| OctavianDanielMaria a întrebat:

Cum poate un duh sa aiba Duh? Cum ar fi ca o umbra sa aiba umbra? Ioan 4 cu 24 "24 Dumnezeu* este Duh; şi cine se închină Lui trebuie să I se închine în duh şi în adevăr." https://prnt.sc/ung3jl si Exodul 24 https://prnt.sc/ung4no si Deuteronomul 9 cu 10 https://prnt.sc/ung5k2.Ptiu..Are si inima https://prnt.sc/ung77l, mai are si 7 duhuri, nu unul. Apocalipsa 4 cu 5 https://prnt.sc/ung7si

37 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Duhul Sfânt al lui Dumnezeu este Acela prin care oamenii pot fi legați de Dumnezeu.
Duhul Sfânt este si el Dumnezeu, este a treia persoană a dumnezeirii, a Sfintei Treimi. Cine întristează pe Duhul Sfânt, întristează pe Dumnezeu.
După cum în mintea unui prunc nu poate încăpea lumea înconjurătoare, tot așa nici în mintea noastră nu poate încăpea natura lui Dumnezeu. Vom înțelege ceva din natura Lui numai atunci când vom începe să creștem în Hristos. Dar mai întâi trebuie să ajungem la nașterea din nou, adică să ne naștem din nou.
Cât timp nu suntem născuți din nou nu vom putea pricepe absolut nimic. Poate în cel mai bun caz niște aberații.
Am spus-o și o voi mai spune: adevărul se găsește într-o singură biserică, chiar dacă pământul este plin de biserici care spun că ele slujesc pe Dumnezeu. Cei mai mulți "slujitori" ai lui Dumnezeu sunt de fapt dușmanii Lui.

Răspuns utilizator avertizat
| PaulStudio a răspuns:

Este o metafora, Se refera la faptul ca Dumnezeu face parte din lumea spirituala si daca vrem sa avem tangenta cu divinitatea trebuie sa credem ca Dumnezeu exista si sa "ne conectam" cu El prin latura spirituala a omului (Omul este alcatuit din trup, suflet si duh).
Pe scurt omul a fost creat sa comunice cu Dumnezeu prin latura sa spirituala si trebuie sa vezi dincolo de lumea materiala deoarece pe Dumnezeu nu il poti vedea fizic.

Biblia trebuie citita in aprofunzime si trebuie inteles contextul, daca se iau versete random pot sa nu aiba sens

Răspuns utilizator avertizat
| PaulStudio a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Biblia e cuvantul lui Dumnezeu scrisa de oameni sub influenta directa a lui Dumnezeu, si mereu se folosesc Pilde acest cuvant il foloseste si Isus (Pildele pot fi traduse si ca metfore sau ilustratii care au o insemnatate aparte)

| RAY a răspuns (pentru PaulStudio):

De unde stii tu ca e metaforica?

| RAY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Tu acum il poti blestma, scrie in biblie oricine vb in numele meu si gaseste pe cineva blasfamator va fi blestemat, metaforic pe naiba, asa putem ca si nasterea, botezul, invierea sunt metaforice sau potopul

| RAY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Iti bate joc de propia biblie

| PaulStudio a răspuns (pentru RAY):

Biblia e adevarata si reala, cand am folosit termenul de metafora ma refer la faptul ca nu poti vedea pe Dumnezeu cu ochii fizici si trebuie sa te "Conectezi" prin Duhul Sfant care a fost lasat pe Pamant dupa ce s-a inaltat Isus la cer.

Deaia zice sa ne inchinam in duh si in adevar, sa fim sinceri si autentici ca nu putem fii fake cu Dumnezeu ca El stie tot si se uita la inima noastra

| RAY a răspuns (pentru PaulStudio):

Iahve daca scria cv spunea, metaforic, este blasfemie ceea ce faceti, asa si uni nu cred in potop dar se declara crestini, tot ce scrie in biblie trebuie luat literar

| PaulStudio a răspuns (pentru RAY):

Toata Biblia este adevarata da, ce ziceam eu era o explicatie in plus cu acelasi sens nu am adus nimic in plus sau in minus la mesajul original, am explcat mai pe inteles si cuvantul cel mai apropiat l-am gasit a fiind "Metafora" care nu poate ingloba tot sensul inital dar e mai simplu de inteles.

