| OctavianDanielMaria a întrebat:

Cum poate Dumnezeu sa fie calaul, judecatorul, acuzatorul si pedepsitul?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Iisus spunea sa te rogi in odaia ta nu ca pagani in public

113 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Dintr-o miscare cu mintea lui... vedem dupa ce murim, pana atunci fi bun in lumea asta care e plina de nenorociti si panarame

Răspuns utilizator avertizat
| cezar003 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Doar credinta ne poate salva sufletul, pentru ca noi ne nastem curati si murim in pacat de secole sau milenii inca de la facerea lumii

Răspuns utilizator avertizat
| cezar003 a răspuns (pentru cezar003):

Ai vazut in lumea animalelor o rasa sa extermine o alta rasa folosindu se de bogatiile pamantului(petrol gaze naturale nitrati sulfati, azot, plutoniu) pentru a crea bombe nucleare si a distruge habitatul?

Răspuns utilizator avertizat
| cezar003 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da,de cand omul s-a luminat prin prisma lui Adam, Dumnezeu a spus ca de astazi inainte iti vei castiga comerile pe care ti le am dat doar prin munca si sudoare

Răspuns utilizator avertizat
| cezar003 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dumnezeu a iubit atat de mult pamantul incat si a dat propriul fiu pentru ca cei ce cred in el sa fie mantuiti si cei ce nu...

Răspuns utilizator avertizat
| cezar003 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Acumo intrebare personala, tu ce religie ai?

Răspuns utilizator avertizat
| cezar003 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

La inceput nu a fost nimic, apoi a aparut stelele si cerul iar Dumnezeu l a plamadit pe om dupa cateva miliarde de ani ulterior au aparut oamenii si animalelela La dumnezeu 4, ceva miliarde de ani este o saptamana

| RAY a răspuns (pentru cezar003):

Lui satana nici nu te poti inchina ca asta face voia lui dumnezeu

| RAY a răspuns (pentru cezar003):

De unde blasfemia asta?

| cezar003 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Totusi cum te numesti? Maine merge mama la biserica si am sa o rog sa se roage si pentru sufletul tau

Răspuns utilizator avertizat
| cezar003 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Esti cumva?

| RAY a răspuns (pentru cezar003):

Iisus nu a facut nici o religie, secta

| cezar003 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Raspundemi la intrebarea cum te numesti apoi ma intrebi corect?

Răspuns utilizator avertizat
| cezar003 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Tu fumezi ceva fiule?

| cezar003 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

El ori ea?

Răspuns utilizator avertizat
| cezar003 a răspuns (pentru cezar003):

Sau sunteti siamezi lipiti?

Răspuns utilizator avertizat
| cezar003 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ok Daca vrea bunul Dzeu in curand fac 44

Răspuns utilizator avertizat
| cezar003 a răspuns (pentru cezar003):

Tu nu pari sa ai mai mult de 23 ani la cat de lucid gandesti, corect?

| cezar003 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Danke soon kiss

Răspuns utilizator avertizat
| cezar003 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Sufletul tau traieste in pustiu Dany, dar Domnul ne va calauzi

Răspuns utilizator avertizat
| cezar003 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

I-ti sunt profund nerecunoscator, nu ma intereseaza mondenii

Răspuns utilizator avertizat
| cezar003 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da,este cea mai mare stea din galaxie, si ti a luat 30 de ani ca sa realizezi ceea ce darwin a scris acum cateva secole, este un progres dany

Răspuns utilizator avertizat
| cezar003 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Soarele este pitic in univers, nu fi timid,,, hai ca il vezi si pe Iosif daca insisti

| cezar003 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Soarele este un bec de 100 de Watti corect? si emana raze ultraviolete prin plasma ei, dar lasa ca in 3 ore ajungem si in clasa 5 a

Răspuns utilizator avertizat
| cezar003 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Toata galaxia este coordonata de soarele nostru. unii ii spuneau Ra, zeul Ra altii cred ca hyperion a lui Eminescu ar fi, eu stiu ca nu reprezentam nimic in fata lui dar aceasta stea daca o secunda omeneasca ar pieri, noi am fi din nou amfibieni din era cretacica

Răspuns utilizator avertizat
| cezar003 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Poate tu crezi in andromeda sau poate in nucleul pamantului?

Răspuns utilizator avertizat
| cezar003 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Eu cred ca cineva iti sopteste

Răspuns utilizator avertizat
| cezar003 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Incepi sa ma uluiesti

Răspuns utilizator avertizat
| cezar003 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ar fi trebuit sa fii savant(nu stiu de ce domnul nu te-a inzestrat cu o pereche de schiuri si o casca de cosmonaut

| cezar003 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Acolo pluteste energia lui satan

Răspuns utilizator avertizat
| cezar003 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Incepi sa ma sperii, ai vazut seria de filme specii?

