| AvalohAlyn a întrebat:

Cum pot sa devin un om mai bun?

8 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Nu stiu daca crezi in Dumnezeu, dar oricum îți spun ca numai Dumnezeu este bun. Iar omul care își dorește sa fie bun va trebui sa aiba ceva dumnezeiesc in el. Acel ceva este Duhul Sfânt care poate transforma pe om după chipul lui Dumnezeu, adică sa devina bun. Fara Dumnezeu nimeni nu poate fi bun, pentru ca bunătatea este o trăsătură de caracter pe care o are doar Dumnezeu.

| Algo098 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Dumnezeu e bun in felul urmator: Face 2 copii, Adam si Eva. Ii face gresit, cu posibilitate de reproducere. Ei se iubesc si Dumnezeu i cearta. E ca si cand trimiti copilul la scoala cu tigari in ghiozdan si dupa aceea il certi si il alungi ca nu avea voie sa fumeze. Nu e bine. Face un copil cu o femeie Maria. Ii abandoneaza si pe ea si pe copil, ii lasa in grija altui barbat. Lasa copilul sa umble fara rost si sa fie maltratat, el care e cel mai corect si mai puternic. Ce fel de moralitate are Dumnezeu? Spune ca suferinta copilului lui spala pacatele altora la care el pretinde ca le e tata si ca sunt facuti dupa chipul si asemanarea lui, adica asa cu o moralitate indoielnica? Unii albi, altii negrii, altii rai, altii cu defecte genetice si boli? Cum spala copilul lui Dumnezeu Iisus pacatele altora, care sant si ei tot fii lui? Fata de cine le spala pacatele? Fata de Dumnezeu? Care a facut ca fii luii sa fie pacatosi? Un individ daca greseste si eu fac puscarie in locul lui, i se iarta acelui individ pacatele? Ce dreptate si moralitate e asta de la Dumnezeu? El greseste si tot eu fiul lui trebuie sa ma rog la el sa ma primeasca in casa lui? Care sunt pacatele mele? El e mai bun? Pune pe altul sa ispaseasca pedeapsa altora? Eu daca gresesc sunt absolvit de vina daca e pedepsit altcineva in locul meu? Daca ii cer ajutorul, nu poate sa mi-l dea omeneste? Trebuie sa astept sa se intample o minune? Asta e bunatatea si iubirea lui Dumnezeu. Cum pot eu sa cred intr-un asemenea personaj si sa mai astept de la el o viata vesnica. Intotdeauna faptele vorbesc si nu pot fi ascunse prin cuvinte frumos si cu viclenie mestesugite. Adevarul se vede daca nu te lasi inselat de interpretarile false care fac dintr-un personaj cu o moralitate indoielnica un personaj demn de toata lauda. (Ca sa nu mai zic, ca daca toti suntem fii lui, el l-a facut pe Iisus cu fiica lui Maria.)

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Algo098):

Dumnezeu și-a trimis fiul sa se nască ca om nu numai pentru a se jertfi pentru păcatele noastre si a ne răscumpăra din păcat, ci si pentru a trai printre oameni si a ne dovedi ca se poate trai fara sa păcătuim. Daca absolut toată omenirea ar lua învățătură de la Isus, ar "cobora Împărăția lui Dumnezeu pe pământ". Dar nu se vrea! Nimeni nu își dorește sa trăiască ca Isus. Nimănui nu-i plac principiile biblice.Chiar si cei care își spun creștini trăiesc multi ca păgânii. Crestini adevărați sun o minoritate batjocorita nu numai de necrestini ci si de creștinii cu numele. In aceste condiții cum poți vedea bunătatea lui Dumnezeu? Un copil este bun daca își iubește parintii, daca ii asculta, ii respectă si nu fac rău nimănui. Exista așa ceva la oameni? Si daca da, există unii, doar Dumnezeu ii cunoaște. Oricât v-ati smiorcăi, oricât la-ti ura, Dumnezeu exista, si daca doriți sa va întoarceți la El, el este bun si va accepta. Este singura cale de a gusta si a simți ce bun este Dumnezeu.

