| AnaMaria23682 a întrebat:

Cum l.ati putea defini pe Dumnezeu? Credeti ca exista iad si rai?

50 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Depinde care dumnezeu vorbim?
de dumnezeu crestinilor el a fost posibil un filozof care apoi a fost zeificat
ideea de dumnezeu ofera o speranta
daca citesti biblia afli ca nu exista asa ceva, nu cred in asa ceva, iadul si raiul sunt inventi religioase nu biblice, eu personal cred ca dupa moarte numai exista nimic

| xerxes1 a răspuns:

Cel biblic nu a fost dumnezeu.
Raiul si Iadul au fost inventate de crestini.
Fiecare dintre noi suntem o celula din divinitate, animale incluse.

| AC4S4 a răspuns:

Da, eu cred ca dupa moarte exista vesnicie. Cum scrie in Biblie, este viata vesnica, sau moarte vesnica. Noi, ca oameni, nu putem decat sa presupunem cum va fi acolo.

| AnaMaria23682 explică (pentru AC4S4):

Eu cred ca e un preţ să dobandesti viaţa vesnica

| AC4S4 a răspuns (pentru AnaMaria23682):

Pret platit de Hristos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu nu inseamna iehova, asta sa fie clar de la inceput. Adevaratul Dumnezeu nu este atotputernic si omniprezent. Raiul si iadul crestin, exista intr-adevar, sunt locuri fatidice unde esti secat de energie si tratat ca un sclav. Iadul lui Satan e un loc minunat, unde esti bine-pazit de Demoni pana la urmatoarea reincarnare.

| AnaMaria23682 explică (pentru anonim_4396):

Sunt oameni, ca si tine care se pierd si ajung sa se înşele cand o sa mori si eu sper sa nu ajungi in iad sa vedem atunci daca o sa mai spui ca este un loc minunat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnaMaria23682):

Eu cu siguranta o sa ajung in Iad, n-as vrea sa-l pierd niciodata pe Satan, n-am cui sa i-l cer.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Da, cred ca exista raiul si iadul.

Dumnezeu- divinitate suprema; Sfanta Treime (Tatal, Fiul si Sfantul Duh); Creatorul lumii care Insusi este iubire si care ne indeamna sa fim cat mai buni.

| RAY a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Creatorul lumii este iahve nu iisus, iahve nu este iubire este un zeu razboinic, citeste biblia
iisus asculta de tatal iar sfantul duh de oamenii

| Elide a răspuns (pentru RAY):

Daca tu nu crezi asta nu inseamna ca nu exista, si ea crede de ce vrei sa ii induci ideea ca sa nu creada, esti un om lispit de viata si de iubire esti terminat

| RAY a răspuns (pentru Elide):

Daca tu nu crezi ca nu exista spiridusi nu inseamna ca nu exista, eu i-am scris ca iahve a creat lumea nu iisus, nu in biblie scrie ca totul e facut de tata? iar iahve este un zeu razboinic, unde i-am scris eu lui nica nu exista dumnezeu? iar minti si iar jignesti, esti campioana la minciuni si jigniri, cum poti tu sa imi spui ca sunt un om lipsit de viata si iubire tu care non stop minti, un om lipsit de viata? ce inseamna viata pentru tine sa minti non stop? numi vorbi de iubire, iubirea nu poate exista pentru mincinoase ca tine

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru RAY):

Nu am spus ca Iisus a creat lume.
Uite:,, Cred intru Unul Dumnezeu, Tatal Atottiitorul,
Facatorul cerului si al pamantului, vazutelor tuturor si nevazutelor.''

| RAY a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Creatorul lumii nu este iubire, este un zeu razboinic care ti-a aparut poporul de inamici

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru RAY):

Am mai vorbit de Vechiul Testament. Atunci oamenii nici macar nu puteau merge in rai. Iisus a completat legile din Vechiul Testament. Dumnezeu este drept si stie si a stiut ce face. Cine sunte noi sa-L judecam?

