| tedi90 a întrebat:

Cum il caracterizati pe Dumnezeu? Credeti ca exista divinitate? Cum puteti sa caracterizati raiul si iadul? Credeti ca aceste doua taramuri exista? As vrea raspunsuri nu cu "da" si "nu", si nu as vrea sa vina asa zisii "raspanditori de credinta" sa imi dea citate din biblie sau chestii din astea. Nu stiu daca sa cred sau nu in aceste notiuni "abstracte". Nu sunt ateu dar nici vreun mare credincios.

Răspuns Câştigător
| Zenicide a răspuns:

Salut. Zeul biblic e prea uman, prea primitiv. Singura "dovada" a existentei lui e o carte adica biblia, acesta contine atat de multe contradictii, absurditati, leacuri shamanistice, ritualuri de sacrificare, crime oribile, porunci stupide (o fiinta superioara, nu te-ar ameninta cu iadul ci te-ar face sa intelegi anumite lucruri explicandu-ti)
incat ti-ar fi rusine sa crezi intr-un asemenea zeu, fiinta superioara whatever.

E absurd cum un zeu cu puteri si cunoastere nelimitata considera cea mai eficienta metoda de comunicare o carte laughing

Raiul este prajitura delicioasa, iadul e biciul.

10 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Cuvantul lui Dumnezeu reprezinta un etalon moral. Cele zece porunci reprezinta caracterul lui Dumnezeu.El este drept si sfant.

| Inferno a răspuns:

Intre ceea ce cred eu si ceea ce este exista o diferenta incomensurabile.
Credinta este afectata de subiectivismul uman la care din pacate nici eu nu sunt imun. De ce sa alteram realitate cu credinta cand putem sa ne rezumam strict la ce cunoastem sigur?

| OOOLEOOO a răspuns:

''Cum il caracterizati pe Dumnezeu?''
''Jah is love'', Dumnezeu este iubire libertate, egalitate si pace.

''Cum puteti sa caracterizati raiul si iadul? ''
-Raiul este Zion mama Africa in toata splendorea ei.
-Iadul este insasi Babylonoul opusul fericiri lumea moderna care te invata ca pe lumea aceasta nu poti trai fericit liber si linistit.

''Credeti ca aceste doua taramuri exista?''

In Etiopia poti gasi Zionul iar Europa este cel mai bun exemplu pentru a descrie Babylonia.

NOname
| NOname a răspuns:

Personal, nu cred că există decât în imaginaţia omului.

| RAY a răspuns:

Un zeu imaginar creat pentru a raspunde nevoilor umane, nu stiu daca exista vreun creator, dar nu cred ca exista e cam imposibil din nimic sa apara un zeu din nimic sa creeze miliardele de miliarde de stele numai vb de 5 milioane de specii de planete etc
iadul si raiul este inventie omeneasca din nou este nevoia omului de a crede in viata de dupa de fapt baza tuturor religilor este viata de dupa de ce crezi ca e baza lor?

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Buna intrebare legata deiad si rai. Vreau sa iti dezvalui niste INCREDIBILE DAR ADEVARATE marturii in care au fost in iad oameni, tu crezi ca o multime de oameni au scos asa minciuni din diferie parti ale lumii? nu cumva Dumnezeu ne avertizeaza si in ziua de azi ca El e DRAGOSTE si daca nu ne intoarcem la El vom pieri?
o marturie a unei fete care a vrut sa vada raiul dar Isus i a aratat iadul si stiti de ce! daca nu stiti priviti:
http://www.youtube.com/watch?v=VOCGYjS5BZI
versiunea romana:
http://www.youtube.com/watch?v=xzrYWPtQybw
un fost ateu s a pocait
http://www.youtube.com/watch?v=hbXCYdyoE8M
, o femeie traia in pacat s a pocait dupa ce a ajuns sa vada iadul si raiul
http://www.youtube.com/watch?v=Izz37bzBZxc,
un pacatos care traia in pacat a fost TORTURAT in IAD: http://www.youtube.com/watch?v=il_FiKVt-4Y
ingrozitor, dar e MINUNAT faptul cum Dumnezeu schimba omul, e absolut uimitor.Tote ce e rau iti ia, Isus spune in 1 Peter 5:7.
Oare de ce L a trimis pe Isus pe cruce, nu ca ne iubeste, ca sa moara si sa avem noi viata vesnica? ne iubeste, si nu vrea sa pierim.
John 3:16
noi facem parte din Rai, acolo e locul nostru, IADUL E PENTRU SATAN SI DEMONII LUI, nu pentru oameni, omul alege unde merge, Dumnezeu a facut omul cu ratiune, i a dat vointa proprie, nu suntem roboti, slava Domnului, ce minunati suntem creati.
Alt lucru important.
Dumnezeu face minuni si astazi, MULTE MINUNI.
Slavit sa fie Dumnezeu.Amin.
vindeca bolnavi
http://www.youtube.com/watch?v=WukyfhkhE7E
, Dumnezeu e viu si ne vorbeste si azi:
cateodata vorbeste literal (1 Samuel 3:6)
cateodata prin vise (Geneza 41:25)
cateodata prin ingeri (Luca 1:30)
cateodata prin viziuni (Acts 10:10-11)
alteori prin alti crestini (Galateni 1:11)
cateodata prin scriptura (Matthew 22:29)
vorbeste prin profeti (2 Samuel 12:7)
si mai poate vorbi chiar si prin sentimentele noastre (2 Ioann 1:3).

