| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot avea o pocainta adevarata, benefica?

6 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Se face mare confuzie în privinţa termenului de "pocaintă". În nici un caz ea nu presupune renunţarea la har, la Biserică. "Pocăinţa" reprezintă hotărârea de a nu mai greşi, urmată de primirea concretă a harului...
"Pocăinţa" înseamnă doar conştientizarea, mărturisirea (taina spovedaniei, sau a "pocăinţei"), părerea de rău pentru săvârşirea păcatelor.
Ca regret pentru păcatele făcute, ca primire a a harului iertării prin spovedanie, însoţeşte întreaga viaţa a omului.

Dar asta nu e tot. Este necesar ca păcatele respective să nu mai fie repetate, altfel pocăinţa (regretarea păcatului, spovedania şi îndreptarea vieţii) nu este dusă până la capăt!

Pocăinţa nu are cum să fie o altă "religie", doar Mântuitorul Hristos a vorbit despre O SINGURĂ BISERICĂ...

| milan9 a răspuns:

Adevărata pocăinţă, Hristos a legat-o strâns de Biserica Sa. - Una Singură.\

În afara Bisericii nu există decât regretarea păcatului, FARA O LUCRARE A HARULUI! Ori, Hristos nu vorbit in zadar atunci când a legat iertarea de o lucrare a harului.

IMEDIAT DUPĂ ÎNVIEREA SA (fapt ce confirmă importanţa vitală a ceea ce avea să spună), Mântuitorul Hristos transmis apostolilor HARUL SĂU şi a confirmat puterea acestui HAR de a ierta sau "dezlega" păcatele:

Ioan 20, 21 :"Şi Iisus le-a zis iarăşi: Pace vouă! Precum M-a trimis pe Mine Tatăl, vă trimit şi Eu pe voi (pe apostoli, ulterior – episcopi şi preoţi). "
Ioan 20, 22 :"Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luaţi Duh Sfânt; "
Ioan 20, 23 :"Cărora veţi IERTA PĂCATELE, le vor fi IERTATE şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute (lucrare încredinţată Bisericii).

| danut a răspuns (pentru milan9):

Mai milan9, tot cu PROZELETISMUL, tot cu asta o ti? Biserica lui Dumnezeu NU ESTE O CLADIRE de caramida ci una din SUFLETE caci Dumnezeu spune ca ACOLO unde se strang doi sau trei in NUMELE MEU acolo sunt si EU, acolo e BISERCA MEA.

| milan9 a răspuns:

Atentie la LIMBAJUL METAFORIC pentru a face diferenta intre sensuriile cuvantului "Biserica"...

| milan9 a răspuns:

Biserica reprezintă o anume CREDINTA, RELIGIE - suma anumitor PRINCIPII concrete şi inconfundabile, ea formează "un corp distinct" care nu se interpretează aleatoriu.

Acest "un corp distinct", această "realitate distinctă" putem să o numim fie credinţă, fie religie... Asta reprezintă Biserica: o formă concretă instituită de Dumnezeu, fără interpretări, fără variante, fără confuzie.

Biserica este comunitatea celor care cred în Hristos ca Fiu al lui Dumnezeu, care păstrează ierarhia harică instituită de Hristos, sacramentele de transmitere a harului, care păstrează nealterate învăţăturile apostolice ale primelor comunităţi creştine...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie sa intri în contact cu sufletul tau, sa-ti trezesti constiinta, sau sa atingi iluminarea cum zic budhistii.
Dupa aceea este totul simplu.
Sa crezi ca mantuirea se obtine doar crezand ceva, te inseli la fel ca multi altii.