| sensibilosu a întrebat:

Cum pot explica ateii faptul ca exista oameni posedati de demoni (adica ati vazut faze cu exorcizari, si reactia posedatilor la cruce si la alte obiecte de cult), adica daca exista demoni, exista si Dumnezeu. nu?

26 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nu vor putea sa demonstreze''stiintific'' acest fenomen. Oamenii firesti nu pot sa priceapa lucrarile Duhului. Dumnezeu doreste ca vietile noastre crestine sa fie pline din abundenta cu senzatii,miracole,descoperiri,noi miscari ale Duhului Sfant, hrana duhovniceasca zilnica si ocazii pentru schimbare constante care sa demonstreze caracterul Lui unei lumi necredincioase si sceptice.

| DragosConstantin a răspuns (pentru EmaS):

"Oamenii firesti nu pot sa priceapa lucrarile Duhului."
-din acest enunt pot sa inteleg ca oamenii firesti (normali) nu pot avea nicio conexiune cu Dumnezeu sau sa creada in existenta demonilor, ingerilor si a altor lucruri supranaturale decat numai oamenii anormali (nebuni), deci ai facut-o lata cu acest enunt.

| EmaS a răspuns (pentru DragosConstantin):

Este un verset din Biblie si este cat se poate de adevarat!

| DragosConstantin a răspuns (pentru EmaS):

Deci trebuie sa ajung de la stadiul de om normal la om nebun ca sa inteleg lumea supranaturala? si sa cred in Dumnezeu? ...versetul asta e dubios.

| EmaS a răspuns (pentru DragosConstantin):

Nebun nu este termenul potrivit. Poti sa spui oameni duhovnicesti, copii ai lui Dumnezeu, etc.

| DragosConstantin a răspuns (pentru EmaS):

Nu...eu raman la parerea mea.

Răspuns utilizator avertizat
| Inferno a răspuns:

Avem mai multe variante, varianta crestina ca spune ca sunt demoni.
Varanta mai sceptica ce spune ca sunt boli psihice.
Am auzit o teorie care spune ca sunt reptilienie extraterestrii ce ii poseda, veniti din spatiu.

| alexandra2859 a răspuns:

Nu sunt posedati de demoni! au o boala mintala cum spune si raymusic mai jos care ii fac sa creada ca sunt posedati si fac ca "nebunii". intelegi? nu exista demoni asa cum nu exista nici dumnezeu.si cum zice si raymusic se intampla mai mult la crestinii.

| DragosConstantin a răspuns:

Ai participat tu la o exorcizare ca sa spui ca exista demoni sau ai vazut in cine stie ce film?
sa spunem ca apare la televizor o stire cu un criminal care a torturat si a ucis 10 persoane ok? dupa parerea ta crezi ca acel om este posedat sau sufera de schizofrenie?

| sensibilosu explică (pentru DragosConstantin):

Deci daca vezi la televizor un om care a ucis 10 persoane exista 2 optiuni, ori schizofrenic ori posedat? -_-.

| DragosConstantin a răspuns (pentru sensibilosu):

Am vrut sa spun ce varianta alegi din cele doua.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Eu personal, am fost la Maslu si am vazut un om cazand pe jos.Deci fara indoiala,exista Dumnezeu,asta nu pot sa iti demonstrez,dar eu stiu, am vazut cu ochii mei iar mie, nu imi pasa ca altul nu crede si vrea sa imi dovedeasca ca nu exista, adica, nu ma poate face pe mine sa nu cred.Pace.

| doctorandus a răspuns:

Cine cauta cuvantul "possession" in DSM-IV-TR da peste tulburarea de identitate disociativa (personalitatea scindata, cum i se zice popular, nu e acelasi lucru cu schizofrenia). O personalitate a nebunului crede ca e demon si se comporta ca atare, conform bagajului cultural al nebunului. Se trateaza cu medicamente si psihoterapie. Unii considera ca exorcismul e un fel de psihodrama, iar nebunii nu se vindeca pentru ca ar fi dati afara demoni, ci pentru ca ritualul apeleaza la credinta lor ca sunt posedati.

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Boli psihice...

| RAY a răspuns:

Persoane care sufera de o boala mintala nedescoperita inca, efectul auto sugestie daca vezi pe cineva ca o ea razna find crestin ce poti crede ca e posedat sa nu uitam ca suntem rezultatul gandurilor noastre daca suntem determinati sa credem in aceste lucruri asta vom crede, reactia acelor persoane se datoreaza momentele de nebunie cand i poti arata orice si au o reactie nebuna desigur ca multi fac banii grei din aceste smecherii sunt pastile ce provoaca spume la gura, crize, urlete, incepi sa vb in asa zisele limbii care de fapt sunt cuvinte fara sens http://www.descopera.org/exorcizarea/

| RAY a răspuns:

Sau sufera de o boala de care ei nu sunt constienti de acea boala, eu unu nu cred ca exista oamenii posedati poate de nebunie dar in nici un caz de demonii cand se va dovedi voi crede

| Allrc24Orthodox a răspuns (pentru RAY):

Si cum se vindeca subit? de obicei bolile mentale nu se vindeca asa usor

| WhatheWow a răspuns:

O alta forma de a manipula prostimea; auzi... posedati de Diavol! Da cu posedatii de prostie ce faceti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista asa ceva. Cea mai simpla dovada : nici un ateu nu a fost vrajit, posedat, etc. Oare de ce se intampla chestiile astea doar la persoanele care cred asa ceva? Eu chiar vreau asa ceva... cum pot face sa fiu posedat? Daca ar fi existat cu adevarat supranatural, paranormal, etc, sunt multe persoane pregatite sa ofere sume de bani uriase celor care pot demonstra cu dovezi concrete asa ceva. Pana acum nimeni nu a castigat nimic.

| Raynn a răspuns:

Ti se pare mai plauzibila varianta cu o creatura supernaturala care iti controleaza trupul si pe care nimeni nu il vede si poti scapa de el recitand o poezie decat acea a unei boli psihice?

| AskAlex a răspuns:

Nu ti-a spus mamica ca daca te uiti pe Discovery dupa 22:00 risti sa vezi efecte speciale patetice facute de cei de la emisiunea Fenomene Stranii?

| SirAndi a răspuns:

Cu siguranta exista atat demonii cat si Dumnezeu.

| dannySixx a răspuns:

Aceasta am si eu intrebare. Vedeti cum e demon, ddemonii posedeaza oamenii. Si dumnezeu nu face nimic de ce. Pt ca nu exista Dumnezeu. Deci eu cred in Satan. Asta e. Fiecare cu religia lui. V

| sensibilosu explică (pentru dannySixx):

'Dumnezeu nu face nimic' pai exorcizarile ce sunt?

| тecнιннιlα a răspuns (pentru dannySixx):

Am o curiozitate. Din moment ce cel la care te inchini a fost ingerul lui Dumnezeu, iar EL este Tatal stapanului tau cum de nu crezi in ambele? Eu sunt crestina, dar cu siguranta cred ca exista si demoni si stapanul lor happy. Nu cred in biserici, scripturi etc thinking si cu siguranta nu te-am intrebat ca sa te critic sau ca sa ma iau de tine. Am zis asta pentru ca de obicei cei opusi tie au obiceiul de a te judeca etc. saaaau mai simplu crezi intr-unul, dar nu si in cel opus lui. Numai bine.