Romani 10:13
Si mai e de spus ceva, Iubirea sfanta a lui Isus.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Vad ca esti in cautare de Adevar sau vanat de Adevar? daca nu crezi in Dumnezeu, de ce exista pe tot pamantul marturii despre iad? oameni in toata firea marturisesc de iad, de un lucru asa SERIOS, intelege ca nu e numai 1 om sunt mai multi, multe marturi. Si mai intelege ca e o ETERNITATE UNDE O PETRECEM.
O marturie a unei fete care a vrut sa vada raiul si Isus i a arata ambele pentru ca Isus spune in Ieremia 33:3
„Cheamă-Mă, şi-ţi voi răspunde; şi îţi voi vesti lucruri mari, lucruri ascunse pe care nu le cunoşti."
Si i a arata acelei fete, adica fiicei Lui, i-a aratat ce a vrut.
Vezi? te ai rugat vreodata lui Dumnezeu? SINCER.
http://www.youtube.com/watch?v=VOCGYjS5BZI
versiunea romana:
http://www.youtube.com/watch?v=xzrYWPtQybw
Un fost ateu s-a pocait:
http://www.youtube.com/watch?v=hbXCYdyoE8M
O femeie traia in pacat s-a pocait dupa ce a ajuns sa vada Iadul si Raiul:
http://www.youtube.com/watch?v=Izz37bzBZxc,
O fata din Korea a pictat Raiu si Iadul (mai mult iadul):
http://www.youtube.com/watch?v=6138KRaiJsQ
Un fost ateu s-a pocait, nu l-a pocait nimeni, Duhul Sfant l-a schimbat:
http://www.youtube.com/watch?v=hbXCYdyoE8M
Un pacatos care traia in pacat a fost TORTURAT in IAD: http://www.youtube.com/watch?v=il_FiKVt-4Y
ingrozitor, dar e MINUNAT faptul cum Dumnezeu schimba omul, e absolut uimitor. Tot ce e rau iti ia, Isus spune in 1 Petru 5:7.
Oare de ce L a trimis pe Isus pe cruce, nu pentru ca ne iubeste, ca sa moara si sa avem noi viata vesnica? ne iubeste, si nu vrea sa pierim.
John 3:16
Noi facem parte din Rai, acolo e locul nostru, IADUL E PENTRU SATAN SI DEMONII LUI, nu pentru oameni, omul alege unde merge.
Nu trebuie sa face cum au facut acei ingeri care l-au urmat pe Satan.
Acestui DEMON ii pare rau ca l-a urmat pe Satan in timpul cand Dumnezeu la izgonit din Paradis. PLANGE, imi pare rau petru acel DEMON, acum e in iad, E PREA TARZIU
http://www.youtube.com/watch?v=Yuer_zvPR0o&feature=plcp
Pentru noi care inca suntem in viata numai prin mila si indurarea lui Dumnezeu, ne mai lasa poate ne vom intoarce la El, e o binecuvantare ziua aceasta.
Dumnezeu a facut omul cu ratiune, i-a dat vointa proprie, nu suntem roboti, slava Domnului, ce minunati suntem creati.
Alt lucru important.
Dumnezeu face minuni si astazi, MULTE MINUNI.
Slavit sa fie Dumnezeu. Amin.
Vindeca bolnavi:
http://www.youtube.com/watch?v=WukyfhkhE7E
http://www.youtube.com/watch?v=MAuM_5bwo6s
http://www.youtube.com/watch?v=0Hzc1IVbIJY&feature=endscreen
http://www.youtube.com/watch?v=M1P2Z9_7xb4
Dumnezeu e viu si ne vorbeste si azi:
cateodata vorbeste literal (1 Samuel 3:6)
cateodata prin vise (Geneza 41:25)
cateodata prin ingeri (Luca 1:30)
cateodata prin viziuni (Acts 10:10-11)
alteori prin alti crestini (Galateni 1:11)
cateodata prin scriptura (Matthew 22:29)
vorbeste prin profeti (2 Samuel 12:7)
si mai poate vorbi chiar si prin sentimentele noastre (2 Ioan 1:3).
Nu cumva Dumnezeu avertizeza oamenii si AZI? ca El e Dragoste sa ne intoarcem la El sau vom pieri? Dumnezeu nu vorbeste numai din Biblie, exista proroci, exista alti credinciosi, exista si biblia Cuvantul Lui Dumnezeu, Dumnezeu e Viu ieri azi si in veci.
Nu vezi ca multi oameni mor de necunostinta? adica MOR ajung in iazul de foc.
Preaiubitule, tu esti chemat dar multi chemati putini alesi Matei 22:14.
Sti ce zice Dumnezeu de inteligenta omului? ca e o prostie sau nebunie in fata Lui.
Dumnezeu nu trebuie ''investigat'' El exista, nu trebuie nimeni sa Ii dovedeasca existenta, este o deceptie de la cel rau.
Dumnezeu e minunat.
Dumnezeu exista si nimeni nu trebuie sa dovedeasca existenta Lui, se vede in toata creatia lui, Galaxiile, tot ce vezi in jurul tau, TU, etc.
Domnul meu este viu!
Soarele lumineaza lumina lui pentru El.
Vantul bate sa L glorifice.
Pasarile canta admiratia lor pentru El.
Si iubirea din inimile noastre doar ca un rezultat al Lui.
Stiind si vazand asta, nu inteleg cum cineva va fi in stare sa zica ca nu exista Dumnezeu. Biblia este cuvantul Lui.
Avem un Dumnezeu EXTRAORDINAR. Care ne iubeste.

