| bleakk a întrebat:

Cum percepeti/cum credeti ca va fi in Rai/Cer/Imparatia lui Dumnezeu? Se zice ca oamenii vor trai o eternitate, dar cum... Puteti intelege ce veti face atata timp?

35 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Nu putem intelege. Doar atat am putea intelege, ca identitatea si dorintele nu mai sunt legate de un trup material. Ca tot ce-i material se uzeaza.
Si ca nu-i permisa mojicia si dezordinea.

| danay72 a răspuns:

Biblia explica clar ca va fi un paradis, dar pe pamant, dupa distrugerea sistemului rau de lucruri.Psalmi37:9-11,29,Isaia65:20-25.Moartea nu va mai fii si vom avea osibilitatea sa traim vesnic alaturi de cei drgi, fara sa ne plictisim, tinand cont de cat de fascinanta este creatia.Isaia25:8,Eclesistul 3:11

| Mădă0611 a răspuns (pentru danay72):

Teoretic, toti oamenii sunt niste ceva, identice, fiii lui dumnezeu, corpurile sunt niste haine pe care le poarta pentru a-si face treaba pe aici, deci nu exista "cei dragi", ai nevoie de parinti ca sa iei forma pamanteasca, de iubit ca sa dai forma altora, daaaar sufletele sunt identice, odata lasat in urma corpul, nu mai exista "cei dragi".

| danay72 a răspuns (pentru Mădă0611):

Biblia arata ca sufletul e omul insusi, fiecare fiind diferiti.Geneza2:7.

| Mădă0611 a răspuns (pentru danay72):

Tu ai ochii caprui ca asa ii au parintii, sau unul din ei, ai forma fetei nu stiu cum, la fel, forma corpului nu are nici o legatura cu cea a sufletului. In rai o sa existe negri, tigani, indieni, chinezi?

| danay72 a răspuns (pentru Mădă0611):

Da.
Toţi oamenii din prezent aparţin aceleiaşi specii, homo sapiens, şi provin dintr-un strămoş comun. Diferenţele biologice dintre fiinţele umane se datorează diferenţelor de constituţie ereditară şi influenţei mediului înconjurător asupra acestui potenţial genetic. În majoritatea cazurilor, diferenţele se datorează interacţiunii dintre aceste două serii de factori. Deosebirile dintre indivizii aceleiaşi rase sau populaţii sunt deseori mai mari decât deosebirea medie dintre rase sau populaţii." — Un grup internaţional de cercetători reuniţi sub egida UNESCO; citat din lucrarea Statement on Race, de Ashley Montagu (New York, 1972, ediţia a treia), p. 149, 150.
„O rasă este pur şi simplu una dintre grupările genetice parţial izolate în care s-a divizat specia umană în timpul răspândirii sale geografice primare şi după aceea. În linii mari, pe fiecare dintre cele cinci mari continente ale pământului s-a format câte o rasă. Omul s-a diversificat genetic pe parcursul acestei perioade a istoriei, iar noi putem evalua şi studia rezultatele acestei diversificări datorită vestigiilor vechilor rase geografice. După cum ne aşteptam, diversificarea pare să aibă o strânsă legătură cu gradul de izolare. În momentul formării raselor pe continente, când, în întreaga lume, mii de populaţii au fost izolate în grupuri genetice, s-au stabilit deosebirile de distribuţie a frecvenţei genelor pe care le vedem în prezent. În mod paradoxal, deşi fiecare grup de oameni prezintă unele deosebiri exterioare, în spatele acestor diferenţe există o asemănare fundamentală" (Heredity and Human Life, de H. L. Carson, New York, 1963, p. 151, 154, 162, 163). (Astfel, la începutul istoriei omenirii, când un grup de persoane se izola de restul populaţiei şi membrii grupului se căsătoreau între ei, descendenţii lor aveau anumite trăsături genetice caracteristice.)

| Mădă0611 a răspuns (pentru danay72):

Dupa diacritice banuiesc ca e copy-paste de pe jw.ro, stiu povestea, nu de pe site, ci pentru ca m-a interesat micro si macro evolutia. Ooooky, o sa existe, dar daca eu as fi negresa (nu prajitura) cu parul foarte cret si nasul foarte mare, plus multe cosuri negre (negri au, dar nu se vad decat de aproape), si nu imi place, ce rai ar fi ala? Sau tiganca, astia au un miros specific, cum e sa puti o eternitate? Deloc rai. Parfumuri n-o sa fie.