DEX:
METÁFORĂ, metafore, s. f. Figură de stil rezultată dintr-o comparație subînțeleasă prin substituirea cuvântului obiect de comparație cu cuvântul-imagine;

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru PaulStudio):

Ceea ce scrii este o blasfemie, biblia nu are doua pagini trebuie citita integral,pagina cu pagina,la voi e asa,iahve a creat pamantul, adam cu eva au pacatuit, la nastere ne nastem cu acel pacat, a venit iisus a fost omorat, a invitat, daca cred in el o sa fiu in cer, atat stii voi

Răspuns utilizator avertizat
| PaulStudio a răspuns (pentru RAY):

Este destul pentru a fii mantuit si sa ajungi in Rai, asta e scopul pentru care a venit Isus pe pamant, sa rascumpere omenirea.

Mai mult nici nu trebuie sa stii

| PaulStudio a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu si inteles nimic bravo

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru PaulStudio):

De ce nu trebuie, este cartea lui iahve, asta e ignoranta fata de yahve

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu vezi cat stiu din biblie, de ce biblia are sute de pagini daca totul putea scris pe o pagina

| RAY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu erau mesianici si profeti falsi

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

El nu vrea sa stie si sa creada, majoritatea romanilor nu cauta explicati rationale, de asta suntem ultimi din europa, cei mai inculti, pacatosi

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Noi cautam cunoastere ei cauta credinta, de asta cand vb cu ei e timp pierdut pentru ca ei vor sa te manipuleze atat,nu ai ce discuta cu ei,daca ploaua afara e dumnezeu cauza,ei nu vor cunoastere,gandirea e obositoare, noi atei cautam explicati bazate pe dovezi asa a progresat stiinta,tehnologia, ei cauta explicati pananormale, nu vezi cati pupa moaste, majoritatea nu au habar de biblie doar ce spune popa si alta iti face vila, o natiune de creduli si ignoranti, romanul mereu a fost genul de om mai conservator si nu care sa se adapteze, nu ei traiesc ca in evul mediu, sunt si chesti bune in biblie dar degeaba

| RAY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Scrie si asta, sa vezi de o virgina, o violezi, platesti bani lui tatal ei si trebuie obligatoriu sa stai cu ea toata viata rolling on the floor rolling on the floor iahve nu e ateu prost vezi, ce pedeapsa pe capul lui ala

| RAY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Stii ca exista si atei crestini?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru RAY):

Biblia se înțelege duhovnicește nu rațional.
Pavel afirma ca a fost in al treilea cer. Si nu știa sigur daca in trup sau fara trup. La fel si Filip a fost in Duh când a botezat famenul etiopian. Iata doua exemple care dovedesc ca omul este atât trup fizic cat si trup duhovnicesc. Dar si atunci când omul este in duh se materializează precum îngerii si este văzut ca om real si se simte ca om real, altfel nu ar fi putut vorbi cu famenul Filip, si nu l-ar fi putut boteza. Dumnezeu este supranatural si la fel si oamenii creștini adevarat i au supranatural in ei, Duhul lui Dumnezeu.
Dar si Satan este o ființă supranaturala, si adepți lui au in ei supranaturalul care este duhul cel rău al lui Satan.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Aaaaaaaaaaaa am inteles

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Credința este convingerea unei persoane că lucrurile stau într-un fel anume, cu sau fără prezența evidențelor empirice care să probeze respectiva convingere.

Cuvântul „credință" redă termenul grecesc pístis, care transmite în principal ideea de încredere, convingere fermă. În funcție de context, termenul grecesc poate avea și sensul de „fidelitate" sau de „caracter demn de încredere"

În anul 2011, un studiu a arătat că atunci când 10% din populație are o credință de nestrămutat, acea credință va fi adoptată întotdeauna de majoritatea societății

https://ro.wikipedia.org/wiki/Credin%C8%9B%C4%83