| Steregoi a întrebat:

Cum intelegeti acest text din cartea Iov 14:14, 15:"14. Dacă omul a murit o dată, fi-va el iarăşi viu? Toate zilele robiei mele aş aştepta până ce vor veni să mă schimbe.
15. Atunci Tu mă vei chema şi eu Îţi voi răspunde; Tu vei cere înapoi lucrul mâinilor Tale."?

Eu inteleg ca vrea sa spuna ca si moartea e un fel de robie un fel de munca simbolica. Hristos a comparat moartea cu un somn. rolling on the floor Lenesul e cel caruia nu-i place munca de orice fel. Cel caruia ii place sa munceasca si sa faca ceva ce-i face placere dar nu poate munci de fapt munceste si e nevoit sa stea pe pat si nu poate fi numit lenes.
Un programator care castiga multi bani dar nu-i place programarea sau ceea ce face poate fi numit un lenes pentru ca in timp va abandona acea munca sau nu face munca de calitate. Acest fel de programator poate fi numit si un idolatru pentru ca slujeste zeul banului sau pe Mamona. rolling on the floor

Deci omul si cand doarme sau sta degeaba munceste sau este muncit sau chinuit de o boala sau de o stare neconvenabila lui in timp ce isi doreste sa devina capabil sa poata face ceea ce-i place lui si lui Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| 6684464 a răspuns:

Mi-a placut un comentariu al unui crestin aici:
"desi cerurile vor trece, muntii si dealurile din vechime se vor prabusi, chiar daca el insusi ar zacea in stramsoarea mormantului milenii de-a randul, va veni totusi o zi cand Dumnezeu va simti incoltind in inima Sa o foame nepotolita dupa partasie cu prietenul Sau, un dor dupa lucrarea mainilor Sale.
Atunci, din adancul Hadesului, Iov va raspunde si, intr-un chip mai trainic decat muntii, mai permanent decat cerurile, va fi reunit cu Dumnezeul care a fost coplesit de dorul dupa Slujitorul Sau."
Si ce sa vezi? El stia ca acel dor va veni si a venit de la inceput cu un plan de mantuirewinking