Răspuns utilizator avertizat
| cezar003 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ai vazut in filme holiwoodiene, Dumnezeu nu are oponent

Răspuns utilizator avertizat
| cezar003 a răspuns (pentru cezar003):

Toate culturile sunt facute de oameni, evrey sau atei nonsens, ma refer la budisti, allahisti daca se poate tu te ai gandit vreodata ca de fapt toata lumea se roaga la acelasi lucru pe care nu l a vazut decat in chip cioplit,,,

| cezar003 a răspuns (pentru RAY):

Iar unora sa nu disturbe paganii in timp ce se intorc acasa

| raMLesS a răspuns (pentru cezar003):

"La inceput nu a fost nimic, apoi a aparut stelele si cerul iar Dumnezeu l a plamadit pe om dupa cateva miliarde de ani ulterior au aparut oamenii si animalelela La dumnezeu 4, ceva miliarde de ani este o saptamana"
Daca ne luam dupa ce zice blibia, pamantul nu are mai mult de 5000 de ani

| RAY a răspuns (pentru cezar003):

Iisus spunea sa te rogi in odaia ta nu ca pagani in public

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Plecand de la definitia Lui, ca fiinta atotputernica, adica poate sa faca orice, adica nu duce lipsa de nimic, adica are de toate, adica are si... ce ai zis acolo thinking

| RAY a răspuns (pentru DoarBogdan):

Ba duce lipsa de rautate,nu poate face rau potrivit conform bibliei,eu nu poate stii ce inseamna raul,nu cunoaste raul,el stie doar de iubire,nu poate face rau, acum depinde ce crede el ce inseamna binele si rau, ca se vede ca lasa totul, nu exista liber arbitru, el stie tot, el ne-a creat destinele apoi te judeca rolling on the floorrolling on the floor
eu creez un robot il programez sa faca rau apoi il arunc in iadul vesnic rolling on the floorrolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| cezar003 a răspuns:

Pentru ca le face toate intr-un cuvant, sau si mai putin

Răspuns utilizator avertizat
| cezar003 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu ne mai luom la tranta, acum daca nu crezi in Dzeu i ti ft un par in cap ca deja ne stim...pe maine la ora de teologie te astept tot aici, esti un elev silitor si esti aproape de a afla adevarulwinking

| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dumnezeu pedepsit? Ucis?

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Deci nu ești în stare să faci diferența între Dumnezeu și fiul său?

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Delirezi.
Am spus eu că mă închin lui Isus și nu lui Dumnezeu?
"face ca un zeu poate sa moara?" - iar delirezi, am spus eu că Dumnezeu poate sa moară?
De fapt tu ești cel care afirma aceasta...
Sau suferi de amnezie?

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Clar, noțiunea de tată și de fiu se vede că e complicată pentru tine.

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu. Creștinii au porunca de a se iubi unii e alții. Ortodocșii care se măcelăresc unii pe alții ( in Ucraina, in Transnistria...), arată prin aceasta iubirea? Demonstrează ei că sunt creștini adevărați?
De fapt, se ucid cu arme sfințite de preoți și merg la luptă cu binecuvântarea lor... big grin

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Vezi ca se refera la cei de aceeasi religie." - mai explicit te rog, nu vreau sa ghicesc ce ai in vedere.

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Și cei cu iubirea și cei de aceiași religie? E greu să formulezi cat de cat gândul?
Ți-am zis că nu sunt ortodox, ei se ucid frate pe frate de credință, și nu doar pe frați, ceea ce un creștin nu ar face niciodată.
Care e rostul replicii tale?

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu, se referă la toți, nu doar la cei înrudiți în credință. Dar cu atât mai mult față de cei de aceiași credință.
Ortodocșii nu manifestă aceasta nici față de unii nici de ceilalți.

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dar mai ai pretenția că citești Biblia... Dar lucruri elementare nu știi...
Plec la muncă, îți explic mai târziu.

| iurii75 a răspuns (pentru iurii75):

Că " aproapele" nu e doar cel de aceiași religie sau națiune Isus a arătat prin parabola despre bunul samaritean.
„Să facem ce este bine faţă de toţi, dar mai ales faţă de cei înrudiţi cu noi în credinţă." — GALATENI 6:10. de asemenea arată că iubirea nu trebuie sa se limiteze la frații de credință.

| cezar003 a răspuns:

Unde ai citit ca Isus este calau?

Răspuns utilizator avertizat
| cezar003 a răspuns:

Pe Dumnezeu nu il vom vedea niciodata tocmai din necredinta noastra insa pe Isus Hristos l am avut alaturi de noi si l-am renegat chiar si cand am vazut si pipait

Răspuns utilizator avertizat
| cezar003 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Si credinta are 2 taisuri, fiecare este propriul sau calau sau mantuitor pe masura credintei

Răspuns utilizator avertizat
| cezar003 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu este rau sa crezi, insa sa crezi in necuratul este rau

Răspuns utilizator avertizat
| cezar003 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Este alegerea ta, Isus a venit sa ne spele pacatele si sa ne dea o lumina de care nu suntem vrednici sa o interceptam/despre iad nu se stie multe in credinta ortodoxa dar in Grecia se stia despre Hades fretele lui Zeus, in nord se stie despre fiul renegat al lui Odin in Egipt se stia despre Anubius, si peste tot exista raul vezi tu ca astazi mii de kamikaze se fac in numele lui allah si mii de morti, asta ce crezi ca inseamna?

Răspuns utilizator avertizat
| cezar003 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ai primit odata o palma de la parinti?

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru cezar003):

Cum sa fie alegera lui omule daca stie totul si a creat destinele tuturor

| cezar003 a răspuns:

Tot ce vedem frumos in jurul nostru nse datoreaza credintei si pacii spiritului omenesc, chiar si tehnologia prin care comunicam tot de la Domul o avem, ne lipseste doar credinta