| Vernusio a întrebat:

Cum pot sa "il gasesc"pe Iisus, pe Dumnezeu?

17 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Prin studierea cu sinceritate a Bibliei.

| RAY a răspuns:

Ca crestin cum poti intreba asa ceva, e cam aiurea

| RAY a răspuns:

Ai gresit personajul, iisus e impotriva bogatilor, a lacomiei, ceea ce propune el nu face nici macar un crestin din cati exista, nici macar apostoli lui nu au facut

| milan9 a răspuns:

- "Învăţându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, şi iată EU CU VOI SUNT (era prezent doar clerul Bisericii) în toate zilele, PÂNĂ LA SFÂRŞITUL VREMILOR. Amin."- Matei 28, 20

In consecinta, o legatura plenara, mantuitoare, cu Dumnezeu o poti avea numai prin Biserica - pe care El Insusi a lasat-o pentru ca prin lucrarea harului divin prezent aici sa devina un "atelier" al mantuirii noastre...

| Holiday a răspuns:

Isus costa 20 lei pe taraba in Piata Rahova. Scara 1:10
Din plastic.
Dumnezeu e ceva mai scump, dar vine la pachet cu o cruciulita aurie. Tot plastic reciclat.

| Nilsson a răspuns:

Citeste cele 4 evanghelii

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

De ce nu toata biblia?

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

Pentru ca sunt clare si accesibile, iar ele prezinta cel mai detaliat viata lui Isus si invataturile Lui, si modul cum Dumnezeu s-a descoperit oamenilor. Apoi poate sa continue sa citeasca toata Biblia

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

Las omul sa inceapa cu geneza

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

Baiatul a intrebat de Isus, nu de istoria poporului evreu din VT, deci e logic sa citeasca evangheliile in primul rand.
Dar ti-am cerut eu cumva parerea?

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

Cum pot sa "il gasesc"pe Iisus, pe Dumnezeu?
iisus nu e dumnezeu,daca iisus ar fi dumnezeu nu vorbea mereu despre dumnezeu ca fiind tatal lui,doar tatal stie nici fiul nu stie, ce ai cu vt? iisus a venit sa implineasca vt, cum sa citesti doar nt nu are sens,nu vad ce e rau in a citi vt, nu e vorba de istoria poporului evreu e vorba despre geneza -profeti, povesti de viata, porunci, nu are sens una fara alta

| reihiuke a răspuns:

Nu il poti gasi. a trait, daca a trait, acum 2000 de ani. reformuleaza.ti intrebarea in interior... ce vrei de fapt sa aflii? intreaba.te de ce vrei sa il gasesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

.găsește-ți rostul în viată, lasă întrebările depresive, așa nu vei ajunge nicăieri, îmi pari așa trist prin tot ceea ce postezi, te-aş îmbrățișa, dar n-am cum sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prin cunoastere si meditare. happy

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

In acelasi mod in care il poti gasi si pe Mos Craciun.

| adadad a răspuns:

Ai spune ca nu pe net, pe strada sau in piata. Dar ce ce nu? Dumnezeu este in tot locul. Incearca sati doresti din tot sufletul sal gasesti pe Domnul Isus, si el va vi cel care va veni sa te caute. inca un sfat. Incearca sa oferi putin din timpul tau pentru adoratia euharistica sau pentru impartasirea spirituala(oprestete din monca si puneti sufletu pret de cateva clipe in prezenta lui Isus chemandul intedn ininima tal).

| Marginas_Denis_1997 a răspuns:

Pe Iisus il gasesti usor, te uiti in sus si gata.