| anonim_4396 a întrebat:

Cum este spovada la greco catolici?

Foarte diferită de cea ortodoxă?

Aștept răspunsuri. Dau fundă la cel care îmi explică ce se întâmplă în locul de spovadă și ce întrebări ți-se pun!

8 răspunsuri:
| Mircea08 a răspuns:

Eu iti pot spune ce scrie in Evanghelie despre spovada :
"Iar fapta lui însuşi să şi-o cerceteze fiecare şi atunci va avea laudă, dar numai faţă de sine însuşi şi nu faţă de altul. Căci fiecare îşi va purta sarcina sa."
Ai de ales intre invatatura lui Iisus ci cea a preotilor
(Epistola catre Galateni a Sf. Apostol Pavel – 6/4, 5)

| Florin9Florin9 a răspuns:

Întrebi pentru că ești catolic sau de curiozitate?

| alex241 a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Intreb deoarece as vrea sa merg la spovada la greco catolici. M-am saturat de spoveditul la ortodoxi care pare a fi un interogatoriu total

| ancaval a răspuns (pentru alex241):

Și e bine să treci de la una la alta? Stai la religia ta și gata.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru alex241):

Nu ai găsit preotul potrivit.
În mod normal nu ar trebui să se pună întrebări,, ai făcut fapta x? Ai făcut fapta y? '' dar mulți creștini nu își pregătesc de acasă ce păcate vor spune și ajung acolo zic două trei păcate apoi rămân muți, de asta preotul îi întreabă pentru că uneori e benefic deoarece se descoperă un păcat cu care respectiva persoană,, ar fi plecat acasă'' dacă nu întreba preotul.
Eu te-aș sfătui să mergi la alt preot și astfel să le mgi dai o șansă preoților ortodocși happy unii sunt foarte de treabă, zic din proprie experiență.

| leo59 a răspuns:

Mircea, te-ai fixat doar pe anumite texte rupte din context? Tot îi dai cu Galateni sau mai spui că numai Evanghelia tr. luată în considerare. Nu mai deruta lumea. Revelația lui D. este mult mai largă. Mântuitorul n-a spus tot în Evangh. Chiar El zice că Duhul Sf. vă va învăța toate. Poți să spui ce și cum ne-învățat Duhul Sf. până acum? Apropo de mărturisirea păcatelor de ce tot derutezi întrebătorii? Citește cum trebuie Evangh. Mântut. spune apostolilor, episcopilor și preoților: luați Duh Sfânt: cărora veți ierta păcatele le vor fi iertate...sau Mărturisiți-vă unul altuia păcatele...samd.

| hyozanryu a răspuns:

Adica nu iti convine ca spui tot?@Anonim
Tu la doctor nu ii spui tot ce te doare ca sa te vindece de boli?
La doctori ne vindecam de boli trupesti, la duhovnici de boli sufletesti.

| hyozanryu a răspuns:

Spovedania(marturisirea) este numita si al doilea Botez.E bine cand un duhovnic te intreaba ce pacate ai facut si dureaza mai mult marturisirea.
Asa afla si cauza, si mai multe.E pacat mare sa treci de la dreapta credinta la alta religie.Cine face asta ajunge direct in iad.
AI si tu rabdare la spovedit.
Parintele Cleopa - Rabdare, Rabdare, Rabdare Rabdare, Rabdare, Rabdare Rabdare, Rabdare, Rabdare Rabdare, Rabdare, Rabdare Rabdare, Rabdare, Rabdare Rabdare, Rabdare, Rabdare Rabdare, Rabdare, Rabdare Rabdare, Rabdare, Rabdare Rabdare, Rabdare, Rabdare Rabdare, Rabdare, Rabdare Rabdare, Rabdare, Rabdare Rabdare, Rabdare, Rabdare Rabdare, Rabdare, Rabdare Rabdare, Rabdare, Rabdare Rabdare, Rabdare, Rabdare Rabdare, Rabdare, Rabdare Rabdare, Rabdare, Rabdare Rabdare, Rabdare, Rabdare Rabdare, Rabdare, Rabdare Rabdare, Rabdare, Rabdare Rabdare, Rabdare, Rabdare Rabdare, Rabdare, Rabdare Rabdare, Rabdare, Rabdare