| RAY a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Iisus a venit ca sa implineasca legile lui moise nu sa le scimbe, desi raiul a fost creat mai tarziu a? de ce lazar nu a mers in rai cand a murit? asta e adevarul nu-i judecata dumnezeu e un zeu razboinic care avea un singur popor cel evreu atat, dumnezeu e drept? serios? atunci de ce exista atat de multa suferinta? de ce se nasc copii cu handicap? daca ar fi fost drept am fi egali dar nu suntem, deci dumnezeu nu e drept, daca ar exista suferinta pe lumea asta

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru RAY):

Raiul nu a fost creat mai tarziu, pur si simplu oamenii nu aveau acces acolo. Lazar a mers in iad, insa nu a ars si nu a fost supus nici uni chin. Chinurile care exista sunt din cauza oamenilor, nu a lui Dumnezeu. Suntem egali ca oameni, adica nu suntem unul mai presus sau mai prejos decat altul. Vietile, infatisarile si modul de a gandi nu sunt egale. Alte intrebari?

| RAY a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Unde scrie in biblie unde a mers lazar? ca saracul nu stia nimic asta scrie in biblie, de ce scrie in biblie ca cei morti nu stiu nimic si ca sunt adormiti? de ce copii se nasc ca sa sufere toata viata? ba da uni sunt mai inteligenti alti mai frumosi, alti mai puternici, cum poti spune tu ca toti suntem egali? complexele si frustrarile adunate in tine ca persoana te pot determina sa fi rau, sa ne imaginam un om care se naste cu malformati faciale toata viata lui va fi ignorat de societate, cum poti spune lui ca e egal cu alti?

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru RAY):

Ups! L-am incurcat pe Lazar cu altcineva! Greseala mea! Daca nu e scris in biblie unde a mers atunci inseamna ca fie a mers pe cealalta lume si nu avea ingaduinta de a vorbi despre asta, fie nu a voit Dumnezeu ca sa vada ceva de acolo.

| RAY a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Nu a mers nici unde, cei morti numai stiu de ei, citeste biblia lasa dogmele religioase

| AnaMaria23682 explică (pentru Elide):

Da multi aveam pareri împărţite. Multi spun ce cred asta nu inseamna ca e adevarul concert.

| AnaMaria23682 explică (pentru RAY):

Uite ce lipseşte. Pacea dragostea unul faţă de celalt daca tu dragule ai citit biblia sa stii ca scris acolo ca trebuie sa trăim in dragoste frățească

| AnaMaria23682 explică (pentru RAY):

laughing chestia e ca noi ne facem toate astea cu mana noastra cine stie ma-să la un copil cu handicap cu cati a curvit si cat a baut nu e vina copilului ăsta dar e corect sa si plateasca pentru greseli. Satana exista si el ne dă suferinţă el ne face sa ne simtitm ca un rahat uneori. Dumnezeu ne iubeşte de ce crezi ca l.a trimis pe unicul sau fiu adica Isus? Nu degeaba te asigur. Si inainte sa comentezi informeaza-te mai intai.winking

| RAY a răspuns (pentru AnaMaria23682):

Putea pur simplu sa ierte omenirea nu sasi trimita fiul la sinucidere, daca evrei nu erau atat de mult impotriva lui nu era vandut

| Neverrrrrr a răspuns (pentru AnaMaria23682):

Daca da masina peste tine este satana,daca te-ai ferit de ea e dumnezeu nu? daca esti la spital si perfuziile te tin in viata îi multumesti lui dumnezeu ca te-a salvat nu? iar daca esti scoasa din perfuzii si mori instant e vina lui satana nu? Cea mai idioata explicatie pentru un copil nascut bolnav sau suferinta din lume este ca parintii celor suferinzi au,,pacatuit''. Credinciosii gasesc o explicatie IRATIONALA pentru orice,pentru ca daca ar fi rationala,toata lumea de pe planeta ar avea aceeasi religie,dar cum nu este rationala,ramane o presupunere fara sens.
Da,da, dumnezau a trimis un porumbel pentru a o insemina pe fecioara virgina Maria, pentru ca apoi sa aiba halucinatii spunand ca este regele iudeilor, normal ca ajunge zombi pe bat.
Daca am fost lasati de o divinitate sa facem alegeri corecte sau gresite iar apoi sa fim judecati pentru ele, de ce trebuie sa sufere oamenii nevinovati? Mi-ar placea sa discutam folosind doar argumente rationale ci nu doar povesti.

