| EmaS a întrebat:

Cum pot să cunosc care este voia lui Dumnezeu pentru viaţa mea?

Răspuns Câştigător
| 1Mihai1 a răspuns:

Sunt atatea dovezi ca exista Dumnezeu, ai vreo dovada ca nu exista?

121 răspunsuri:
| pafpap a răspuns:

Doar prin meditatielaughing

| 1Mihai1 a răspuns:

Prin problemele pe care le intampini zi de zi... e greu de explicat...

| Parintele a răspuns:

Nu poti sa cunosti asta deoarece nu exista d-zeu.

| 1Mihai1 a răspuns (pentru Parintele):

Ai zis o prostie mai mare decat lumea.

| AleXzpm a răspuns:

@parintele Tata Popa Are dreptate!

| EmaS explică (pentru Parintele):

Voia lui Dumnezeu pentru noi este sa traim pentru slava Sa, dupa principiile din Cuvantul Sau.

| Parintele a răspuns (pentru 1Mihai1):

E parerea mea. Poti sa dovedesti ca e fals ce am spus?

| Parintele a răspuns (pentru EmaS):

Si daca stii asta de ce ai mai pus intrebarea? Tu intrebi, tu raspunzi cumva?

| Sἶrenἶa a răspuns:

Dumnezeu are un plan cu noi. In principiu, citind Biblia, aflam ceea ce vrea cu adevarat Domnul.
El ne da constant semne, pe care noi trebuie sa le privim intr-o anumita perspectiva, si astfel sa alegem ce e mai bine si ce e pe placul Lui.
Dumnezeu ne iubeste si nu vrea sa ne piarda, de aceea ne lasa in continuare liberi si ne da oportunitatea de a alege intre Bine si rau. Noi trebuie sa fim recunoscatori pentru ce face El, ca L-a trimis pe Fiul Sau sa se jerfeasca pentru noi TOTI. Foarte foarte multi oameni nu cred. Problema este ca NU VOR sa creada, nu se straduiesc nici macar putin...
Domnul inca sta si asteapta cu o rabdare de nedescris, ca noi sa incepem sa-L slujim si sa-I multumim pentru tot ce a facut si face pentru noi.

| AlExAlExAnDrU a răspuns:

Fata inebunisi esti pocaita sau ce?!

| 1Mihai1 a răspuns (pentru Sἶrenἶa):

Total adevarat

| EmaS explică (pentru Parintele):

Pentru ca doresc sa cunosc si alte opinii.

| 1Mihai1 a răspuns (pentru AlExAlExAnDrU):

Ce om esti...

| 1Mihai1 a răspuns (pentru 1Mihai1):

Multumesc

| 1Mihai1 a răspuns (pentru Parintele):

Dovezi? ca ce spui tu este adevarat?

| Parintele a răspuns (pentru EmaS):

Hai mai las-o balta. Vrei doar sa faci propaganda ieftina religieilaughing)))

| EmaS explică (pentru Parintele):

Si care ar fi scopul? happy

| Parintele a răspuns (pentru EmaS):

Sa vada lumea ca avem o apostolita printre noi.laughing) Probabil crezi ca faci pe plac vreunui zeu...Mai bine cauti ceva de lucru.

| 1Mihai1 a răspuns (pentru Parintele):

Si tot nu vrei sa-mi raspunzi?

| EmaS explică (pentru Parintele):

Dar nu am nevoie de aprobarea ta! Cat despre lucru, nu iti fa tu griji in privinta aceasta!

| 1Mihai1 a răspuns (pentru Parintele):

O sa ajuti rau in viata...

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru 1Mihai1):

Care dovada exista?

| 1Mihai1 a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Ai avut vreodata probleme mari? cum s-au incheiat?

| Parintele a răspuns (pentru EmaS):

Stai prea mult pe TPU. si tot ce faci nu e decat sa pupi in fund un zeu inexistent. pui intrebari ridicole la care tot tu raspunzi de parca ai fi la scoala de prosti; nu esti la scoala de prosti si nici nu convertesti pe cineva pe aici. doamne ajuta.

| EmaS explică (pentru ateuNEGATIV):

Dumnezeu ni S-a revelat de asemenea prin Cuvântul Său, Biblia. În Scriptură, existenţa lui Dumnezeu este tratată ca un fapt de la sine înţeles (Geneza 1:1; Exod 3:14). Când Benjamin Franklin şi-a scris Autobiografia, nu a pierdut timp să demonstreze că el a existat cu adevărat. În acelaşi fel, nici Dumnezeu nu a irosit prea mult timp pentru a-Şi demonstra existenţa prin intermediul Cărţii Sale. Natura schimbătoare de vieţi a Bibliei, integritatea ei, minunile care au însoţit procesul scrierii ei sunt suficiente argumente pentru a justifica o privire mai atentă asupra ei.

Dumnezeu S-a revelat este prin Fiul Său, Iisus Hristos (Ioan 14:6-11). "La început era Cuvântul, şi Cuvântul era cu Dumnezeu, şi Cuvântul era Dumnezeu... Şi Cuvântul S-a făcut trup, şi a locuit printre noi" (Ioan 1:1, 14). În Iisus Hristos "locuieşte trupeşte toată plinătatea Dumnezeirii" (Coloseni 2:9).

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru 1Mihai1):

Ce legatura au ele cu vreun zeu? da am evut le-am rezolvat fara sa ma plang sau sa cersesc ajutor divin sau incheiat bine

| 1Mihai1 a răspuns (pentru Parintele):

"doamne ajuta" in locul tau mi-ar fi rusine sa mai spun asta, dupa tot ce e in mintea ta.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru EmaS):

Versete

| EmaS explică (pentru Parintele):

Doamne ajuta sa ce? Sa te pocaiesti si tu?
Oridecate ori am cate putin timp intru pe TPU. Care este problema ta? Lucrez pe calculator si in timpul liber ma relaxez aici.

| EmaS explică (pentru ateuNEGATIV):

Printre altele!