| OctavianDanielMaria a întrebat:

Cum intrepretati versetele 1 si 2? http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=60&cap=11

78 răspunsuri:
| fllu07 a răspuns:

Mesia avea să fie chemat din Egipt, ca şi israeliţii din vechime (Os. 11:1). Înainte ca Irod să poruncească uciderea copilaşilor, un înger le-a spus lui Iosif şi Mariei să fugă cu Isus în Egipt. Ei au rămas acolo „până la moartea lui Irod, ca să se împlinească ce spusese Iehova prin profetul său [Osea], când a zis: «Din Egipt l-am chemat pe fiul meu»" (Mat. 2:13–15). Evident, Isus n-ar fi putut influenţa niciunul dintre evenimentele prezise cu privire la naşterea şi copilăria sa.

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Iar interpretezi după cum crezi tu si te bușește râsul ca proasta'ntârg? Muaa ce descoperire a făcut danny1988, că profețiile sunt despre viitor nu despre trecut. Dacă ai vrea cu adevărat să afli chestii despre Biblie, si profeții, ai fi aflat deja ca Osea este cel care a scris cartea care îi poartă numele, si ca a terminat de scris după anul 745 î.e.n. Adică înaintea erei noastre. Adică aproximativ în anul 745 î.e.n a scris cuvintele ca: "din Egipt îl voi chema pe Fiul meu" Osea 11:1. Iar peste 745 de ani, în viitor, din momentul in care a scris acele cuvinte, ele s-au împlinit în persoana lui Isus Cristos. Despre care stii si ai recunoscut că este Fiul lui Iehova Dumnezeu, o persoană spirituală inferioară si distinctă de Dumnezeu, dar cu corp spiritual, adică invizibil.

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da. Il contrazic.
Înțelepciunea lumii e nebunie înaintea lui Iehova Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu am zis ca ma compar cu el. Am adus argumente logice din Cuvântul lui Dumnezeu. El e copil mic în comparație cu Iehova Dumnezeu. Si nu uita ca tu esti cel care se schimbă după cum bate vântul, si aduci alte subiecte în discuție când ți se dovedește că greșești. Era vorba despre Osea, ca nu a făcut o profeție. Apoi când ți-am arătat că e vorba de o profeție făcută cu 745 de ani înainte, ai schimbat atenția pe "expresia fiul lui Dumnezeu". Cine e? Ai mai băgat si niste idei despre Rahela. care n-au nicio treabă cu subiectul discutat. Asa ca scuteste-ma.

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru fllu07):

De fapt, nu, Iehova este unul dintre fiii lui Dumnezeu (zeul El). Acest lucru a fost trecut sub tacere de un amendament la textul Vechiului Testament, dar profesorii universitari de Biblie stiu ca este vorba despre impartirea Pamantului catre fiii lui El.

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu, nu m-am băgat la nicio cutie. Pur si simplu in timpul meu liber peste weekend nu-s obligat să raspund la inepțiile tale. Deci eu aduc argument ca Osea a scris cartea sa cu aproximativ 750 de ani înainte de Isus, si contraargumentul tău este: "moise se referea la scoaterea poporului din Egipt, profețiile sunt evenimente ce s'au întâmplat? " pam pam. Ce contraargument e asta dacă tu repeți ce ai zis la început fără măcar să ai dovezi care pot fi consultate? Si din nou dovedești că schimbi subiectul: pe lângă ca ai băgat faza cu Rahela, care nu avea nicio treabă, ai băgat si faza cu zdrobirea capului sarpelui. Ca sa ce? Sa faci ghiveci? Asta arată că nu esti capabil să porți o discuție punctual pe argumente. Zici si tu toate acuzațiile, chestiile care ți se par ție inexplicabile. Si gata. Mare atotdescoperitor de neconcordanțe în Biblie. Hai. Bagă un râs ca proasta'ntârg, marcă înregistrată danny1988.

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ba. Esti bolnav? Nu pricepi limba română? Ce argument este asta?
Asa zic si eu: "omule Osea se referea la Isus Cristos". Dacă tu asa aduci argumente, asa aduc si eu.

| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cum adică inainte de Iesirea? Adică de cartea biblică Exod?
Care fază nu o pricepi? Când sau derulat evenimentele, sau cand au fost scrise, la cartea Exodul, ma refer. N'are nicio treabă cu timpul când a trait si scris Osea. Dar na, nu ma asteptam sa cunosti cronologia Biblică.

| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

E metaforă ca vrei tu? Sau cum?

