| Meme10Memu a întrebat:

Cum il putem cunoaste pe Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| sanboss a răspuns:

Citirea Bibliei

7 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

"Nu trebuie sa-l cunosti, caci n-ai de ce; tie trebuie sa-ti fie frica de El, caci e Tatal tau si nimic mai mult" spunea cineva.

| Holiday a răspuns:

Nu poti.
In schimb iti poti imagina diverse lucruri.

| Meme10Memu explică (pentru Holiday):

Da, insa acestea se potrivesc cu realitatea materiala.

In plus Biblia se pretinde a fi inspirata de Dz.

Si modelul particulelor elementare e imaginat. Acest model, potrivindu-se cel mai bine cu comportarea materiei, a fost adoptat ca model standard.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pocăindu-ne.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prin a nu ne mai considera mesagerii lui Dumnezeu si a crede ca le stim noi pe toate si ca numai noi avem dreptate iar ceilalti nu.
Citeste biblia si fa-ti timp sa îi ascultati si pe ceilalti, ca sa îi luminezi nu prin ceea ce cunosti tu, ci prin raspunsul la frământarile lor.
Daca nu ai raspuns la întrebarile lor esti cu nimic mai prejos decat un fanatic religios care stie doar ce se pune pe masa lui nu si altele care sunt pe masa altora.

| Ionelymary a răspuns:

Respectând poruncile. Să nu minți. Să nu furi. Să nu ai alți dumnezei (închinarea la idoli) etc. Dumnezeu este calea, adevărul și viața. Dumnezeu este iubire.
Putem să îl cunoaștem prin rugăciune neîncetată ce reprezintă comunicarea noastra cu Dumnezeu. Și foarte important prin participarea la Sfiintele Slujbe, la Sfânta Liturghie, iar prin spovedanie și împărtășanie, gustând Trupul și Sângele Domnului

| suntserios a răspuns (pentru Ionelymary):

Si dumnezeu e in biserica ascuns acolo printre aur si bani?