|

Cum luptati cu Satana?

20 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| a răspuns:

Cu ceva ce nu exista nu are sens sa te lupti sau te lupti asa cum te-ai lupta cu "nimic".

| a răspuns (pentru Algo098):

Exista, sigur exista, cea mai mare amagire a lui este sa va faca sa credeti ca NU EXISTA. Unor oameni devotati lui Dumnezeu le-a ingaduit sa-l vada in realitate, nici nu va inchipuiti cum arata.

| a răspuns:

Sa nu ajungem rapusi adica sa nu ne pierdem credinta.

| a răspuns:

Lupta nu se dă piept la piept. Sunt niște puteri ale întunericului în locurile cerești, după cum e scris și în Biblie, cu care trebuie să ne luptam.
Aceste puteri ne împiedică sa ne rugăm, sa facem voia lui Dumnezeu. Cu cât vrem sa ne apropiem de Dumnezeu, cu atât mai mult se luptă aceste duhuri. E o luptă crâncenă!

Vrem sa ne mințim, dar adevărul e ca dacă nu ne pocăim, destinatia finala este iadul. Mă îngrozesc! Niciodată nu as vrea sa ajung acolo.

| explică (pentru Anonim15032001):

Iadul e inventia adversarului, pentru a ne slabi si a ne ingrozi. Doar frica de Domnul este singura frica pozitiva. Iadul este doar moartea permanenta si anume non-existenta, si nu o spun eu ci Isus a spus-o cand a spus sa ne temem de cel ce poate pierde si trupul si sufletul in gheena, fiindca moartea este plata pacatului si nu suferinta vesnica, nu mai imprastiati erezii fiindca de asta a ajuns Dumnezeu sa fie batjocorit.

| a răspuns (pentru zdreanțăCelCuOchiiDeFaianță):

Fi serios! Ce erezii am împrăștiat?
Cred ca ești vreun martor, și te cam plictisești

| a răspuns:

Nu te lupti, il lasi in pace. Da ce esti arhanghel sa te lupti cu fortele intunericului? Sa te feresti de cel rau, sa te rogi la Dumnezeu sa te fereasca si el.

| explică (pentru DaniNovember):

Asta e calea spre iad. Doar cel ce biruie mosteneste viata vesnica, si daca nu lupti nu ai ce sa birui.

| a răspuns:

Armura upgrade level 100% si ...BFG! smug

| a răspuns:

EFESENI 6 : 11-18
Îmbrăcaţi-vă cu toată armătura lui Dumnezeu, ca să puteţi ţine piept împotriva uneltirilor diavolului. 12 Căci noi n-avem de luptat împotriva cărnii şi sângelui, ci împotriva căpeteniilor, împotriva domniilor, împotriva stăpânitorilor întunericului acestui veac, împotriva duhurilor răutăţii care sunt în locurile cereşti. 13 De aceea, luaţi toată armătura lui Dumnezeu, ca să vă puteţi împotrivi în ziua cea rea şi să rămâneţi în picioare, după ce veţi fi biruit totul. 14 Staţi gata dar, având mijlocul încins cu adevărul, îmbrăcaţi cu platoşa neprihănirii, 15 având picioarele încălţate cu râvna Evangheliei păcii. 16 Pe deasupra tuturor acestora, luaţi scutul credinţei cu care veţi putea stinge toate săgeţile arzătoare ale celui rău. 17 Luaţi şi coiful mântuirii şi sabia Duhului, care este Cuvântul lui Dumnezeu. 18 Faceţi în toată vremea, prin Duhul, tot felul de rugăciuni şi cereri. Vegheaţi la aceasta cu toată stăruinţa şi rugăciune pentru toţi sfinţii

| a răspuns:

Îmbrăcat, că sunt pudic.

| a răspuns:

Cu sabia