| TurcuVlad a întrebat:

Cum fac ca sa am rabdare la rugacine, Ca minte mea sa fie numai la rugaciune si sa nu mai fac pacate asa de mari. Cum fac sa rezist ispitelor?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
16 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Tehnici de concentrare, meditatie.

| Lizzu a răspuns:

Poti renunta un timp la rugaciune, daca mintea iti zboara si nu e cuminte.
Cu cat te rogi mai mult cu atat mintea o ia mai razna si nu te va asculta daca nu o asculti tu pe ea mai intai. Cere atentie. Ofera-i ce vrea si are nevoie. Poate nu are nevoie de rugaciune, te-ai gandit?

Da-i atentie si vezi ce vrea de la tine, rezolva problema si vezi ce e de facut pe mai departe.
Nimic cu forta nu se poate.Tu, in sinea ta nu accepti sa spui rugaciuni, spune cu cuvintele tale daca simti sa o faci si cand simti. Nu cand trebuie.

Si cu asta basta!

| TurcuVlad explică (pentru Lizzu):

Nici nu prea ma rog, asa dess doar vreau sa fiu mai aproape de Dumnezeu! Ca in ziua de azi daca nu il ai pe Dumnezeu nu mai poti trai.

| robby212 a răspuns (pentru Lizzu):

TE auzi vorbind? Daca da...Doamne iarta-ma...

| Lizzu a răspuns (pentru robby212):

Da,ma aud foarte bine si sustin ceea ce spun ...nimic cu forta nu se poate.
Toate la timpul lor.

| Lizzu a răspuns (pentru TurcuVlad):

Cine ti-a zis ca nu poti trai?
Incearca sa nu devii dependent si fanatic de religie...
Totul in limite si cu masura.

Nu te invinovateste nimeni daca iti fuge mintea in timp ce te rogi. Inseamna ca adanc in suflet nu esti convins pe deplin ca asta trebuie sa faci, ci o faci pentru ca altii o fac, sau din nevoie, cum ai spus si tu : "in ziua de azi daca nu il ai pe Dumnezeu nu mai poti trai. "

Iar, sa folosesti divinitatea pentru a trai mai usor nu e deloc de dorit.

| robby212 a răspuns (pentru Lizzu):

Nu cu forta.Nu trebuie sa se forteze la inceput cu Psalmi, rugaciuni din carti etc.
Sa zica rugaciuni simple, dar foarte frumoase, sa le zica, cu smerenie.Sa sti ca ce ai zis tu, nu e o solutie. Daca nu mai zice, se indeparteaza de Imparat, va fi si mai greu.

| Lizzu a răspuns (pentru robby212):

Dar daca spui ceva cu cuvintele tale nu este mlt mai bine? asta poate fi considerat sincer si din suflet; mai bine decat rugaciuni tip care nu exprima mult pentru tine si pe care nu le intelegi in profunzime.
El spune cuvant cu cuvant rugaciunea si e ceva mecanic... orice e mecanic nu ne face sa simtim.

| robby212 a răspuns (pentru Lizzu):

Corect! Trebuie sa simti rugaciunea, nu doar sa o zici.Sa te apropii de Domnul si Dumnezeul nostru.Trebuie sa invete sa traiasca rugaciunile, sa se roage si de la el.Dar cand te rogi de la tine, nu trebuie numai sa-i ceri Domnului, trebuie sa ii si multumesti.

| Lizzu a răspuns (pentru robby212):

happy

| Maxim96 a răspuns:

Rabdarea la rugaciune nu se dobindeste deodata ci in timp, roaga-te mai putin deodata apoi tot mai mult si mai mult si dupa un timp nici nu te vei simti cat de repede va trece timpul in timpul rugaciunii.
Cand incepi a practica rugaciunea deodat este foarte greu sa te concentrezi caci mintea i-ti zboara si se gandeste la lucruri desarte, insa trebuie sa te rogi ca Dumnezeu sa-ti dea putere si rabdare ca El te iubeste si te va ajuta.
Trupul si singele Domnului ne curata de orice pacat. Dumnezeu vrea ca noi sa-L rugam sa ne dea putere ca sa putem rezista ispitelor, caci nu este ispita care este peste puterea omului de a o invinge.Trebuie doar sa te rogi si sa te smeresti si sa fii curajos ca Domnul are grija de robii sai.Doamne ajuta!

| reihiuke a răspuns:

"Roaga-te Lui.
Spune rugaciunea cu smerenie si zi-o incet, rar, si vei reusi."

Ti-a iesit?

Răspuns utilizator avertizat
| mihaitaLGP a răspuns:

Pentru a rezista ispitelor te poti castra.

| ada92 a răspuns:

Incearca sa nu spui rugaciuni invatate pe de rost, Dumnezeu vrea sa ne deschidem inima in fata lui. Cand vrei sa te rogi, roaga-te cu propriile cuvinte, incearca sa te adresez lui ca tatalui tau, ca de fapt e Tatal ceresc, spune-i ce te framant, roagal sa te ajute intro problema, multumeste-i pentru anumite lucruri... Daca te rogi din inima, te gandesti ce sa-i spui o sa te concentrezi la rugaciune si o sa te si apropii mai mult de El. Gandeste-te cum s-ar simti tatal tau daca, atunci cand ai vorbi cu el i-ai spune doar poezii scrise de altii? Trebuie sa comunici cu Tatal ceresc ca cu tatal tau

| AnyAnA99 a răspuns:

Stransul pumnului ajuta la concentrare