| Andrəi a întrebat:

Cum pot face cererea acea pentru ora de religie(sa nu o mai fac) profa de religie e nebuna sad Am inceput sa nu mai cred in D-zeu si voiam sa ii zic daca poate sa mi-l arate mi-a luat-o un coleg inainte si ea i-a dat cu palma in banca si a tipat la el:ARATA-MI AERUL CREZI IN EL? ARATA-MI ELECTRICITATEA" Voiam sa-i zic sa bage un metal in priza si v-a vedea electricitatea dar vreau sa trec laughing))) acum o sapt. Ne-a zis teoria lui Pascal cea cu "Daca crezi in D-zeu" s.am.d scriam eu vine la mine dupa ce a terminat imi da cu pumnul in banca si zice "Ce parere ai despre asta?" Eu radeam speriat fiind daca ai citit pana aici iti multumesc! DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca esti minor cererea trebuie semnata si de un parinte si o depui la secretariatul scolii. In cerere scrii doar ca nu mai vrei sa faci ora de religie.

13 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Electricitatea ar "vedea-o" sau ai "vedea-o" daca ai baga degetul in priza. Deci e nevoie de anumite conditii speciale. Nu ca si cu un obiect vizibil din fata ta. La fel e si cu Dumnezeu. Poate fi vazut. Dar doar in anumite conditii. Iar daca tu nu L-ai vazut inca, nu inseamna ca El nu exista, asa cum, desi tu nu crezi ca in casa ta exista radiatii radioactive, pentru ca nu le vezi, ele exista totusi, desigur, la nivele extrem de scazute, dar exista, si sunt produse de unele obiecte casnice, unul din ele fiind televizorul.
Deci, cauta "priza". Dupa ce ai gasit-o, baga degetul acolo. Si daca nu dai de tensiune, vezi daca nu cumva ai pe miinii sau in picioare manusi sau cizme protectoare fata de curentul electric happy.
Deci, vezi, daca pentru curent e nevoie de atitia pasi, oare pentru Dumnezeu nu poate fi la fel de dificil? Asa ca, esti cel mai in masura sa participi la orele de religie. Pentru ca acolo, cu un profesor bun, poti descoperi calea catre Marea Priza, si chair poate fi asa, pentru ca multi oameni din lumea asta isi trag energia din El, si multe realizari remarcabile au fost facute de cei ce se alimentau de la El.

| Mclaren12 a răspuns (pentru cristi202):

Tu l-ai vazut?

| Holiday a răspuns (pentru cristi202):

"...poti descoperi calea catre Marea Priza..."

PRIZÁ1, prizez, vb. I. Tranz. A trage, a aspira tutun pe nas. – Din fr. priser.

Cred ca la asta te referi, nu? E cam singurul mod in care te poti "conecta" cu spiridusi inexistenti.

| cristi202 a răspuns (pentru Mclaren12):

Hai sa zicem ca L-am vazut, dar nu te astepta sa iti zic ca L-am vazut cu ochii. A fost vorba de o vedere cu inima. E greu de definit cuvintul "a vedea" in cazul acesta. Pentru ca e destinat ochilor, insa, cand e vorba de a-L vedea pe Dumnezeu, e cu totul altceva, e un al saselea simt pe care il ai, pe care il primesti cand devii credincios. A fost o perioada in viata mea cand mi-a fost foarte greu, aveam ceva foarte dificil de facut, eram si extrem de obosit, si in acele zile nu o data am vrut sa renunt, cred ca aproape in fiecare seara cedam, ziceam ca o las balta, si, desi as fi avut nevoie ca sa imi revin zile in sir, si stiu asta ca am facut sport de performanta, deci imi cunosc limitele fizice foarte bine, un sport, unde depui un efort intens, te invata ce poti si ce nu, totusi, aveam momente cand ma linisteam, stateam doar si Il "priveam", si puteam sa o iau de la capat, aveam putere sa continui. A fost dificil, dar a fost una din cele mai frumaose perioade din viata mea, datorita implicarii Lui, pe care am putut sa o recunosc foarte clar. Deci chiar poate fi o "priza", o sursa de energie.

| VelaJohnny a răspuns (pentru cristi202):

Stii ca sunt crestin, dar argumentele tale nu-s chiar valide, prin urmare, nu poti convinge pe nimeni cu asta. E trist ca si credinta ta in divinitate se sprijina doar de un fir subtire de ata, daca asta e tot ce ai in a dovedi ca e real Dumnezeu. Eu am fost ateu candva, fara lucruri concrete si palpabile e degeaba.

| RAY a răspuns (pentru VelaJohnny):

Nu ai fost ateu ai fost crestin cu numele iar la greu ai cerut ajutor divin

| VelaJohnny a răspuns (pentru RAY):

„crestin cu numele" - am fost crestin cu numele, e adevarat, dar am negat si existenta vreunei divinitati la un moment dat. Imi aduc aminte ca am lasat un raspuns cu trecutul meu acum ceva timp. Poate ai inteles gresit, o data am zis o rugaciune sincera, nu formala gen cea de la ora de religie sau cand ma puneau ai mei la „Tatal nostru", si in rugaciunea aia cand am fost deschis am zis ca vreau un semn ca sa isi dovedeasca existenta, gen in vis sa imi zica. happy

| RAY a răspuns (pentru VelaJohnny):

Multumesc de sinceritate man

| VelaJohnny a răspuns (pentru RAY):

winking nu stiu ce valoare are ce am zis mai sus pentru tine, de ce apreciezi informatiile, dar fata de cine merita, pot fi deschis, la fel ca oricine. happy

| RAY a răspuns (pentru VelaJohnny):

Eu apreciez omul sincer man

| danay72 a răspuns:

Vorbește la secretariat sau cu dirigintele. Nu stiu daca poti în mijlocul semestrului. Oricum metoda folosită de a vorbi despre Dumnezeu nu e cea arătată în Biblie.

| oprescudorin11 a răspuns:

Religia ta nu are legatura neaparata cu 'indrumatorul tau religios!".
Ea iti poate trezi un sentiment sau altul! In tine este Credinta! Care implica si IERTAREA!

| xerxes1 a răspuns:

Tu esti la inceput de drum.Ea insa a investit ani buni in religia ei, si ii vine foarte greu sa accepte ca totul nu este decat o minciuna.
Putina diplomatie nu strica.
Te faci frate cu dracul pana treci puntea.
happy