Pe de alta parte Satan e influenta majora a idealulilor, opinilor, speculaţiilor, sperantelor şi religiilor false ale lumii toate sunt sub controlul său şi au răsărit din minciuni şi deceptii.
Satan este numit domnul puterii aerului in Efeseni 2: 2. El este "domnitorului acestei lumi" în Ioan 12: 31.Aceste titluri şi multe altele semnifica capacităţile lui satan. Satana este "printul a puterii de aer" semnifica ca într-un fel el conduce peste lume şi oamenii din el.

El nu guverneaza lumea complet; Dumnezeu este suveran încă. Dar aceasta înseamnă că Dumnezeu, în înţelepciunea sa infinită, a permis Satana să opereze în această lume în limitele pe care Dumnezeu a stabilit pentru el. Când Biblia spune că Satana are putere peste în lume, trebuie să ne amintim că Dumnezeu i-a dat domeniu peste cei necredincioşi numai. Credincioşii nu mai sunt în conformitate cu regula lui Satan (Coloseni 1: 13). Necredincioşi, pe de altă parte, sunt prinsi "in capcana diavolului" (2 Timotei 2: 26), se află în "puterea celui rău" (1 Ioan 5: 19), şi sunt în robia lui Satan (Efeseni 2: 2).

Deci, atunci când Biblia spune că Satana este "dumnezeul veacului acestuia", ea nu spune că el are autoritate finala. Satana guverneaza lumea necredinciosilor intr-un mod specific. În 2 Corinteni 4: 4, necredinciosul urmează pe Satana la ordinea zilei: "Dumnezeul veacului acestuia a orbit mintea de necredincioşi, astfel încât ei nu pot vedea lumina Evangheliei slavei lui Hristos." Schema lui Satan include promovarea filozofiilor false în lume — filosofii care orbesc pe necredincios la adevărul evangheliei. Filozofiile lui Satan sunt cetati în care oamenii sunt închişi, şi ei trebuie să fie eliberati de Hristos.

Un exemplu de o astfel de filosofie falsă este credinţa că omul poate câştiga favoarea lui Dumnezeu dupa un anumit act sau acte.În aproape fiecare religie falsa, beneficierea de favoarea lui Dumnezeu sau a câstiga viata vesnica este o tema predominanta. Câştiga mântuirea prin fapte, cu toate acestea, este contrar revelaţiei biblice. Omul nu poate lucra pentru a câştiga favoarea lui Dumnezeu; viaţa veşnică este un dar gratuit (vezi Efeseni 2: 8-9). Şi că darul gratuit este disponibil prin Isus Hristos şi El singur (Ioan 3: 16; 14: 6). Ai putea întreba de ce omenirea nu va primi pur şi simplu darul gratuit al mântuirii (Ioan 1: 12). Răspunsul este că Satana-dumnezeul acestei lumi — a ispitit omenirea să urmeze mândria lui în schimb. Satana stabileşte ordinea de zi, lumea necredincioasă urmeaza, şi omenirea continuă să fie înşelata. Nu este de mirare că Scriptura il cheama pe Satana un mincinos (Ioan 8: 44).
Ma rog ca Dumnezeu sa iti deschida ochi in fata Adevarului.In Numele Domnului Isus.Amin.

