| anonim_4396 a întrebat:

Cum faci diferența între un dialog cu Dumnezeu și o boală mintală, între Abraham care susținea că Dumnezeu îi vorbește și un nebun din ospiciu care susține același lucru?

21 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Simplu ca buna ziua, Dumnezeu nu poarta un dialog cu unul ca tine asa ca sigur tu daca ai asemenea simptome ai probleme mintale. Dumnezeu NU discuta cu cineva care NU este loial LUI.

| Celcestietot a răspuns:

Iti vei da seama daca se va intampla asta si nu vei avea indoieli.

| Daniel323 a răspuns:

Daca iti spune sa cuceresti gradina vecinului tau ateu si sa-i ucizi familia sigur este vorba despre criminalul biblic.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Un creștin adevărat poate face diferență in schimb un medic psihiatru sau un psiholog nu. Așa ca creștinii sa evite din cat pot a își face publice experientele pe care le au cu Dumnezeu. Iar daca vrei sa știi sa faci diferență crede in Dumnezeu cu adevărat si Dumnezeu ti se va descoperii, fie in vis, fie in viziune, fie prin proorocie...

| BlackOldSun a răspuns:

@Danut si Celcestietot > mi se pare perfect plauzibil ce ati scris rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor

| danut a răspuns:

Asa cum spuneam, nu intelegi nimic.

| Celcestietot a răspuns (pentru BlackOldSun):

Da pe tine trebuie sa te injure omul frate, ca altfel nu se poate discuta cu tine. Am spus in gandul meu ca cu asta nu rezolv nimic, dar merita sa incerc. Nu m-am inselat. Esti un ignorant...

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Ti se pare amuzant ceea ce am răspuns? Daca nu crezi răsfoiește pe internet bolile psihice si vei găsi la unele ca simptom si doar faptul ca îți schimbi religia. Iar daca medicul știe acest lucru te încadrează la boala respectiva fara sa tina cont de cum te simți in realitate.Așa ca, atenție creștini!

| BlackOldSun a răspuns:

@Celcenustienimic mai citeste intrebarea de 100 de ori si gandeste, tu esti ignorant la realitate, eu sunt dar la ridiculitati nascocite de minti slabe. Daca nu iti convine roaga-te la 'mnezeu sa... faca ceva?

| Mircea08 a răspuns:

Cand vei intelege ce a spus Dumnezeu in Evanghelie vei sti si sa faci difenta dintre adevar si minciuna

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Diferența nu este prea mare, la prima vedere.
Și credinciosul și schizofrenul au o idee fixă și de multe ori nu pot deosebi realitatea stării de veghe de creațiile minții lor, astfel nu știu de unde vin vocile.
Dar este greu să înțelegem un om ca Abraham, dintr-o lume și o epocă când religia însemna cu totul altceva decât înseamnă azi, când sacrificiile rituale care mijloceau relația cu divinitatea făceau parte din viața credinciosului la acelaș nivel de valoare ca orice act al vieții. Astfel. să echivalăm acel eveniment biblic cu trăirea unui schizofren contemporan cu noi, așa cum o interpretăm și o cunoaștem noi azi ar fi o mare eroare. O judecată morală ține cont de context, iar cele două contexte nu sunt în nici un fel echivalente.

| RAY a răspuns:

In concluzie schizofrenici sunt profeti a lui dumnezeu dar atei astia rai le considera anormali

| RAY a răspuns (pentru sadrian46):

Clar diferenta nu este http://www.youtube.com/watch?v=XJmYQD1tUZA

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru RAY):

Da. și? Diferență nu este. Si, ce vrei să spui cu asta?
Realitatea lui Abraham, a ta, și a fetei acesteia din videoclip.
Hai să stați toți trei într-o cameră de vorbă, să simți singur în urină, până în călcâie, care este diferența între trompa și coada elefantului, când ești orb din naștere.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

"Dumnezeu NU discuta cu cineva care NU este loial LUI."

In povestea voastra, spiridusul a discutat de multe ori cu alte personaje care nu prea dadeau doi lei pe el, ba chiar sunt impotriva lui. De unde ai scos ineptia asta?

| Holiday a răspuns:

Isus insusi e descris ca fiind un schizofrenic. De unde pana unde vreo diferenta la astilalti?!

| danut a răspuns (pentru Holiday):

In poveste a ta spiridusu vorbeste curent cu tine de aceia debitezi aiurelile astea. P.S> Cand zic spiridus ma refer la DRACU, sefu tau, nu?

| Holiday a răspuns (pentru danut):

Dumnezeu, Dracul si ceilalti spiridusi despre care bati campii sunt doar niste instrumente folosite de diverse organizatii religioase pentru a face capul tandari unora. Ei nu exista de fapt. Asta asa ca idee. Dar daca tu vrei sa te masturbezi cu unul in gand si sa te enervezi cu altul, e problema ta. Spor!

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Exista toti dar nu ai inca intelegerea necesara pentru ai descoperi. Automultumirea trupesca la care faci referire este ceva de baza pentru cei ca tine, spor la lucru.

| doctorandus a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

De fapt, nu, schimbarea religiei nu este o problema de sanatate mintala, deoarece o opinie subiectiva si arbitrara poate fi inlocuita cu alta opinie subiectiva si arbitrara... in mod subiectiv si arbitrar.

| Helper07 a răspuns:

Nu stiu daca erau nebuni sau nu. Poate Satan a implantat acest zvon tocmai ca sa nu credem ce a spus dar nu sunt sigur fiindca nu stiu cum erau acei oameni de fapt.