| Liliana1525 a întrebat:

Cum ma pot reapropia de Dumnezeu? Nu Il mai simt prezent in viata mea. Ma rog aproape in fiecare zi, dar in zadar. Inainte simteam ca este cu mine, dar acum nu se mai intampla acest lucru.

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Priveste in urma la viata ta. Mai ales la ce crezi ca ai gresit. La ce crezi ca ai facut si i-a displacut lui. Ca in orice relatie, cind gresesti fata de cineva, apare despartirea, care, chiar de nu e fizica, emotional se simte. La fel e si cu Dumnezeu, de aceea trebuie sa vezi daca nu cumva ai gresit pe undeva cu ceva, sa Ii ceri iertare, si sa mergi inainte increzatoare din nou in El. Adesea, asemenea momente apar cind El ne cere sa facem ceva, sau sa renuntam la ceva, si ne e prea greu si nu o facem, si relatia astfel se rupe. Tu trebuie sa stii ce a fost intre tine si El, ce nu a functionat la un moment dat.

9 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Inchide ochi, relaxeazate si gandeste-te la cea mai frumoasa imagine pe care o sti cu acest Dumnezeu, sau la cel mai frumos moment cand te-ai simtit aproape de acesta
Priveste imaginea sau momentul acela din viata ta, fi atent la detalii... dintr-o data mareste lumina imaginii priveste-o cum este de stralucitoare, acum maresteo tot mai mare, priveste-o cat de mare este si cat de luminoasa fi atent la detalii la tot cea ce reprezinta acea imagine sau moment din viata ta.

Daca ai procedat cum trebuie acest gand iti va da incredere interioara.
Este o metoda NLP si poate fi folosita in orce domeniu.

| Lizzu a răspuns:

Nu esti singura.

| danay72 a răspuns:

faptul de a studia Biblia si de a aplica normele sale te poate ajuta in aceasta privinta.De un real ajutor despre cum sa studiezi e situl www.jw.org.Acolo gasesti cum se poate studia Biblia pe subiecte.

| sublime89 a răspuns:

Poate ti-ai revenit la realitate, de aia nu-l mai simti. Asta e bine.

| Mikhtarian a răspuns:

Daca nu simti din inima,niciodata nu o sa-l ai aproape.
Eu personal,ma uit la natura,si ma bucur ca Dumnezeu,ne-a dat noua toate acestea, cursul vietii.
Roaga-te, fa-o din inima, ajuta, iar Dumnezeu iti rasplateste cu aceeasi moneda!

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Daca nu exista pocainta prin sfanta spovedanie si postire, in zadar.

| Hombre a răspuns:

A fost cu tine cat timp ai crezut ca pe copii ii aduce barza, acum ai inceput sa te maturizezi si a trecut timpul povestilor Alba ca Zapada, vorba lui Liza29 "nu esti singura".winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te-ai departat.apropiete.fiindca daca tu faci un pas Domnul va face trei pasi spre tine.

| AliGab a răspuns:

Te inteleg perfect. Am trait si traiesc si eu aceasta senzatie, insa este doar o perioada de tranzitie. Sa nu crezi ca nu Te iubeste si sa ai grija la razvratire. Fii asa cum esti si fii sigura ca El te asculta. Cere-I "Doamne vindeca-ma!" "Doamne uite ce gandesc: ___", "Doamne uite cum sunt:___", "Doamne aici sunt:___". Important este sa fii sincera si sa ii ceri ajutor: in tot si in toate.