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Se referă la Isus Cristos.

| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu zic eu, zice Biblia. Cea pe care experții în crestinismul timpuriu o consideră fundamentală si adevărată.

| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Stii cand s-au derulat sau cand au fost scrise evenimentele petrecute în cartea Exodul? Dacă da, spune-mi.

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Profeţiile Bibliei sunt. . . atât de numeroase, încât este practic imposibil ca ele să se fi împlinit din întâmplare." (A LAWYER EXAMINES THE BIBLE, DE IRWIN LINTON)

| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Biblia spune că Ierusalimul s-a aflat sub conducerea regilor canaaniţi până în jurul anului 1070 î.e.n., când a fost cucerit de David (Iosua. 10:1; 2 Samuel. 5:4–9). Unii erudiţi au pus la îndoială această afirmaţie. Însă în 1887, o localnică din Amarna (Egipt) a dat din întâmplare peste o tăbliţă de lut, ce făcea parte dintr-o colecţie de aproximativ 380 de texte găsite ulterior acolo. Ele reprezentau corespondenţa diplomatică purtată de doi faraoni (Amenhotep al III-lea şi Akhenaton) cu regii Canaanului. Şase dintre aceste scrisori erau din partea regelui Ierusalimului, Abdi-Heba.

Periodicul Biblical Archaeology Review afirmă: „Tăbliţele de la Amarna se referă în mod clar la Ierusalim ca la un oraş, nu ca la un teritoriu aflat în posesia cuiva, şi la poziţia lui Abdi-Heba de. . . conducător al Ierusalimului. El îşi stabilise reşedinţa pe acea colină, având acolo o garnizoană de 50 de soldaţi egipteni. Dovezile sugerează că Ierusalimul era într-adevăr un regat, deşi de dimensiuni reduse". Aceeaşi publicaţie concluzionează: „Scrisorile de la Amarna ne îndreptăţesc să credem că Ierusalimul era un oraş important pentru timpul său".

Numele biblice şi izvoarele asiro-babiloniene

Asirienii, iar mai târziu babilonienii, şi-au consemnat evenimentele istorice pe tăbliţe de lut, cilindri, prisme şi monumente. Când au descifrat akkadiana, epigrafiştii au găsit în aceste texte numele unor persoane ce apar şi în Biblie.

În cartea sa, The Bible in the British Museum, T. C. Mitchell remarcă: „Într-un discurs din 1870, ţinut în faţa nou-înfiinţatei societăţi Biblical Archaeology, dr. Samuel Birch a identificat [în textele cuneiforme] numele regilor evrei Omri, Ahab, Iehu, Azaria. . . , Menahem, Pecah, Hosea, Ezechia şi Manase, al celor asirieni Tilgat-Pilneser. . . [al III-lea], Sargon, Sanherib, Esar-Hadon şi Assurbanipal,. . . şi al celor sirieni Ben-Hadad, Hazael şi Reţin".

În cartea The Bible and Radiocarbon Dating, editată de Th. Levy şi Th. Higham, s-a comparat istoria biblică a regatelor Israel şi Iuda cu informaţiile de pe inscripţiile cuneiforme. Rezultatul? „Izvoarele extrabiblice menţionează în total 15 sau 16 regi ai lui Iuda şi Israel. Aceste consemnări, privitoare la numele şi anii lor de domnie, sunt în deplină armonie cu relatarea din 1 şi 2 Regi. Niciunul dintre regii amintiţi în textele cuneiforme nu este omis de Biblie".

Cilindrul lui Cirus, o binecunoscută inscripţie descoperită în 1879, arată că, după cucerirea Babilonului (539 î.e.n.), Cirus le-a permis prizonierilor acestuia să se întoarcă în ţara lor natală. De pe urma politicii sale au beneficiat şi evreii (Ezra 1:1–4). Mulţi erudiţi din secolul al XIX-lea au contestat autenticitatea decretului menţionat în Biblie. Însă textele cuneiforme din timpul când Persia era puterea dominantă, inclusiv cel de pe Cilindrul lui Cirus, oferă dovezi convingătoare cu privire la exactitatea relatării biblice.

