| mentholinks a întrebat:

Cum pot sa fiu ca Cel Preainalt?

19 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Pai e "simplu", eu spun ca mai intai trebuie sa te nasti (fizic) din nou (ca Hristos), dupa 30 de ani in care nu ai facut nici un pacat sa fi batut, batjocorit, chinuit, insultat, apoi crucificat, sa mori si sa REANVI dupa trei zile si abia atunci poti sa te asemeni cumva cu Fiul lui Dumnezeu Tatal DAR sa nu uitam ca mai inainte ar trebui sa FACI un Univers, cu nenumarate lumi locuite si printre ele si Pamantul cu tot ce este pe el. A si nu uita sa mentii Universul intr-un sincronism universal si sa fi si generatorul vietii in relatia ta (universul creat) si asa ai putea sa speri ca vei fi ca Cel Preanalt, spun sa speri fiindca Dumnezeu a facut cu mult mai multe decat stim noi, muritorii.

| Celcestietot a răspuns:

Satana și-a dorit asta și ști și tu ce s-a întâmplat cu el...

| mentholinks explică (pentru Celcestietot):

Hai lasa-te ca habar nu ai ce vorbesti. Tu pui botul la toate basmele populare. In Biblie nu scrie nicaieri asta, era vorba de imparatul Babilonului, n-ai vazut ce figuri de stil sunt acolo si apoi zice clar ca a ajuns in Locuinta mortilor si ceilalti imparati l-au intampinat si i-au zis ca ai ajuns si tu fara putere ca noi, deci clar nu poate fi vorba de Satana acolo.

| Celcestietot a răspuns (pentru mentholinks):

Nu poti fi asemenea lui Dumnezeu. Din moment ce ai scris cel cu "C" mare, la Dumnezeu te refereai. Nu vad ce rost au intrebarile tale. Crezi ca nu stiu ce fel de user esti? Nu sunt asa de orb precum crezi...

| minrest a răspuns:

Posibil ca omul sa TINDA sa devina ce admira. Nu stiu sigur! Imi pare foarte plauzibil. Poate ca omul ajunge sa semene cu entitatea la care se inchina. Daca tot ridica in slavi trasaturi si atribute, nu e rezonabi sa presupunem ca si le insuseste? Daca este asa, daca te inchini la Domnul devii ca El, intr-o masura. Dar, se ridica o problema. De ce sa ma inchin la El, El nu se inchina la mine; este atotputernic si a facut o lume dura, eu poate in situatia mea fac lucrurile mai bine ca El. Da, este adevarat, dar la ceva tot te inchini. Toti oamenii se inchina la cate ceva, la Dumnezei falsi, meschini, josnici, si cu timpul, ajung sa semene cu ei.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Ca Burj Khalifa?

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Dacă te referi la înălțime, IDK. rolling on the floor ok nu mă lua în serios!
Trebuie să fi „sfânt"...

| Celcestietot a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Nu ai cum. Citeste raspunsul meu pentru el.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru Celcestietot):

Dacă n-ar fi fost în categoria religie, iar „prainalt" nu era în acelaș cuvânt... big grin

| Celcestietot a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

A scris cele doua cuvinte cu litera mare la inceput de cuvant, normal ca face referire la un personaj divin, din Sfanta Treime (litere,, C'',, P'')

| Irinel15123532 a răspuns:

Calcand pe urmele Lui. ''Si suntem schimbati din slava in slava tot mai mult in asemanarea cu Domnul nostru Iisus Hristos''
Noi nu putem niciodata ajunge la slava Lui, dar putem semana cu El, prin comportament si harul Lui, calcand pe urmele Lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În primul rând, Cel Preaînalt se scrie cu C mare și cu P mare,dacă nu știai.În al doilea rând,este IMPOSIBIL să devii ca Dumnezeu.Tu nu știai asta? Este cu neputiință, cu sau fără credință. Adică, e ca și cum ești un vierme, și te aștepți să devii o balenă albastră, e ca și cum faci un concurs cu cineva de vedere, tu vezi 50 km în colo,el vede miliarde de km în colo.Tu, care care ai o poză cu un drac, te aștepți să devii ca Dumnezeu? Nu lua asta ca pe o jignire, dar e amuzant cum pui întrebări la categoria,, Religie ", deși ai o poză cu un drac.E ca și cum o pisică este trasă de o pisică la rândul ei ...Sub apă.În al treilea rând, nimeni, mai presus de cer, și mai jos de ape, e la fel ca Dumnezeu. Probabil te-au inspirat preoții ortodocși.Nu te lua după iei,doar Dumnezeu știe cine e cu adevărat sfânt.Dar,de obicei,preoții catolici și ortodocși sunt mincinoși, tu trebuie să știi Biblia ca să le faci față.No, sper că te-am lămurit, te rog, citește Noul Testament, Dumnezeu Te Iubește!

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa si trebuie sa devii, CA Dumnezeu, sa ai inima lui Dumnezeu, nu sa ii iei locul in univers; daca esti ca Dumnezeu, nici nu ai vrea sa ii iei locul, caci tot ce face El ti se pare foarte bun.

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu asta cauta Dumnezeu, sa nu ai la profil poza cu un drac. Uita-te la tine, mergi mereu la biserica, te rogi, si nu te simti acceptat de Dumnezeu. Dumnezeu nu se uita la ce se uita omul. Tu cand te gandesti la Dumnezeu, te gandesti la putere. Altfel nu spuneai ca nu poti deveni ca Dumnezeu; ai spus asta pentru ca te-ai gandit la puterea Lui. Pai de putere stie toata lumea, toti ii pupa in fund pe cei puternici, oricat ar fi de rai! Pe Dumnezeu nu Il atragi de partea ta, pentru ca temi de puterea Lui; nu este om, sa ii placa lingusala si cedarea de frica.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce i-am scris celui care a pus intrebarea :

,, Satana și-a dorit asta și ști și tu ce s-a întâmplat cu el...''

Nimic nu este mai presus de Dumnezeu si nici nu poti fi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru minrest):

Mă face să râd faptul că deși are o poză cu un demon, pune întrebări la religie (no hate )

| Helper07 a răspuns:

Nu poti. Nimeni nu va fi vreodata.