| Zack12338 a întrebat:

Cum îl chema pe Lucifer înainte să fie izgonit din Rai? N-am citit biblia deci eu am auzit că îl chema Samuel sau ceva cu S... nuș? Deci voi?

Răspuns Câştigător
| chuckmanson a răspuns:

Shahar, zeul răsăritului din panteonul orașului Ugarit din Siria. Shalim era zeul apusului și fratele lui geamăn. Tatăl lor era El, fiind un nume folosit pentru YHWH. Legenda asta a fost originea pentru pasajul Isaia 14:12-15 care este originea ideii că satan ar fi fost un înger izgonit din rai.

6 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Samael, dar asta nu apare-n Biblie.

| Mayhem666 a răspuns:

Poate asta o sa sune stupid, dar eu tot timpul asta am crezut ca pe Satan il chema Lucifer inainte sa fie izgonit din rai.
In orice caz, asta bineinteles in termeni de poveste si de fantezie, pentru ca in realitate lucrurile astea nu exista. O spun doar de dragul fictiunii.

| CostinAlamariu a răspuns:

Il chema Lucifer. Dupa ce a devenit înger rau nu a mai avut acest nume

| Digikey a răspuns:

Pasajele din Biblie despre Lucifer au fost interpretate eronat de crestini.
Ar fi trebuit sa intrebe un rabin si am fi avut un Batman mai putin in mitologia crestina.

| Antisistem11 a răspuns:

În biblie nu apare nicăieri povestea lui satan cel izgonit din rai. dimpotriva daca citesti cartea lui iov vei vedea ca satan se plimba nestingherit in care si chiar face prinsori cu Dumnezeu.pasajul din isaia se refera la împăratul babilonului.

| alex598 a răspuns:

Lucifer nu este un nume. Este cuvantul latin pentru "dusman"