În 1883, în oraşul Nippur, de lângă Babilon, au fost scoase la lumină peste 700 de texte cuneiforme. Dintre cele 2 500 de nume menţionate în acestea, aproximativ 70 sunt evreieşti. Istoricul Edwin Yamauchi afirmă că ele apar „ca părţi contractante, intermediari, martori, perceptori şi demnitari regali". Astfel, dovezile că, în perioada postexilică, evreii au continuat să desfăşoare diverse activităţi în apropierea Babilonului, sunt cât se poate de clare. Ele coroborează declaraţia profetică a Bibliei, conform căreia „o rămăşiţă" — nu majoritatea evreilor — avea să se întoarcă în Iudeea din exilul asirian şi babilonian (Isaia. 10:21, 22).

| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Găsești acolo destule informații si nume de cercetători, specialiști, eruditi care consideră Biblia adevărată, si prețioasă.

| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Răspunde: ai habar de cronologia evenimentelor din Biblie au ba? Stii cand a fost exodul israeliților? Stii cand a scris Moise? Stii cand a scris Osea? Iti zic eu: nu stii. Habarnist ca de obicei. Dar na, sa ne băgăm ca musca'n lapte. Te înfigi într-o contradicție ca șchipul în cârje, da tu esti pe lângă. Paralel. Doar hănțăni si tu.

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Le stii prea bine.
Nu are rost. Timp pierdut. Vezi ca râzi ca proasta'n târg nu de cuvintele mele, ci de ale unui cercetător, si erudit de renume mondial.

| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Caută si vei afla. Cine e, si cu ce se ocupă.

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da sigur. Io's chelnerul tău. La comanda ta, execut.
Crezi ca arunc mărgăritarele în gura porcilor? Oricum iti dedic prea mult timp, din timpul meu prețios. Dacă vrei să afli, pune mâna și fa cercetări. Cum am facut si eu.

| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

2370 înainte de Cristos. Sau înaintea erei noastre.

| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu mă interesează informația. O vrei, ea există. Caută.

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu. Si nici nu ma intereseaza. Oricum tu râzi ca proasta'n târg si daca îți arăt degetul.

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Vezi ce bolovan esti? Ai întrebat despre potopul lui Noe. Sau nu stii sa faci diferența între ele? laughing

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Habarnist esti. Intrebi în ce an o avut loc potopul, îți răspund ca în 2370 înainte de Cristos, apoi zici: "deci Marea roșie s-a trecut în 2370?
B O L O V A N!
Nici nu stiu de de pierd timpul cu tine. De fapt stiu. Sa dovedesc cât de habarnist ingrat si ignorant, dar și îngâmfat esti.

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu, ca esti pe lângă.
Ai zis despre potopul lui Noe. Ți-am răspuns. Eu Pot si vreau sa păstrez câte un subiect în discuție, nu un ghiveci. Ce ma interesează ca ai întrebat si despre marea roșie. Ți-am răspuns la intrebarea despre potop.

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Tu mi-ai aratat ca nici nu stii sa faci diferența între potopul lui Noe si trecerea mării roșii laughing
Ce sa zic, mare contestatar al Bibliei. laughing

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu, nu e greu.
Dar nu vad de ce as strica orzul pe gâște. Oricum tu habar n-ai despre Biblie. Nu stii sa faci diferența între potopul lui Noe si trecerea mării roșii. de ce ți-aș mai explica chestii mai profunde?

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu, nu asa am dedus. Asa e.
Păi dacă mă întrebi cu subiect și predicat când a avut loc potopul lui Noe, eu iti zic: 2370 î.e.n, si tu revii, si insisti (dai ca surda'n tobe) deci în 2370 a trecut Noe marea roșie? Ce da înțeleg? Ori esti un habarnist pe teme biblice cum greu găsești, ori ești ipocrit, în sensul că pui întrebări la care stii răspunsul, cu scopul de a induce în eroare. Dar la cât de habarnist esti, nici ipocrit nu stii sa fii laughing
Si ca sa închei discutia, Osea 11:1 Se referă la Isus Cristos.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mot-a-mot.Israel tanar=Fiul meu.
Fiul meu Israel a fost chemat din Egipt prin Moise.
In niciun caz nu e vorba de Jesus.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu stiu daca nicio profetie nu se refera la Jesus, dar stiu ca multe i s-au asociat Lui, desi acelea vorbeau de imparati, popoare etc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Daca de la dl Bart D.Ehramn iti culegi tu informatiile acestea corecte atunci te felicit, ca acest om a studiat mult Biblia si merita apreciat pentru munca lui.O sa imi fac timp sa il ascult si eu candva mai mult.

Răspuns utilizator avertizat
| Antisistem11 a răspuns:

Clar se refera la evreii.dar evanghelistul matei a omis cuvântul israel pentru a da impresia falsă ca e o profeție despre jesus.