| AvalohAlyn a întrebat:

Cum pot sa am o relație personala cu Dumnezeu și în ce consta asta? Știu ca asa este bine și îmi doresc asta.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citește Biblia și caută să o împlinești. Încearcă sa calci pe urmele lui Hristos și vei vedea ce binecuvântat vei fi. Dacă Îl vei cauta din toată inima pe Dumnezeu și dacă vei împlini poruncile Lui, sigur vei reuși sa ai o relație persoana cu El, una apropiata.

3 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Ii spui direct.- Creatorul meu, te rog ajută/mă să te cunosc în mod pwesonal, nu după ideile altora ci asa cum stii Tu că ești! Îți dăruiesc viața mea ție, te rog să mi-o ghidezi Tu, te rog să mă ajuți să te cunosc așa cum Tu m-ai creat să te cunosc!
Își mărturisesc toate lucrurile pentru care mă mustră conștiința ( spune specific care sunt acestea) și iert și eu de dragul Tău toate persoanele care m-au ranit în viață( spune specific pe cine și pentru ce).Cer sângele Mântuitorului Hristos peste toate păcatele mele, iți mulțumesc că mă ierți de toate, datorită plății pr care a făcut-o El pentru păcatele mele și că mă infiezi in familia ta. Ajută-mă să găsesc locul meu in familia Ta și să înțeleg ce vrei să îmi vorbești prin Cuvântul TĂU, Biblia.
Te încurajez sa dicuti cu EL cu voce tare tot ce simți si gândești si citești Biblia începând cu Evangheliile și cu Psalmii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauta L din toată inima ta, roagă te mult înaintea Lui și ți Se va descoperi, dacă ești sincer și curat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iacov 4:8
"Apropiați-vă de Dumnezeu și El Se va apropia de voi. Curățiți-vă mâinile, păcătoșilor; curățiți-vă inima, oameni cu inima împărțită".

https://www.gotquestions.org/Romana/relatie-apropiata-Dumnezeu.html