| Norvegianul a întrebat:

Cum poate fi Dumnezeu omnipotent daca e omniscient?

24 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu este omnipotent, omnistient, omniprezent!

| Wøodenpints a răspuns (pentru EmaS):

Atunci de ce ne mai lasă să trăim dacă ştie oricum ce vom face toată viaţa şi cum se va termina totul?

| EmaS a răspuns (pentru Wøodenpints):

Ca sa nu spunem ca nu am avut timp sa ne intoarcem la El.

| Wøodenpints a răspuns (pentru EmaS):

Păi el oricum ştie dacă tu o să te întorci sau nu la el. Şi dacă e omnipotent, înseamnă că tot el îti controlează gândirea, şi tot el te pune să decizi dacă să te întorci sau nu la el. Iar dacă mai e şi omniscient, de ce te mai creează, dacă oricum ştie când şi cum o să mori? Doarde dragul să te trimită în iad?

| EmaS a răspuns (pentru Wøodenpints):

Lui nu ii place sa te trimita in iad.El a facut totul pentru ca noi sa fim rascumparati.Este alegerea noastra.El ne cheama sa venim la crucea lui Isus si sa primim iertarea.Chiar faptul ca noi interactionam aici El este in control.Iti vorbeste prin mine si te cheama.

| pesciolino a răspuns (pentru Wøodenpints):

Probabil sutem niste robotei comandati prin telecomanda, sau niste casetofoane care atunci cand vrea sa fie laudat (prin cantari duhovnicesti) apasa pe butonul play.

| Asan_Olgun_1980 a răspuns (pentru EmaS):

Nu ne cheama la nici o cruce (semn de tortura roman prin care erau executati oamenii ), si nici pe golgota nu ne cheama ..Ne cheama la El (sa urmam calea ce ne-a aratat-o prin Avraam, Isaac, Ismael, Iacob ..Moise, Iisus ..ne cheama la credinta in El, credinta Intr-un singur Dumnezeu Unic care nu zamisleste si nu a fost nascut si care nu are pe nimeni egal! Orice alta credinta duce la idolatrie, politeism si astea duc la necredinta.

| EmaS a răspuns (pentru Asan_Olgun_1980):

Este un mod de exprimare, nu am chemat pe nimeni la idolatrie!

| Asan_Olgun_1980 a răspuns (pentru EmaS):

Atunci aveti grija cum va exprimati (voi care chemati ''la credinta'') nu toti sunt cititi si nu toata lumea pricepe, si daca o faceti cu buna stiinta atunci este un mare pacat in asta, daca o faceti din nestiinta pacatul nu este asa mare.

| EmaS a răspuns (pentru Asan_Olgun_1980):

Eu chem pe oameni la Domnul Isus.

| Asan_Olgun_1980 a răspuns (pentru EmaS):

Iisus spunea :''Domnul meu si Domnul vostru '', Tatal meu si Ttal vostru '' ''Dumnezeul meu si Dumnezeul vostru ''.

| Leutzbv a răspuns (pentru Wøodenpints):

Deja no dai in barci happy. Prietene, pe baza cunostintei mai dinainte a lui Dumnezeu te va ajuta sau nu ca sa te intorci cu fata la El. El stie deja ce vei face tu si ce decizii vei lua. Ca nu vrei sa accpeti asta, asta e partea a doua...

| Wøodenpints a răspuns (pentru Leutzbv):

Am mai auzit asta. Foloseşti aceleaşi replici expirate, arhicunoscute şi superficiale ca restul creştinilor.

| Leutzbv a răspuns (pentru Wøodenpints):

Pai daca asta este adevarul ce ai vrea sa auzi?

| Wøodenpints a răspuns (pentru Leutzbv):

Adevărul îl susţii cu argumente logice pe care le poţi demonstra, nu cu citate dintr-o carte veche cu autori suspecţi.

| Dumnezău a răspuns:

Nu este nici una, nici alta.Paradoxul lui Epicur, fiule! E supraapreciat Dumnezeul crestinilor.Omniscienta sa descinde cumva din omnipotenta, da' ce pacat ca ambele sunt fictive si niste minciuni infecte!

| Inferno a răspuns:

Omnipotent este atotputernic.
Omniscient este atotstiutor.
Deci este foarte posibil sa fie si omnipotent si omniscent.
Daca este atotputernic nu poate sa fie si atotstiutor sau cum?

| BogdanelululTheGodfather a răspuns (pentru Inferno):

Isi bate joc.

| Norvegianul explică (pentru Inferno):

Daca stie ce se va intampla atunci cum poate avea puterea sa schimbe ceea ce se va intampla oricum?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Exact.
Nu văd cum aceste caracteristici s-ar exclude reciproc. Pot coexista foarte bine.

| danay72 a răspuns:

Omnipotent inseamna infinit in putere, iar omniscient inseamna infinit in intelepciune, aceste doua insusiri le tine intr-un echilibru perfect folosindu-le spre binele nostru, chiar daca azi oamenii considera ca nu este asa, El isi va folosi calitatile sale pentru noi

| 4b a răspuns:

Ultimele 2 cuvinte le-ai pus de la tinelaughing

| unbaiatanonim a răspuns:

Ei bine, in lumea lui dumnezeu orice e posibil. In lumea imaginara a lui dumnezeu poti sa nu ai picioare dar in acelasi timp sa le ai, sau poti sa ai creier dar sa nu ai cap.

| raymusic5432 a răspuns:

E cum vrea el