta sa cercetezi si sa cauti