| Algo098 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Ce dreptate si tata e asta cand face niste copii imperfecti, dupa parerea lui pacatosi, ii lasa sa faca ce vor, apoi ii da afara din casa si ii pune sa se roage la el ca sa ii primeasca inapoi, ce fel de tata surd, orb si mut e acela care pentru a-i ierta pe copii lui mai face un copil cu fiica lui Maria, copil a carui pedepsire zice el ca spala pacatele celorlalti copii ai lui, adica pedepsirea unui individ corect echivaleaza cu ispasirea pedepsei unor necinstiti, e o dreptate stramba ca si el.
Apoi tot comportamentul lui care zice stie tot seamana cu ceva de genul ca ar exista un alt dumnezeu peste el, care nu stie ce face el si atunci el ascunde vina tuturor necinstitilor dand vina doar pe unul Iisus. Doar asa se explica cum pedepsirea unui nevinovat ii face pe altii sa para nevinovati in ochii unui alt dumnezeu care nu stie ce se intampla. Pentru dumnezeul asta cu morala indoielnica copii sunt lasati singuri sa-si faca de cap, apoi pedepsiti si alungati, tratati pe principiul eu v-am facut e va omor.
Explicatia e simpla. E un simplu dumnezeu inventat cu o poveste urata, ireala, in care comportamentul rau e cosmetizat sa para OK, dar din toata povestea razbate doar nedreptatea, minciuna, inselatoria, rautatea.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Algo098):

Biblia este un manual de studiu pentru fiecare om la fel cum este manualul ce cuprinde regulile de circulație pentru fiecare șofer. Cine le intelelge si le respecta este in siguranță daca aceasta depinde doar de ei. Daca exista șoferi care nu vor sa le respecte, sunt in pericol sau chiar cad victime atât ei cat si ceilalți participanți la trafic. Asta nu înseamnă ca manualul nu este bun si ca cel care l-a întocmit este de vina. La fel si cu Biblia si Autorul ei.
Am lucrat, e drept, puțin in învățământ. Aveam clasa a IV-a si in ea erau 11 copii, aproape jumătate din clasa care nu știau nici tabla înmulțirii deloc, si nici sa scrie după dictare. La matematica nu știau nici da facă o scădere. De fiecare data așezau numărul mic deasupra si cel mare sub el, si le dădea un rezultat care nu era nici adunare, nici scădere. Dar mai dureros era faptul ca el se aștepta la nota zece si se supăra daca primea nota patru. A terminat opt clase si după un an s-a căsătorit. Are doi băieți, care nu sunt departe ca înțelepciune de ea.Dar continua sa creadă ca copiii ei sunt cei mai buni din clasa desi sun cu notele la limita de trecere a clasei. Tot așa este si cu Biblia si Autorul ei, adică Dumnezeu. Cei mai multi care o citesc considera ca o înțeleg de nota zece, in timp ce habar nu au sa o interpreteze. Daca ar lua seama macar la ceea ce citesc, ar trebui macar sa observe ca aceasta Carte, Biblia nu poate fi înțeleasă decât duhovnicește. Studiu binecuvântat!

| Algo098 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

E corect, dar am convingerea ca nu tot ce scrie intr-o carte este si adevarat sau util. Alegerea unei carti care sa aiba un continut cat mai aproape de realitate constituie un avantaj pentru cel care doreste sa invete ceva care sa-i fie de folos. Daca eu aleg sa citesc o carte al carei continut ma ajuta doar sa traiesc intr-o lume ireala, sa imi fac sperante si iluzii care nu se vor indeplini niciodata, pierd timpul degeaba si ma amagesc singur.

| Algo098 a răspuns:

Daca definim omul bun ca fiind un om pasnic, prietenos, care ii ajuta pe altii si face numai lucruri bune, atunci ca sa fim oameni buni e suficient sa respectam definitia omului bun.

| Stropdeploaie a răspuns:

Dar de ce sa devi mai bun,? Doar pentru altii? Doar pentru ca unii cred ca bunatatea ii va mantui. dupa o viata traita in mizerie?