| OctavianDanielMaria a întrebat:

Cum l-a luat Noe pe T-rex in arca?

109 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

O alta intrebare buna. Dar nu, acestia au existat inainte big grin

| Mayhem666 a răspuns:

Cand nea Noe a venit cu yacht-ul, T-Rex-ul era deja bye bye. Dar a ramas gaina, e stra stra stra stra (1 hour later) stra stra stra nepoata lui.

Răspuns utilizator avertizat
| Mayhem666 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Sa-i spui unui crestin indoctrinat de evolutie e ca si cum i-ai spune uni flat earther ca pamantul e rotund.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mayhem666):

E doar o teorie, și e la un click distanta.
Eu, de exemplu, sunt credincios, nu religios, dar faptul că nu cred într-o teorie discreditata de multi, nu înseamnă că nu ma documentez.
Un om inteligent care vrea sa afle geneza vieții, și nu numai, geneza universului, se documentează și intră în miezul oricarei probleme de genul, chiar și în creationism.
Dar dacă vrei sa stii, exista tei care merg mana în mână cu teoria evo, o teorie care încă nu mă ajută, la fel și big Bang-ul.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iar lipsa de cunoștințe., prea mult de explicat dar pe scurt Dumnezeu a distrus dinozaurii cu mult timp înainte de Noe

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Uită-te la tannin, căruia i-am dat viață cum ți-am dat și ție. El mănâncă iarbă ca un bou. Forța lui constă în șolduri; și se completează cu mușchii pe care îi are corpul lui. Își îndoaie coada ca un cedru. Tendoanele șoldurilor lui se îmbină ca o țesătură. Oasele îi sunt (ca niște) țevi de bronz. Membrele lui sunt ca niște bare de fier. El este cel mai mare între ființele create de Dumnezeu. Cel care l-a făcut, se apropie de el cu Sabia. Munții îi asigură hrana acolo unde se joacă animalele sălbatice. Se culcă sub lotus, stând între trestii și în mlaștină. Lotusul îl acoperă și îi face umbră. Sălciile râului îl înconjoară. Dacă râul crește, lui nu îi este frică (de apă). Stă liniștit, chiar dacă Iordanul vine în viteză împotriva gurii lui. Crezi că îl poți prinde lovindu-l în ochi, sau că îi poți perfora nasul folosind o capcană?
Iov 40:15‭-‬24 https://youtu.be/9YwxEcSPjfg

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Hai ca da, lasă vrăjeala noi putem să îți dăm toate dovezile și argumentele că tu tot nu Îl accepți pe Dumnezeu, tu nu vezi că toate dovezile și știința duc la Dumnezeu? https://youtu.be/Y_GP2s2vIo4

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dar elefantul încă exista, acolo scrie clar că Dumnezeu ia distrus

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cel care l-a făcut, se apropie de el cu Sabia.

| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Exista multe feluri de dinozauri mai mici mai mari

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dă-mi Dovada, nu avea cum să spună dinozaur (Tu nici nu te-ai uitat la videoclipurile de la 3. 16vlog...)că acest cuvânt a apărut în anii 1800 https://youtu.be/WGsGrPpvUE8

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Erau dinozauri erbivori, carnivori și omnivori

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Tu nu vezi că noi care te contrazicem mereu avem dreptate și asta pentru că Dumnezeu exista! Ce nelămuriri mai ai?

| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Https://youtu.be/SGYiBRz9nb0

| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Uita-te neapărat la asta; https://youtu.be/TVJzVnyDZ_M

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dar ce sunt burgeri? Dă-mi tu dovezi ca Dumnezeu nu exista

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Https://www.youtube.com/watch?v=YqPkTTNtMnQ daca nici asta nu e dovada;)

| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pai avem dovezi că nu existăwinking

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Macar ai văzut tot videul sau vorbești doar așa. Daca oamenii au explicat că vedeau de sus și povestea cu adevar tot ce se întâmplă în sală

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dovada e că părinții pun dinții sub perna la copii și recunosc

| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da sigur : "Fenomenul ateismului militant este cel mai des intalnit la tineri fara cultura care sunt total supusi altor minti. Ei nu pot veni cu o idee interesanta, si atunci recicleaza chestii citite pe internet pentru a arata celor mai in varsta cat de "luminati sunt ei". N-a ajuns niciunul la ideea ca "nu exista", ci au o nemultumire launtrica pe care o arunca in directia asta ca sa-si justifice tristetea si lipsa de speranta in viitor."

