| LoveToHate a întrebat:

Cum pot "oamenii buni"sa ajunga in rai, din moment ce "bun"este un termen inexistent?

Răspuns Câştigător
| Zenit313 a răspuns:

"BUN" in Crestinism, inseamna un sclav amarat, care face lucruri bune doar pentru a scapa de pedeapsa(Iad) si pentru a primii o recompensa(Rai).

Ateii fac lucruri bune cu adevarat si neconditionat si 0, 0001% din credinciosi! happy

"Rau" si "Bun" sunt termeni relativi pana in momentul in care se cunoaste scopul, cauza si efectul unei actiuni.

| shadovv a răspuns (pentru Zenit313):

De unde sti tu acestea? Etica crestina e complet altceva... e legatura ontologica, e fundament eshatologic.

22 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

De ce desconsideri etica?

| Inferno a răspuns:

Termenul bun in genere este inexistent.
Exista doar bun PENTRU ceva.
Cand spui un lucru este bun, automat afirmi ca el este bun pentru toate sistemele, cea ce este imposibil.
Corect este sa afirmi ca un lucru este bun pentru un sistem.
Omul bun nu poate exista, deoarece pentru a exista trebuie sa faca rau altor sisteme. Trebuie sa faca rau unei plante/nimal pentru a se hrani, trebuie sa faca rau altor sisteme pentru a crea un sistem benefic lui.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Doar Dumnezeu ii mantuieste, ceea ce la oameni e cu neputinta la Dumnezeu toate sunt cu putinta.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Biblia il defineste, Biblia inseamna perfectiune.Si in perfectiune se poate proiecta binele si raul.

| RAY a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

In perfectiune nu poate exista raul, un bine absolut nu poate crea rau e maxim de bine

| LegionarulRoman a răspuns:

"Suntem oameni care TINDEM spre bunatate "-vorba de duh a profesorului meu de chimie.

| vrelian a răspuns:

Nu poti spune sau folosi cuvintul inexistent.e mai bine sa spui este relativ.pt tine un lucru este bun, dar nu si pentru mine, sau azi poate sa fie bun si miine sa fie rau.deci este relativ.chestia cu raiul si bla bla de fapt se urmareste coptarea de clienti.aia e tot cu acest rai.pe acele vremuri la putere erau alte biserici decit asta crestina.crestinii de abia ce isi facu biserica.si stii cum e cind iti faci un magazin nou sau o afacere noua ca nu prea ai clineti.dar vei urmari sa iti atragi clienti de la magazinul vecin sau folosesti reclama.asa au facut si ei Matei, Marcu si asa mai departe.au scos tot felul de chestii sa atraga clienti de la alte religii.au luat ce aveau si altii la care au mai adaugat ceva.si cum omul este foarte curios din fire, ca asa este firea noastra si foarte dornic de nou sa incerce si altceva uite asa relgia crestina sia atras adepti de partea lor.si chestia asta cu raiul se refera strict la ori esti cu noi ori impotriva noastra.si au mai scos si iadul sa te sperie, sa zica uite acolo mergi daca nu esti cu noi.aici nu se pune problema de fapte, ci doar de in ce tabara esti.nu conteaza ca esti om bun, ca faci fapte bune, ca ajuti si asa mai departe.toate astea sint nule daca nu esti in tabara lor.deci in tabara lor cu siguranta nu vei ajunge in rai.cam asa stau treburile.numai bine si ''sa ne vedem in rai"

| tasmania a răspuns:

Cum inexistent? Soro, nu mai ne intelegem nici in Limba romana? Aoleo! Pai, da, daca in loc de telefon mobil bun zici "celular misto" si in loc de muzica buna spui "muzica beton", atunci sigur ca "bun" e un termen aproape disparut din vocabular. N-ai auzit de celebrul (deja) "prea bun, prea ca la tara"?
Cum spunea cineva mai sus, noi tindem spre bunatate; numai Dumnezeu este bun (asa zice Scriptura).
Oamenii de care vorbesti, au, in mod evident, o anumita doza de bunatate - mai mare decat cea intalnita in mod normal la colt de strada; mantuirea este insa un dar. Pentru cei care urmeaza poruncile Mantuitorului si se straduiesc sa-L aiba in minte, in inima si in Impartasanie cat mai mult. Asa ca raiul nu presupune decat continuarea - vesnica - a acestei legaturi de iubire si de comuniune, cu Hristos si Sfanta Treime, precum si cu cei care s-au mantuit pana acum, dar si cu prietenii Mirelui - sfintii.