| AnaMaria23682 explică (pentru Neverrrrrr):

Toti scoatem argumente dar fara sa te informezi sa vezi daca e asa sau nu

| Elide a răspuns (pentru RAY):

Cu ce am mintit adormitule laughing laughing că spun niște vorbe pe care le cred și îmi susțin ideile lasă.ma pe mine sa jignesc pentru că meriți nu o poate scoate omu' capăt cu tine care te dai mare inteligent și nici măcar nu știi sa scrii corect lasă.ma cu d.astea că d.astia că tine vaad la orice colțișor de strada, închei discuția cu tine că n.are rost ignoră mă nu te mai baga aiurea.

| Neverrrrrr a răspuns (pentru AnaMaria23682):

Afirmatiile mele macar au logica si o baza stiintifica, ale tale au povesti la baza.

| AnaMaria23682 explică (pentru Neverrrrrr):

Ai vreo dovadă ca nu exista Dumnezeu i-a sa te aud?

| Neverrrrrr a răspuns (pentru AnaMaria23682):

Ai vreo dovada ca nu exista Monstrul Macaroanelor?

| AnaMaria23682 explică (pentru Neverrrrrr):

Vezi ca nu ai vreo dovadă deci ai grija de tine. Incearca salasi egoismul si rautatea de oparte Domnul sa te binecuvanteze. Cândva o sa deschizi ochii ai grija insa sa nu fie prea tarziu.

| RAY a răspuns (pentru Elide):

Tu mai bagat in seama ai uitat? a dat dragostea in tine a?

| AC4S4 a răspuns (pentru Neverrrrrr):

Dovezi palpabile nu sunt pentru nici un zeu. Insa avem Biblia, care ii face pe oameni sa creada. Este si Coranul care-i face pe musulmani sa creada. Te deranjeaza atat de tare ca oamenii cred in ceva?

| Elide a răspuns (pentru RAY):

Mai da-te-n dragostea mea laughing laughing

| RAY a răspuns (pentru Elide):

Pacatoaso asculti muzica usoara a, treci la post negru

| Elide a răspuns (pentru RAY):

Hai gata c.o să am coșmaruri cu tine la noapte.

| Neverrrrrr a răspuns (pentru AnaMaria23682):

Din faptul ca nu pot dovedi ca nu exista ceva pot deduce urmatoarele:
1.Nu pot dovedi ca orice nu exista.
2.Nu indica sau sugereaza ca acest ceva exista.
In 2005, un om care credea in monstrul din spaghete zburator, a oferit un milion de dolari oricarui om care i-ar fi putut dovedi ca Isus nu este fiul monstrului din spaghete zburator si nimeni nu a putut dovedi. Faptul ca nu poti dovedi ca orice lucru posibil nu exista, nu inseamna nimic.Credinciosii se folosesc de aceast fapt sa acopere faptul ca nu exista o dovada dovada a existentei divinitatii, nimic mai mult.Nici tu nu poti dovedi ca unicornul roz invizibil nu este stapanul tuturor zeilor, inclusiv stapanul zeului in care crezi tu, dar acest lucru nu dovedeste existenta unicornului roz invizibil. Daca legea ar functiona tot pe acest principiu, ca nu poti sa dovedesti ca nu clona mea din alta dimensiune a ucis 100 de oameni, in cativa ani omenirea s-ar duce de rapa.

| Neverrrrrr a răspuns (pentru AC4S4):

Ei cred pentru ca sunt creduli, daca ar fi fost ceva evident, toata lumea ar fi crezut, un om inteligent se indoieste de toate, cu cat un om este mai incul cu cat este mai usor de influentat.Parerea majoritatii nu conteaza, Stephen Hawking face cat toti credinciosii naivi la un loc.

| RAY a răspuns (pentru Elide):

Saptamana asta nu pacatuiesc nici in vise femeie

| Elide a răspuns (pentru RAY):

Nu sunt femeie.

| AnaMaria23682 explică (pentru Neverrrrrr):