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Părinții sunt "zâna"

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

? Einstein îi numește pe atei fanatici și spune-mi care atei au îmbunătățit așa de mult știința

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar profețiile biblice nu sunt o dovadă că Dumnezeu există?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sau minunile pe care le face in ziua de azi sunt coincidente?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Oricine comite răul, urăște Lumina și o evită, pentru ca ea să nu îi evidențieze faptele. Dar cine lucrează în acord cu adevărul, vine în prezența luminii, ca să i se arate faptele, pentru că ele sunt făcute în (ascultare de) Dumnezeu."
Ioan 3:20‭-‬21 BVA
Cel mai neinteligibil lucru despre univers este că este inteligibil.-Einstein; Nu mai știu cum spunea Newton dar te uiți la univers la frumusețile universului cum să apară din nimic? Clar are un Creator Citește asta:
Cei care merg pe drumul distrugerii, consideră mesajul care vorbește despre cruce, ca fiind expresia unei nebunii. Dar pentru noi care suntem pe drumul salvării, crucea este forța lui Dumnezeu. De fapt, în Scripturi este scris următorul text: „Voi distruge înțelepciunea filosofilor; și cei inteligenți vor fi frustrați." Unde este înțeleptul? Unde este omul care a învățat multe lucruri? Unde este cel care participă la dezbateri filosofice? Oare nu a retrogradat Dumnezeu înțelepciunea acestei lumi la nivelul de nebunie? Prin înțelepciunea ei, lumea nu a putut să Îl cunoască pe Dumnezeu. Dar în acord cu înțelepciunea de care dispune, El a decis să salveze pe cei care cred atunci când se predică despre cruce – acest concept considerat stupid. Iudeii pretind că autenticitatea unui mesaj este demonstrată doar atunci când se întâmplă lucruri miraculoase. Grecii sunt oamenii care vor o demonstrație filosofică. Dar noi predicăm prezentându-L pe Cristos care a fost crucificat; iar acest mesaj este o ofensă pentru evrei și o nebunie pentru celelalte națiuni. Dar pentru cei (care au fost) chemați – indiferent că sunt evrei sau de altă naționalitate – Cristos este atât forța, cât și înțelepciunea lui Dumnezeu. Și se întâmplă așa pentru că „nebunia" lui Dumnezeu este mai înțeleaptă decât capacitățile intelectuale ale oamenilor; iar așa-zisul punct slab al lui Dumnezeu este superior forței (intelectuale a) oamenilor! Fraților, amintiți-vă că atunci când v-a chemat Dumnezeu, numai câțiva dintre voi erați considerați „înțelepți" conform standardului acestei lumi. Nu ați fost mulți nici cu o semnificativă influență (în societate) și nici nu proveneați din familii remarcabile. Dar Dumnezeu a ales astfel exact acele lucruri pe care lumea le consideră ca fiind o nebunie, ca să le facă de rușine pe acelea despre care ea spune că reprezintă înțelepciunea. El a ales lucrurile pe care lumea le consideră slabe, ca să le facă de rușine pe cele considerate remarcabile. Dumnezeu a ales (să acționeze folosind) lucrurile inferioare, nesemnificative și (chiar) considerate ca neavând nicio valoare, ca să le distrugă pe cele care sunt importante pentru lume. El a făcut acest lucru pentru ca nimeni să nu mai pretindă că este justificat să se laude înaintea lui Dumnezeu. Și datorită Lui, voi sunteți în Cristos. Dumnezeu L-a făcut pentru noi înțelepciune, dreptate, sfințire și răscumpărare, pentru ca, în acord cu Scriptura, „cine se laudă, să se laude în Domnul".
1 Corinteni 1:18‭-‬31