| danay72 a răspuns (pentru Mădă0611):

Vom fi cu totii perfecti, toate imperfectiunile vor disparea.Ma bucur mult ca stii situl.

| Mădă0611 a răspuns (pentru danay72):

Pai atunci eu n-o sa mai fiu eu daca acum sunt cum nu imi place, si daca cei dragi, pe care ii plac asa cum sunt, gandesc la fel, adica nu se plac, o sa fie altfel, si n-o sa-i mai plac. Hmmm, o eternitate cu persoane pe care nu le plac, asta imi suna a iad.

| danay72 a răspuns (pentru Mădă0611):

Fiecare va fi frumos, perfect, dar asta nu inseamna ca ne vom transforma in alte persoane. Daca avem imperfetiuni fizice, Dumnezeu le va corecta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru danay72):

Zi-mi ce intelegi tu prin "perfect". "Perfect" e de un singur fel corect? Nu exista mai multe tipuri de "perfect" corect? Zeul tau cica e perfect. Tu zici ca oamenii vor fi perfecti. Esti constient de faptul ca asa ceva e imposibili din cauza atributelor pe care le oferi acelui zeu nu?

Zi-mi ce intelegi tu prin "perfect" si "imperfect".

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Sa iti fie rusine mai, in loc sa fii la biserica ca na e craciunul, tu esti aici pe site. tare dezamagit laughing

| Mădă0611 a răspuns (pentru danay72):

Ochii alungiti sau nasul lat cat jumate din fata nu sunt imperfectiuni, din contra. Sarim peste ce e frumos si perfect, in momentul in care schimbi ceva la tine, la corpul/fata ta, nu mai esti tu, ma refer la schimbari majore. Oricum ai lua povestea, nu merge, o fi pentru ca gandirea noastra e limitata, dar zeul din discutie si tot ce ofera el au fost create de aceeasi gandire.

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai daca esti pe aici, inseamna ca s-a terminat slujba. sad Voiam sa merg, dar m-am luat cu vorba si a trecut timpul. Maine da un bip cand pleci la biserica, sa nu uit sa plec si eu.

| danay72 a răspuns (pentru anonim_4396):

Fara de pacat.

| danay72 a răspuns (pentru Mădă0611):

Biblia spune ca Dumnezeu va satisfice dorinta a tot ce e viu, deci nici un om nu va fi nemultumit de modul in care arata.Psalmi145:16

| Mădă0611 a răspuns (pentru danay72):

Asta am inteles-o, si partea a 2-a cum o s-o "repare", cea cu neplacutul noii persoane? Daca mie imi place de Gigel ca e micut de statura, slabut, si el vrea sa fie inalt cu muschi imensi, bleah. Ma iubeste, il iubesc, si cand il vad in rai, gâh. no talking

| anonim_4396 a răspuns (pentru danay72):

Atunci iti sugerez sa nu folosesti termenul "perfect". Foloseste "fara de pacat". E o diferenta uriasa intre "perfect" si "fara de pacat". O persoana "fara de pacat" ramane tot o persoana imperfecta. Din cauza atributelor pe care le oferiti voi acelui zeu, oamenii NU pot sa fie perfecti.

Nici macar Isus nu era perfect (decat daca era acel zeu intrupat dar atunci povestea devine ridicola). Era doar lipsit de pacat. Singurul care poate sa fie perfect e "ze big dog".

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

laughing, nu esti nici tu normala.

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aim ivăl end ai nou it.;))
Ti-o dat popa vin? http://i.imgur.com/eBx1T76.jpg

| danay72 a răspuns (pentru anonim_4396):

O persoana perfecta, fara de pacat, nu imbatraneste, nu se imbolnaveste si nu moare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru danay72):

Tu citesti ce iti scriu sau scriu degeaba?

"O persoana perfecta"... o persoana perfecta NU poate exista (nici macar un zeu perfect nu poate sa existe dar trecem peste partea aceasta).
"fara de pacat"... fara de pacat NU inseamna perfect.