Iti lipseşte iubirea am cunoscut un musulman care omora la greu crestini si uite cum s-a facut ca eu am stat de vorba cu el si stii ce mi-a zis ca il ura pe Dumnezeu din tot sufletul. Si cum crezi ca omul ăsta a reusit sa se pocăiască? De ce crezi ca oamenii pe pământul ăsta cred in Dumnezeu si chiar ii ajută. Dumnezeu ar putea chiar mai puţin de o secunda sa facă sa dispară tot raul de pe planetă dar stii de ce nu o face? Pentru ca asa ai disparea si tu si eu si toti pentru ca in fiecare dintre noi se află răul. Si am ajunge in iad locul ăla "minunat " in care sunt scrâşnet de dinţi si suferinţă. Pentru ca largă este calea spre pierzare si stramtă este calea spre viaţa. Si stii de ce tu nu dispari in momentul ăsta si de ce nu dipare omanirea? Pentru că Dumnezeu te iubeşte cu tote ca tu il urăşti El nu a încetat nici o secundă sa te iubescă. Iar Satan te urăşte te.a fraierit in asa fel crezând ca e bine ce faci si o sa își bată joc calumea de tine cand o sa ajungi in iad si o sa zica"asa fraier ai fost sa crezi " el rade in hohote de cat de naiv esti tu si din pacate tu nu eşti singurul.

| Neverrrrrr a răspuns (pentru RAY):

Mi-a facut ziua mai frumoasa AnaMaria23682 laughing), uitete la ultimul ei raspuns

| AnaMaria23682 explică (pentru Neverrrrrr):

Esti un om bun profita de asta si esti si special nu conteaza cati ani ai. Scoateţi in evidenţă valorile si chiar daca râzi Dumnezeu te iubeşte. happy

| Neverrrrrr a răspuns (pentru AnaMaria23682):

Si tu esti un om bun, mă faci sa rad laughing)

| Neverrrrrr a răspuns (pentru AnaMaria23682):

Sunt convins ca ai cunoscut tu un musulman ucigas in serie laughing,cat ai fumat pentru a avea asemenea halucinatii?
Ateii nu il urasc pe Dumnezeu,ateii nu cred in Dumnezeu,de asemenea nu urâm nici unicornii roz zburatori,pe Yeti sau pe Kraken.
Credinta in divinitate îi poate ajuta intr-o mica masure pe unii oameni,dandu-le sperante false,deoarece ei nu pot accepta ca s-au nascut cu pasaportul catre moarte in buzunar. Dumnezeu si un prieten imaginar au multe in comun:
-e mereu acolo cand ai nevoie de el
-stie ce se intampla inainte sa se intample dar nu iti spune decat dupa ce se intampla
-este mereu de acord cu tine
-poti mereu sa dai vina pe el pentru orice merge prost sau bine
-nimeni nu il poate vedea ci doar tu.
Societatea pe tine te-a fraierit, de mic esti invatat ce sa gandesti nu cum sa gandesti. Daca nu ar fi fost religii pana acum nici nu ar fi existat in viitor, nu au mai existat halucinatii, pardon minuni de peste o mie de ani, decat cruci in buturugi..sau fata lui jesus pe fundul unui caine. Daca iti este injectata religia de mic este normal ca atunci cand vei deveni adult sa ii corupi si tu pe altii sau pe copii tai.Ma iubeste dumnezeu pe mine la fel de mult cum iubeste holocaustul sau pe oamenii suferinzi din prezent.
Da, fix satan m-a fraierit sa deschid ochii si sa invat mai multe despre geneza universului, si sa nu mai cred ca tot ce zboara sa mananca, si îi multumesc pentru asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Elide):

Dar ce esti? Fiinta angelica care nu-si gaseste apartenenta in niciun sex?

| Elide a răspuns (pentru anonim_4396):

As vrea eu sa fiu ființă angelica, sunt fata nu sunt "femeie"

| AnaMaria23682 explică (pentru Elide):

Nu.i mai baga in seama se vede ce caracter slab au.winking

| Elide a răspuns (pentru AnaMaria23682):

Am observat, nici un raspuns nu.I clatina si tot pe.ale lor o tin.