| anonim_4396 a întrebat:

Cum interpretați acest verset?

Psalmii 126:5-6
"Cei ce seamănă cu lacrimi, vor secera cu strigăte de bucurie. Cel ce merge plângând, ducându-și traista cu sămânță, se va întoarce cu strigăte de bucurie, ducându-și snopii."

Răspuns Câştigător
| CostinAlamariu a răspuns:

Cine suferă cu răbdare acum se va bucura în viitor. Practic exact ce zic și Fericirile.

4 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Se traduce extrem de simplu asta:
"Fraiere, ciocul mic si joc de glezne, vei fi recompensat dupa ce mori(!?)!"
E o modalitate prin care cei care conduc, si care bineinteles ca au manipulat povestile mistice in folosul lor, se pun la adapost de revolta celor care sunt vai mama lor.

| Hammurabi a răspuns:

Metaforic, e un îndemn la a fi smerit.
A nu face bravadă de ceea ce ești sau ceea ce ai dacă vrei să te poți bucura de ceea ce ești sau ceea ce ai.
Altfel nu știu să explic. laughing

| bookofknowledge a răspuns:

Semanatul este asociat mai tot timpul cu munca, si munca din biblie este cel mai des cea de a ajuta persoanele neajutorate, de a imprastia cuvantul, etc. si snopii, sunt rezultatul muncii, deci bucurie pentru rodul muncii: omul se bucura pentru ceea ce a muncit.

| EliLeli a răspuns:

Ca trebuie sa ne-apucam de plans si de suparat, de suferit si de trait in mizerie...ca sa ne intoarcem cu bucurie. Nu stiu de unde sa ne intoarcem. Tu stii?