| AvalohAlyn a întrebat:

Cum iti poti gasi pacea launtrica,pacea interioara, linistea sufleteasca?
Voi cum v-o gasiti?

8 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Eu mi=am găsit pacea lăuntrică alegându=L pe Dumnezeu ca stăpân al vieții mele, primind să fiu adoptată de El.Citesc în general zilnic Biblia, stau de vorbă cu El în rugăciune singură dar și împreună cu alți oameni care îl iubesc pe Dumnezeu. Sunt recunoscătoare pentru salvarea sufleului meu de zbucium și vinovăție, plăcerea prezenței Lui pe care mi=o dăruiește uneori când mă rog, e cea mai mare bucurie de pe pământ.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incercand sa afli ce te face pe tine cu adevarat fericit. Care este definitia fericiri tale si unde o poti gasi. Doar in tine insuti poti afla raspunsul la aceasta intrebare.
Si pentru asta trebuie sa te cunosti cu adevarat. Cand te vei cunoaste si vei realiza dorintele tale, cand vei realiza de ce ai nevoie tu cu adevarat, va trebui sa si incepi si sa lupti pentru ceea ce tu iti doresti.
Nu iti poate pica ceva din cer, fara ca tu sa faci chiar nimic.

Vrei sa cunosti ceva? Vrei sa fi intr-un fel anume? Atunci zbate-te, munceste. Si in cele din urma daca tu chiar iti doresti cu adevarat, vor aparea si schimbari. Dar daca tu inca esti nesigur si oscilezi intre a ramane in felul in care esti acum si in a schimba ceva, atunci tu nu vei ajunge niciodata prea departe si nu vei ajunge nici la aceasta pace interioara. Omul trebuie sa cunoasca ce are el nevoie si trebuie sa ia decizia de a lasa
absolut tot ceea ce il trage in urma deoparte.

Asta inseamna chiar cateva ore bune, aproape zilnic, dedicate doar ganditului. Ore in care omul sa stea si sa incerce pana la urma sa descopere cine este el cu adevarat si de ce are el nevoie, pentru a sti mai apoi pe ce drum sa o apuce.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În afară de relația mea cu Dumnezeu, ceea ce mă face să îmi găsesc liniștea interioară cât de cât( nu în totalitate, fiindcă asta ar fi foarte greu) sunt discuțiile cu persoane care mă înțeleg pe deplin, care știu să asculte problema mea și să îmi dea sfaturi bune. Cel mai bine mă simt atunci când văd că o persoană încearcă să se apropie sufletește de mine (ceea ce se întâmplă foarte rar).

| slayer09 a răspuns:

Pacea interioara vine odata cu increderea in Dumnezeu, daca iti pui baza ca pacea interioara poate veni fara a crede in ceva superior (Dumnezu) si a te deconecta de lumea asta, eu unu nu cred ca vei reusi. In primul rand pace nu va veni daca nu te impaci cu moartea, pentru ca mereu iti va fi frica de moarte. Impacarea cu moartea inseamna a te impaca cu tine insuti si a trai ca un simplu om, stiind ca oricand moartea va veni indiferent daca vrei sau nu. Si ceea ce iti ramane sa ai incredere ca dupa moarte te asteapta ceva mult mai mult decat viata asta, ceea ce ti-a dat Dumnezeu, viata vesnica si buna. Atunci toate problemele tale se vor rezolva de la sine cand le vei lasa in voia Domnului, dat fiind faptul ca esti si tu un om corect.

| Helper07 a răspuns:

Pacea e mai mult decat un sentiment, e o stare continua ce, daca traiesti dupa voia lui Dumnezeu, nu poate fi tulburata. Pacea o dobandesti atunci cand traiesti dupa voia lui Dumnezeu nu atunci cand afli cum sa faci asta.