Nu mai repet ca vad ca o fac degeaba.

| danay72 a răspuns (pentru Mădă0611):

Va trebui sa o rezolvi cu Gigel.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

rolling on the floor mortal poza. nu mi.a dat nimic, a vrut dar i-am zis ca nu beau si m-a dat afara. se pare ca e adevarat ce scrie acolo in poza. trebuie sa bei daca vrei sa ramai.

| danay72 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu tot ce este descris în Biblie ca fiind perfect are această calitate în sens absolut. Desigur, Iehova este perfect în sens absolut. Însă oamenii şi lucrurile pot fi perfecţi doar în sens relativ. Cuvintele evreieşti şi greceşti traduse în Biblie prin „perfect" înseamnă deseori „complet", „matur" sau „ireproşabil" în raport cu criteriile stabilite de o autoritate. În limbajul uzual, acest cuvânt este folosit de obicei în sens relativ. Un exemplu este expresia „vreme perfectă".
Adam şi Eva au fost creaţi perfecţi din punct de vedere moral, spiritual şi fizic. Ei corespundeau întru totul standardului de perfecţiune stabilit de Creatorul lor. Întrucât au fost neascultători, nu s-au ridicat la înălţimea acestui standard. Drept urmare, au pierdut perfecţiunea atât ei, cât şi urmaşii lor. Astfel, prin Adam, păcatul, imperfecţiunea şi moartea s-au extins la toţi oamenii (Rom. 5:12).

| anonim_4396 a răspuns (pentru danay72):

"Desigur, Iehova este perfect în sens absolut. Însă oamenii şi lucrurile pot fi perfecţi doar în sens relativ"... ti-am zis, daca vrei sa folosesti un termen, foloseste "lipsit de pacat". Perfect nu poate sa fie decat acel zeu (cu toate ca nici el nu poate sa fie perfect). E o idiotentie sa zici "zeul meu e perfect absolut iar oamenii sunt perfecti relativ".

" păcatul, imperfecţiunea şi moartea"... oamenii erau deja imperfecti. Chiar trebuie sa repet aceleasi lucruri? Esti incapabil sa intelegi niste chestii atat de usoare?

Mai mult ca sigur tu ignori ce iti spun.

"vreme perfectă"... facepalm.

"ireproşabil"... acest termen nu inseamna si nu are legatura cu "perfect". Daca vrei, foloseste acest termen in loc de "perfect".

"standardului de perfecţiune stabilit de Creatorul lor"... deci confom tie, exista mai multe tipuri de perfect. E ca si cum ai zice ca zeul tau poate sa faca un patrat fara colturi.

E ultimul comentariu pe care ti-l mai las, vad ca vorbesc cu peretii tu fiind incapabil sa intelegi aceste lucruri simple.

| Mădă0611 a răspuns:

Fie ce-o fi, eu o sa dorm, sunt deja atat de obosita ca somnul ala ar fi raiul meu. :d

| milan9 a răspuns:

Biblia in nici un caz nu confirma teoriile bizare ale gruparii "martorilor". Scriptura confirmă şi existenţa "cerului" ca loc al veşniciei. El se poate referi chiar la un spaţiu, nelimitat, armonios, lipsit de monotonie, cu mult peste farmecul existenţei actúale:

- "După acestea, am auzit, în cer, ca un glas puternic de mulţime multă zicând: Aliluia! Mântuirea şi slava şi puterea sunt ale Dumnezeului nostru!" Apoc 19, 1 (SUFLETELE DIN CER pot răspunde)

- "Căci ştim că, dacă acest cort, locuinţa noastră pământească, se va strica, avem zidire de la Dumnezeu, casă nefăcută de mână, veşnică, înceruri." II Corinteni 5, 1

- "Căci de aceea şi suspinăm, în acest trup, dorind să ne îmbrăcăm cu locuinţa noastră cea din cer" II Corinteni 5, 2

- "Şi a trâmbiţat al şaptelea înger şi s-au pornit, în cer, glasuri puternice care ziceau: Împărăţia lumii a ajuns a Domnului nostru şi a Hristosului Său şi va împărăţi în vecii vecilor." Apoc 11, 15

