| anonim_4396 a întrebat:

Cum este spovada la greco catolici?
Foarte diferită de cea ortodoxă?
Aștept răspunsuri. Dau fundă la cel care îmi explică ce se întâmplă în locul de spovadă.
P.S merg la biserică greco catolică și aș vrea să merg la spovadă. Dar nu prea știu cum se procedează. Am mers la spovadă la ortodoxi, dar la greco catolici va fi prima dată!

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Parerea mea cel mai civilizat e la catolici, absolut tot, stai frumos pe scaun apoi te spovedesti in privat cu preotul in mod civilizat

| alex241 a răspuns (pentru RAY):

Si doar atat?

| RAY a răspuns (pentru alex241):

Dar ce ai mai vrea, du-te si vezi, civilizatie

| alex241 a răspuns (pentru RAY):

Întrebam doar atat. va fi prima data și de aceea intrebam. Să știu la ce să mă aștept
Multumesc!

| RAY a răspuns (pentru alex241):

Incerci si vezi cum e, daca iti place mai revi, parerea mea pe unde am mai fost cel mai civilizat e la catolici

| alex241 a răspuns (pentru RAY):

Multumesc mult!
Te pot intreba ceva in privat?

| RAY a răspuns (pentru alex241):

Da

| alex241 a răspuns (pentru RAY):

Te rog trimite-mi tu ca eu nu pot

| alex241 a răspuns (pentru RAY):

Nu pot sa iti trimit mesaj. Trimite-mi tu te rog!

12 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ritualul e la fel. Dar preoții greco catolici au o educație oarecum diferită așa că te poți aștepta la altă experiență spirituală.

| Mircea08 a răspuns:

De ce nu mergi la spovada direct la politie? de ce o faci prin intermediar? Ce interes are preotul sa stie ce ai mai facut tu gresit in viata? Daca nu valorifica informatia, el cu ce se alege?
Habar nu am de ce lumea merge la spovedit si la ce-i trebuie preotului sa stie cu ce au gresit oamenii dar nu pot sa nu ma intreb de ce oare o face. O idee ar fi si faptul ca il ajuta sa manipuleze pe oameni :
"10. Să apelezi la toate cuceririle ştiinţelor pentru a cunoaşte punctele slabe din psihologia individului şi a mulţimilor. "
(Zece principii ale manipulării maselor
Publicat de Ion Coja in Textele altora pe 13.11. 2011)
De fapt nimic nu se intampla la spovada - Evanghelia spune :
"Iar fapta lui însuşi să şi-o cerceteze fiecare şi atunci va avea laudă, dar numai faţă de sine însuşi şi nu faţă de altul.
Căci fiecare îşi va purta sarcina sa."
(Epistola catre Galateni a Sf. Apostol Pavel – 6/4, 5)
Dogma ortodoxa insa spune altceva :
"Daca mi-am marturisit cu cainta si cu pregatire cuvenita si m-am spovedit curat, preotul, numai daca a pus mana pe cap si a zis : " Dumnezeu sa te ierte ", pacatele mele s-au ridicat."
(Sfanta spovedanie – sfaturi ortodoxe )
Asa ca oamenii cred pe ci vor, pe Iisus sau pe preot
Oamenii de regula cauta o religie care sa corespunda cu felul lor de a fi, si nu ii intereseaza invatatura lui Iisus, singura invatatura a crestinilor, ca daca i-ar interesa ar citi Noul Testament (invatatura propovaduita de Iisus si de apostoli ) NU SCRIE IN EVANGHELIE despre ortodocsi sau greco- catolici. Aceste biserici nu sunt ale lui Iisus ci a acelora care le-au inventat. Iisus are o singura biserica, cea crestina
Asta este parerea mea, si recomand sa fie luata ca atare

| Daniel323 a răspuns:

Eu doar m-am impartasit la ei cu paine inmuiata in vin, mi-a placut tot ce am vazut.La romano catolici iti da doar chestia aia transparenta, vinul il bea preotul.
La ortodocsi iti da microbi si saliva de la intreaga comunitate.
Chestia cu spoveditul functioneaza pana cand iti dai seama ca este doar un truc psihologic.

| Mihaela2729 a răspuns:

Buna! acum am vazut intrebarea postata. sa stii ca ortodoxia e dreapta credinta, nu catolicismul aparut din cauza ca nu le au convenit niste reguli atunci inainte de marea schisma...