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Așa tare mă întristează că voi ateii nu l-ați căutat niciodată pe Dumnezeu.De ați ști voi cate s-au îndeplinit și ce se va întâmpla... Daca studiezi Sfintele Scripturi e că și cum ai percepe încă 10 dimensiuni. Uite pentru inceput https://youtu.be/nR4ivS13o5M dar te rog uită-te cat mai mult

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Extrem de multe, de ex Dumnezeu schimba viețile oamenilor, au fost oameni care s-au opus comunismului (mai ales că ei nu Îl acceptau pe Dumnezeu) Un om numit Richard Wurmbrand a stat la închisoare din cauză că Îl iubea pe Dumnezeu, 14 ani a stat și zicea că dansa de bucurie chiar daca era torturat sunt multe lucruri despre acest om minunat.N-ai idee cate poate să facă Dumnezeu, ia schimbat viața lui Tibi a schimbat-o și pe a mea, pe serverul Cristian Presura este un băiat care nu credea și ia schimbat și lui viață și.cate și mai multe cazuri sunt...

| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Https://youtu.be/rZywunvyPHI

| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu știu de cine spui dar sunt și creștini ipocriți

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Acei creștinii nu erau adevărați
Galileo era creștin și îi plăcea știință și creștinii urmareau să îl omoare (doar cei ipocriți)

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Lașă mândria și crede in Dumnezeu că nu ai nici un motiv sa nu crezi

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ai avea putina credință și i-ai cere lui Dumnezeu să îți de-a o minune sau un semn că sa fi sigur că există ar face!

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Omule eu intenționat nu ți-am răspuns la aceste întrebări și ți-am trimis videoclipuri de la 3.16 vlog că Tibi explica bine.Din nou te invit să urmărești videoclipurile lui Tibi ca sa te convingi!

| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da ai credinta și faci mișto de Dumnezeu, nu te judec doar îți fac o observație

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Astea din vina omului, daca Dumnezeu se arată toți o sa creadă în El și nu ar mai fi liber arbitru! Acum viața asta e că un fel de test și diavolul domnește pe pământ și manipulează oamenii

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ba nu, are și omul https://youtu.be/1Sjlal-i6us

| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dar ai văzut povestea lui Tibi, când era sa moara de 3ori (parca) și când era în depresie? Și minunea cu Biblia?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu de ce îți bați capul cu dinozaurii care ieșeau din pământ
prin anii 1800.
Oamenii de știință nici acum nu stiu cum se împerecheau terestrele.
Iar teoria darwinista e doar o teorie care a fost de mult invalidata de stiinta prin faptul că s-au făcut falsificari de cranii.
Dany daca nu se leagă de evo și dinozauri e nimic, dar dupa cum obs nici nu prea are cunoștințe în domeniu.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

... Uită-te la videoclipul asta https://youtu.be/9VxmHZUQYgg

| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ma Dany, nu exista spiridusi(virusuri) cu puteri magice darwiniste, întelegee? Sistemul nostru imunitar scade, prin urmare virusul e mai puternic.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu, dar cunosc un doctor Max, nu e darwinist dar e cel mai bun doctor pentru spiridusi puternici care evoluează în zâne:
"Cand scade imunitatea?
Factorii genetici joaca un rol foarte important in sistemul imunitar.
Bolile sistemului imun pot fi transmise ereditar."
SURSA:https://www.drmax.ro/imunitate-scazuta-simptome-si-remedii

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Citeste mai doctore reteta si nu mai pune atâtea întrebări.
Daca "virusii" tai de la calculator slăbește sistemul imunitar și îl face predispus la boli și bolile se transmit genetic, atunci și virusul tau e mai puternic cu timpul la antibiotice.
Vrei sa îți traduc ce scrie pe reteta?
Nu sunt doctor dar ma pricep.
Iar primul val cand s-a folosit prima data antibiotice a fost unul de succes, dar cu timpul bolile fiind transmisibile n-a mai dat randament.
Multumesc ca ti-ai facut timp pe Wiki sa înveți teoria evo și să faci pe deșteptul cu mine pe TPU.
Conform teoriei evo, dupa 1mld de ani vom evolua în extraterestrii, așteaptă numai, tu vei fi primul care va evolua.

Răspuns utilizator avertizat