- "Şi am auzit glas mare, în cer, zicând: Acum s-a făcut mântuirea şi puterea şi împărăţia Dumnezeului nostru şi stăpânirea Hristosului Său, căci aruncat a fost pârâşul fraţilor noştri, cel ce îi pâra pe ei înaintea Dumnezeului nostru, ziua şi noaptea." Apoc 12, 10

-"Pentru aceasta, bucuraţi-vă ceruri şi cei ce locuiţi în ele. Vai vouă, pământule şi mare, fiindcă diavolul a coborât la voi având mânie mare, căci ştie că timpul lui e scurt." Apoc 12, 12

- "Şi şi-a deschis gura sa spre hula lui Dumnezeu, ca să hulească numele Lui şi cortul Lui şi pe cei ce locuiesc în cer." 13, 6 etc...

| milan9 a răspuns:

"Sufletul" NU este "omul insusi". Cuvântul "suflet" ARE ÎN BIBLIE MAI MULTE ÎNŢELESURI:

1). uneori se referă la VIAŢA (trupului) unei persoane;
2). alteori la PERSOANA însăşi;
3). iar în alte cazuri se referă la PARTEA LĂUNTRICĂ CE SUPRAVIEŢUIEŞTE MORŢII OMULUI!

"Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecc. 3, 11

"Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;

Unele culte, în mod conştient greşit, neagă această ultimă semnificaţie a cuvântului suflet. Dar sunt contrazişi de toate celelalte versete referitoare la suflet ale Bibliei:

"Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" (Luca 12, 4-5). Textul ne spune că după moartea omului, el poate fi aruncat în gheenă. Dacă nu ar mai rămâne nimic după moarte, aşa cum pretind unii, ce mai poate fi aruncat în gheenă?

În II Corinteni 5, apostolul Pavel vorbeşte despre corp ca despre un cort pământesc în care trăim, adăugând că el ar dori să fie acasă cu Domnul şi că "toţi trebuie să ne înfăţişăm înaintea scaunului de judecată, pentru ca fiecare să-şi primească răsplata după binele sau răul pe care-l va fi făcut pe când trăia în trup" (II Corinteni 5, 10).
Ce parte din Pavel ar putea să părăsească trupul şi să meargă acasă la Domnul? Sufletul.

| iurii75 a răspuns:

Pot să te întreb întîi ce crezi despre Biblie? Este ea întradevăr cuvântul lui Dumnezeu sau nu?

| bleakk explică (pentru iurii75):

In crestinism, da.

| iurii75 a răspuns (pentru bleakk):

Ori nu m-ai înțeles ori... Ce părere ai TU despre Biblie?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este in afara puterii noastre de intelegere te asigur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"ce veti face atata timp"... se vor inchina pe veci acelui zeu si ii vor zice in fiecare clipa cat de minunat e. Suna interesant nu?

Dar stai, mai e --- daca suni in urmatoarele 2 secunde la numarul 22.22.22, paradisul o sa detina drumuri din AUR. DA, AI AUZIT BINE, DRUMURI DIN AUR. De ce din aur? Ce conteaza? E AUR.

BONUS : liberul tau arbitru o sa fie eliminat ca sa nu mai poti sa pleci. Daca vrei sa pleci (sa zicem ca vrei sa mergi pe o alta planeta si sa experimentezi viata acolo), alegerea iti va fi negata si vei fi trimis in iad. De ce? Pai pentru ca zeul respectiv te iubeste si iti vrea binele, vrea sa iti fie alaturi.

DAR STAI --- daca suni ACUM la 22.22.22, primesti CADOU o stergere a memoriei. Vei uita de prietenii tai, de familia ta, de TOTI cei care nu au ajuns in rai cu tine si care sunt torturati de acel zeu pe veci (deoarece ii iubeste).

Grabeste-te, oferta e limitata. Doar 144.000 de locuri disponibile.

DAR STAI --- daca suni acum la 22.22.22, mai primesti CADOU o galeata plina cu apa sfintita si un sapun magic pentru a-ti spala pacatele. Doar nu vrei sa mergi in rai cu pacatele murdare nu?

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns:

Sa nu uitam ca sufletul n-are gura de asta nu vom putea vorbi in fata lui Dumnezeu, doar in corpul acest cu care putem face bine si rau, si putem vorbi doar acum prin ajutorul acestui corp caci doar suntem trecatori.