| minahrs a răspuns:

1) bun nu este un termen inexistent.
2)cine a zis ca oamenii buni ajung in rai? Oamenii care fac fapte bune, au credinta si sunt smeriti ajung in rai. Oameni buni este un termen care desemneaza oamenii care au toate aceste virtuti.

| LoveToHate explică (pentru minahrs):

Du-te si culcate.Noapte buna!

| minahrs a răspuns (pentru LoveToHate):

Scuza-ma daca raspunsul meu a fost prea inteligent pentru creierul tau "mare"!

| LoveToHate explică (pentru minahrs):

Dar ce? Am facut o fapta buna, am avut grija de tine, ti-am urat noapte buna.Am zis eu ceva de raspunsul tau?

| Inferno a răspuns (pentru minahrs):

Eu nu inteleg de ce ripostezi si nu te lasi calcat in picioare? Mai nou vad ca ripostati, incalcand regulile crestinismului, in plus ne mai luati si placerea, daca la inceput puteai sa jignesti un crestin fara sa mai intampini rezistente din partea lui, acum vad ca nu mai merge. Realizezi ca pentru aceasta neobrazare de a nu intoarce obrazul celalalt ai sa ajungi in iad?

| minahrs a răspuns (pentru LoveToHate):

Am zis eu ceva rau? Am zis doar ca ai un creier mare! Ori nu iti convine?

| minahrs a răspuns (pentru Inferno):

In primul rand, un crestin e si el om si isi iese din fire la un moment dat!
In al doilea rand, ma voi lasa calcat in picioare atunci cand va trebui!
Iar in ultimul rand, nu ma voi lasa calcat in picioare de catre un ateu atunci cand e vorba de Dumnezeu! Pe Dumnezeu il voi sustine si apara pana la moarte!
P.S:Cum am mai spus, nu am jignit-o. Am spus ca are o minte mare direct proportionala cu ceea ce scrie! E ceva rau?

| LoveToHate explică (pentru minahrs):

Ma plictisesti atat de rau,ma gandeam ca vii cu un raspuns, nu stiu, sa ma dea pe spate.Dar, nu-mi place, nu-mi place deloc.Eu cand sunt plictisita pun intrebari prostesti ca sa ma distrez, sa vad cam cati oameni isi dau interesul sa-mi raspunda cu seriozitate, eu iau acest site in ras inclusiv pe tine.

| LoveToHate explică (pentru minahrs):

"nu ma voi lasa calcat in picioare de catre un ateu"Presupun ca te referi la mine, deci, daca ai avea putina cultura generala, ai observa din numele meu de utilizator, si avatarul meu ca nu sunt atee.

| minahrs a răspuns (pentru LoveToHate):

Imi dau seama ca iei totul in ras dupa cealalta intrebare pe care ai pus-o. Dar sa stii ca odata o sa te coste aceasta indiferenta.
Si cu ce te-a dat pe spate raspunsul ateului? Tu nu vrei ca cineva sa te dea pe spate, ci vrei sa auzi ceea ce iti convine, dar sa stii ca eu am dat un raspuns cat se poate de corect si te-ai legat tocmai de mine. la fel de bine puteai sa te legi de toti ceilalti, dar sa stii ca imi pare bine ca am lipici la oameni! Asa ca TE ROG sa ma ierti pentru raspunsul meu necugetat. Toate cele bune!

| minahrs a răspuns (pentru LoveToHate):

M-am referit la ateu in general.

| LoveToHate explică (pentru minahrs):

Te iert!laughing

| Octa00 a răspuns:

Oamenii se catalogheaza dupa lucrurile bune facute pe pamant.Cei care au pacate, ajung in iad.