| anonim_4396 a întrebat:

BIBLIA-verset cu verset—Ateii ataca, teistii se apara.Al doilea duel din aceasta categorie.

Paradox: Matei 10:37-39 vs Luca 14:26-27

Care e traducerea corecta?
Pe margine poate fi discutat si Marcu 12:30-31.

Răspuns Câştigător
| RKBlue a răspuns:

Majoritatea trebuie citite in context, nu singure, caci altfel isi cam pierd din inteles.
Nu cred ca Dumnezeu ar vrea ca un crestin sa-si urasca semenii sau familia.Si cred ca e aproape imposibil sa-L iubesti mai mult pe El decat propriul copil( cei care au copii pot intelege asta)
Varianta lui Marcu pare cea mai rezonabila in aceasta situatie.

| anonim_4396 explică (pentru RKBlue):

"Si cred ca e aproape imposibil sa-L iubesti mai mult pe El decat propriul copil"

Aici vad înțelepciune mai mare.
Sa facem putin lumina.Ce e iubirea? Se împarte iubirea? Daca da, cum si în ce mod?
Ex. Daca ai avea de ales intre sotie/soț si mama, ce ai alege? Fara dar si poate.

| RKBlue a răspuns (pentru anonim_4396):

Aici e greu.Caci nu sunt casatorit si nici intr-o relatie, deocamdata laughing
Nu stiu daca as putea alege.Sunt tipuri diferite de iubire, dar pot fi si foarte asemanatoare.

| anonim_4396 explică (pentru RKBlue):

E greu, stiu, la fel cum e sa alegi între un om si un Dumnezeu.

49 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Ca orice educatie, Biblia trebuie citita si inteleasa in felul ei. De exemplu, daca citesti matematica precum limba romana, atunci nu doar ca nu ajungi sa intelegi nimic, ci chiar risti sa innebunesti.
De aceea lucrurile spirituale trebuiesc vazute si judecate spiritual.

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Da, doar ca unii neavizati se apuca de o meserie cand nu sunt de meserie.

Dacă nu înveţi, vei ajunge să speli vasele!

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

In meseria care o am, nu de putine ori sunt solicitat sa dau jos ce au construit altii si sa construiesc la loc.
Si in cele biblice este cam acelasi lucru: fie ca un om, fie ca o religie sau chiar internetul -care au reusit sa contruiasca in minte si inima in mod gresit anumite idei si principii-, eu trebuie mai intai sa daram ce au construit altii si sa reconstruiesc la loc adevarurile biblice asa cum le-a lasat Dumnezeu.
Pentru ca un om care nu cunoaste pe Dumnezeu, caruia nu-I spune "Tata!", acel om nu vorbeste mai bine de Dumnezeu decat diavolul insasi, chiar daca intentiile lui sunt bune.

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Rezultatul final=40.000 de culte cu mii de interpretari diferite. S-a taiat si s-a scos din context pana a ajuns biblia "subnutrita" pe tava ateilor.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Si despre cum biblia e "inspirata" din alte "carti sfinte", nimic?

Răspuns utilizator avertizat
| CostinAlamariu a răspuns:

La Luca e vorba de un ebraism preluat de greaca veche și, prin ea, de limbile moderne. Nu e vorba de a urî în înțelesul propriu al cuvântului, căci Iisus nu îndeamnă niciodată la ură, ci la capacitatea de a te despărți imediat și total de cei dragi spre a deveni adept apropiat al Domnului. Matei, care și-a scris Evanghelia mai întâi în aramaică și apoi în greacă, a fost conștient de riscul acestui cuvânt și a formulat aceeași teză în termeni prioritari: „Cel ce-și iubește pe tatăl său (...) mai mult decât pe Mine...".

| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

De ce nu ai dat com înainte sa-i dau funda unui user? Un raspuns de genul asteptam de foarte mult timp.Ma rog, acum e prea tarziu.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

E okay, n-am nevoie de funda. Ma bucur doar ca te-am ajutat happy

| Ineys a răspuns:

Pai n-au cum sa se apere teistii. Doar s-o dea pe vrajeala de aia, cum apar unii si scriu ceva total paralel cu subiectul pe care il propui tu. laughing O sa apara cineva curand si o sa-ti scrie o compunere de 300 de cuvinte in care te pierde cu tot felul de baliverne.

| anonim_4396 explică (pentru Ineys):

Se apara daca cunosc meserie.Sau ateii sunt avizati de fiecare data?