Fiecare este liber sa aleaga.
Iadul este o realitate.
Domnul Isus ne vorbeste despre grozavia iadului.
Intunericul de afara, locul de osanda, plansul si scrsnirea dintilor, iazul de foc si pucioasa, locul de chin ETERN, gheena. Vedem ca focul va fi natura predominanta a iadului. Focul cel vesnic. Sunt multe marturii ale oamenilor care au experimentat moartea clinica si au vazut iadul si raiul.
Eu nu castig nimic daca cineva se pocaieste sau nu. Eu as dori ca toti sa primeasca bucuria mantuirii in inima. Nimeni nu se va putea dezvinovati.
Dumnezeu ne vorbeste prin creatie prin oameni prin vise prin Cuvantul Sau, numai ca oamenii nu iau seama. El ne-a vorbit prin Fiul Sau pe care l-a dat ca sa moara in locul nostru la cruce. Tu trebuie doar sa accepti iertarea Lui si sa Il urmezi, sa iti iei crucea sa Il urmezi.
Vom avea parte de o bucurie nemarginita sa il vedem pe Creatorul nostru, daca lasam pacatele, sa traim in puriate, fair trade.Nu crezi?
Multi nu stiu ce aleg, cum zicea si acel inger aruncat din cer, ''nu stiu de ce l-am ascultat pe satan, acum sunt in focul vesnic.
Dumnezeu exista
miracole s-au intamplat ieri azi poate daca Dumnezeu ne mai suporta RAUTATEA vor mai fi:
http://www.youtube.com/watch?v=n4ImHc8cVXA&feature=youtu.be
Cerurile spun slava lui Dumnezeu, şi întinderea lor vesteşte lucrarea mâinilor Lui.

2 O zi istoriseşte alteia acest lucru, o noapte dă de ştire alteia despre el.
3 Şi aceasta fără vorbe, fără cuvinte al căror sunet să fie auzit:
4 dar răsunetul lor străbate tot pământul, şi glasul lor merge până la marginile lumii. În ceruri El a întins un cort soarelui.
Rom 10.18;
5 Şi soarele, ca un mire care iese din odaia lui de nuntă, se aruncă în drumul lui cu bucuria unui viteaz:
6 răsare la un capăt al cerurilor şi îşi isprăveşte drumul la celălalt capăt; nimic nu se ascunde de căldura lui.
7 Legea Domnului este desăvârşită şi înviorează sufletul; mărturia Domnului este adevărată şi dă înţelepciune celui neştiutor.
Orice plan are un proiectant. Universul are un plan foarte complex.Prin urmare, universul a avut un proiectant.
Exista destule devezi ca Dumnezeu exista, TU, etc.May God bless you and keep you safe.

| Dorugar a răspuns:

1 Il caracterizez pe Dumnezeu asa cum l-a carcterizat si Isus in Ioan 9.44 cand a spus ca pe Diavol il recunoastem dupa faptul ca ucide oameni!
2 Exista divinitati, cei drept rare, si anume anumiti oameni pozitivi si care fac un mare bine omenirii.
3 Iadul sau Raiul exista in jurul nostru, asa cum n-il asternem noi! Iadul si Raiul din Biblie nu exista pentru ca ele sunt niste fabulatii bagate in Biblie de niste sarlatani, Dumnezeu nu are in oferta sa pentru oameni nici rai si nici Iad, ci doar Sheolul. adica Casa umbrelor in care salasluiesc niste umbre (Atentie nu suflete sau spirite si nu "traiesc" pentru ca umbrele nu au viata!

| Narfundo a răspuns:

Nu suntem la gradinita ca sa iti dau raspunsuri cu da si nu.Pentru asta nici macar nu am sa iti raspund. Pune si tu o intrebare de acum inainte nu 14.

| RaduMD a răspuns:

1) Cu toţii avem prieteni. Prietenii noştri au multe însuşiri frumoase, şi totuşi există, la fiecare dintre ei, ceva ce ne place mai puţin. Ceva ce am dori schimbat. Ceva imperfect. Dumnezeu este, însă, o existenţă de infinită perfecţiune. De aceea îmi doresc atât de mult să fiu în prietenia lui, de aceea ţin la el mai mult decât la oricare alt prieten şi nu aş vrea să mă despart de el niciodată.

2) Raiul este un loc (sau o stare) în care fiecare este inundat de prietenia lui Dumnezeu. Dimpotrivă, iadul este un loc (sau o stare) în care nimeni nu mai are acces la prietenia lui Dumnezeu: oamenii şi îngerii de aici sunt definitiv rupţi de el.