| AvalohAlyn a întrebat:

Cum pot sa devin un om mai bun si eu?

3 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Singura forma in care poti deveni mai bun este sa te POCAIESTI (nu sa te faci penticostal) ci sa-ti ceri iertare pentru raul facut si sa nu mai pacatuiesti, sa faci ce spune si a FACUT Hristos in Biblie si NU ce spun oamenii.

| ancaval a răspuns:

Să asculți, să înțelegi și să accepți părerea celorlalți.
Să îți vezi de viața ta și să nu te bagi în viața altora.
Să nu judeci oamenii, că nu-i cunoști, nu ești în pielea lor.
Să ajuți pe cine îți cere să-l ajuți, fără să aștepți ceva la schimb.
Să lași de la tine DOAR ca să fie liniște.

| Algo098 a răspuns:

Depinde ce intelegi prin om bun. Om bun poti fi pentru tine, pentru rude, pentru prieteni, pentru o persoana sau mai multe, pentru toti sau pentru un personaj de poveste care nu exista. Eu prin om bun inteleg un om care ajuta cand poate si nu face rau altor oameni, un om care se bucura de binele si nu de raul altuia, un om care minte putin si care se tine de cuvant. Nu ma intereseaza sa fiu bun pentru personaje inexistente carora li se atribuie calitati si bune si rele pe care nu le au in primul rand pentru ca acele personaje nu exista.