| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot sa Ii slujesc lui Dumnezeu,lui Iisus Hristos adică,nefăcând parte dintr-o biserică sau religie? Cum sa devin copil al lui Dumnezeu? Religia mea e speranța în Iisus Hristos, daca putem spune așa.
M- am decis sa fac toate cursurile creștine de la Sola Scriptura dar doar in scop personal pentru hrana spirituala.
Vreau sa fiu simplu,un rob,un copil,un slujitor al lui Dumnezeu dar nefăcând parte din vreo religie sau biserica,ei am înțeles mesajul clar dat de Iisustongueuteți să vă rugați și în cămăruță voastră,pe ascuns,iar Dumnezeu va poate ajuta la fel în ascuns, nu trebuie zarva și să ma vada altul că nu asta e important..lumea multa mă obosește căci am și anxietate sociala.Eu vreau să mă rog in tăcere,in cămăruță mea,fiind numai eu și Dumnezeu.

Se poate așa?
Pot fi creștin,copil,rob, slujitor al lui Dumnezeu și fără vreo religie și biserica?

4 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Ai dreptate. Aminteste-ti ce zice Eminescu despre religie.

| Meme10Memu a răspuns:

Nu poti de unul singur. Trebuie sa studiezi Biblia cu un martor al lui Iehova.

www.jw.org.

| AndrElle a răspuns:

Pari un călugăr. Da. Desigur că poți fi, doar trebuie sa crezi in el. Să simți că te ajuta.

| EmanuelHEY a răspuns:

Dumnezeu lucreaza printrun popor. Plus ca esti mult mai vulnerabil singur. Dar totusi.
Nu religia este calea.
Religie" înseamnă tot ce este împotriva facerii voinţei lui Dumnezeu. Ea este închinarea dată creaturii şi se bazează pe spusele creaturilor în contrazicerea Cuvântului lui Dumnezeu; de aceea, anulează Cuvântul lui Dumnezeu şi-l face fără valoare. Ea înseamnă mai degrabă teamă de creaturi, decât teamă de Atotputernicul Dumnezeu, Creatorul. Religia este bazată pe cuvântul unei creaturi mai degrabă decât pe Cuvântul şi poruncile adevăratului şi viului Dumnezeu Iehova, fapt exemplificat de poporul ales al lui Dumnezeu, dar care a părăsit legile credinței. (Matei cap. 23) Religia este de la adversarul lui Dumnezeu, care plănuieşte să se facă pe sine „asemenea Celui Prea Înalt". (Isaia 14:12-14). Închinarea pe care o aducem Creatorului înseamnă credință, așa o numește apostolul inspirat Pavel la Evrei cap. 11. Toate faptele care i-au distins pe servii aprobați ai lui Iehova din vechime au stat sub semnul CREDINȚEI și nu a unei forme de religie. Același serv al Celui Prea Înalt, arată deosebirea între religia urmată de el în trecut și credința descoperită lui de Isus Cristos - Filipeni 3:3-8; Galateni 1:13, 14.
Chiar si Isus zice:
Luca 18:8 Vă spun că le va face dreptate în curând. Dar când va veni Fiul omului, va găsi El credinţă pe pământ?"

El va cauta Credinta. Nu religie. Ca de religie e deja plin pamantul.
Daca chiar il iubesti pe Dumnezeu si vrei sa afli mai multe despre el. Intra le Vestitorulimparatiei