| Nilsson a întrebat:

Cum poate fi convins un bolnav care crede ca n-are nimic sa se trateze?
Tot asa, un pacatos care se crede bun si zice ca n-a facut nimic rau in viata lui cum poate fi convins ca are nevoie de iertare din partea lui Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| Mircea08 a răspuns:

Din punctul meu de vedere, nu doctorul merge pe la fiecara sa-l intrebe daca e bolnav ci bolnavul il cauta pe doctor. E drept ca si doctorul trebuie sa vina cu un program de profilaxie pentru a preveni imbolnavirea, iar cei care ajung sa pretuiasca sanatatea il vor cauta pe doctor ori de cate ori va avea o probleme. Nu uitati - sanatatea trebuie sa ti-o pastrezi singur, doctorul doar ajuta
Asa e si cu credinta

9 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| SG1995 a răspuns:

Mai întâi cum îl convingi pă ăla că Dumn(Zeul) tău e chiar o ființă reală ci nu tripul unor ciobani din Antichitate.

| raMLesS a răspuns:

"Cum poate fi convins un bolnav care crede ca n-are nimic sa se trateze?"
Majoritatea nebunilor nu stiu ca-s bolnavi sau pur si simplu nu realizeaza lucrul asta, pentru ei e ceva absolut normal felul in care se comporta, nu li se pare nimic iesit din comun, insa li se pare ciudat felul in care se comporta oamenii din jurul lor, ei nu inteleg de ce gandesc si actioneaza asa.
Asa e si in cazul pacatosului, e un ignorant prost, chiar daca pacatuieste, find ca e ignorant spune "E lasa, ma iarta Dumnezeu, lasa ca se spala pacatele cand merg la popa la spovedit, e lasa ca nu e mare lucru, lasa ca uit ce am facut ma iarta 'mniezo"

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi a răspuns:

Un necredincios nu considera necredinta o boala sau ceva rau. Un om care crede minciuni nu poti sa-i inlocuiesti minciunile cu adevarul. Este in sarcina lui sau depinde de el daca alege adevarul. Interesant este ca oamenii de stiinta pretind ca ei cauta adevarul dar nu inteleg corect ce este scris in Biblie.

| Mclaren12 a răspuns:

Nu prea am auzit de crestini care sa se creada "sfinti". La toti li se baga in cap ca se nasc pacatosi si ca Isus a murit pentru ei. Asta ii face sa se simta vinovati si sa se supuna si mai mult religiei.

Răspuns utilizator avertizat
| Zeulastec a răspuns:

Pentru păcătos spune-i ca sunt atia oameni care mor ca nu au ficat si el nu a donat trebuie sa fie iertat (ateu)