| AvalohAlyn a întrebat:

Cum poate fi găsit Dumnezeu în Biblie?

18 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Te referi la a il vedea pe Dumnezeu? Daca la asta te referi, in biblie ne spune asa :,, Fericiți cei curați cu inima, ca aceia vor vedea pe Dumnezeu. ''

| mentholinks a răspuns:

Ce sa caute Dumnezeu (creatorul) într-o carte care arde în foc?

| danut a răspuns (pentru mentholinks):

Cauta (in Carte ) fiindca ESTE Cartea LUI.

| Irinel15123532 a răspuns:

Prin studiu, si meditarea asupra versetului citit, rugaciune.

| Helper07 a răspuns:

?

| AnonimSuprem1 a răspuns:

Pai intrebarea este cum sa il cinstim pe Dumnezeu, ca il cunoastem, ca se spune "ca doar asa il cunoastem". Avem cele zece porunci (Decalogul; din Vechiul Testament) si cele doua porunci de iubire pentru Dumnezeu si pentru aproape din Noul Testament.

| Octavian199 a răspuns (pentru AnonimSuprem1):

Asa tata.Ne inchinam la zei fictivi si distrugem natura 'zeita' noastra.

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Noi nu suntem Spinoza.

| Octavian199 a răspuns (pentru Celcestietot):

Ce e cu olandezul Baruch Spinoza?

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Natura de catre cine este creata? dumnezeul tau este cel al lui Spinoza, la asta ma refeream.

| Octavian199 a răspuns (pentru Celcestietot):

Spinoza nu era ateu, eu sunt ateu.

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Din actiunile sale asa reiese...

| Octavian199 a răspuns (pentru Celcestietot):

Eram sarcastic.Eu sunt ateu pana in maduva spinarii rolling on the floor

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

A, ok happy.

| AnonimSuprem1 a răspuns (pentru Octavian199):

Dar ce te-a apucat? Ai mancat prea multa ciocolata?

| TriceleRon a răspuns:

Isus este personajul central al Bibliei. Într-adevăr, întreaga Carte este despre El. Vechiul Testament prezice venirea Sa şi stabileşte scena pentru intrarea Lui în lume. Noul Testament descrie venirea şi lucrarea Lui pentru a aduce mântuire lumii noastre păcătoase.

Iisus este mai mult decât o figură istorică. De fapt, El este mai mult decat un om. El este Dumnezeu în trup, iar venirea Lui a fost cel mai important eveniment istoric din lume. Însuşi Dumnezeu a devenit om pentru ne oferi o imagine clară şi inteligibilă despre Sine. Cum este Dumnezeu? El este ca Iisus. Iisus este Dumnezeu într-un trup uman (Ioan 1:14; 14:9).

| Octavian199 a răspuns (pentru TriceleRon):

Crestinismul e secta iudaica ridicata la rank de religie, alaturi de islam, si islamul e secta iudaica.

| Giovannni a răspuns (pentru TriceleRon):

Vechiul Testament a fost furat de la Evrei si nu prezice nimic despre niciun Iisus.