| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot sa îmi câștig un loc in Rai?
Avand și carand destule păcate și eu.
Vreau sa fiu copil al lui Dumnezeu de acum.
Dar cum?

14 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Locul în rai nu si-l poate cãştiga nici un om pentru că Dumnezeu e sfant si in rai nu e nimic pācātos. Locul in rai l-a 7 Mântuitoru Hristos pentru toți ve care aleg sa creadã in El, sã-si dăruiască Lui sufletul lor:"Daca mărturiseşti deci cu gura ta pe Iisus ca Domn(Stãpân) si dacă crezi în inima ta că Dumnezeu l-a înviat di morți vei fi mántuit. Căci prin credinţa din inimă se primeşte neprihànirea(statutl de a fi considerat drept, eliberat dr pãcat) si prin mărturisirea cu gura se ajunge la mântuire."Ioan 10- 9, 10
Căci prin har(favoare nemeritatà) ați fost màntuiţi, prin credințã si aceasta nu vine de la voi ci este DARUL LUI DUMNEZEU.Nu prin fapte ca să nu se laude nimeni"Efeseni 2 -8, 9
Mantuitorul Hrisos de aceea a venit in lume ca sã extindã prin adopție familia lui Dumnrzeu." A venit la ai săi(la iudei) si ai Săi nu L-au primit.Dar tuturor celor ce L-au primit, adică celor ce cred in Nemele Lui, le-a dat dreptul SA SE FACA COPII AI Lui DUMNEZEU, nãscuți nu din sânge( pentru ca parintii au fost credinciosi, ereditar)nici din voia firii lor, nivi din voia vreunui om(naşii, etc) ci din Dumnezeu.Ioan 1-11, 12,13
Dumnezeu ne mantuieşte, ne înfiază atunci cand ne darui Lui sufletul si viaţa:"Adevărat adevàrat vã spun că cine ascultã cuvintele Mele şi crede în Cel ce m- a trimis ARE VIATÃ VEŞNICÃ SI NU VINE LA JUDECATĂ ci a trecut din moarte la viafã."-Ioan 5-24
Dumnezeu nu vrea sa trăim in incertitudine cu privire la destinul nostru etern-Si mārturisirea este aceasta: Dumnezeu ne-dat viaţa veşnicã şi aceastã viață este in Fiul Său.Cine are pe Fiul are viața.V- am scris aceste lucruri CA SA ŞTIŢI cã voi, csre credeți in Numele Fiului lui Dumnezeu, AVEȚI viața veşnică.-1 Ioan 5-11, 12,13.
Pe baza acestor promisiuni declară, spune cu voce tare- Mantuitorul meu Hristos, te aleg ca si Domn si Stăpân al vieții mele, iti marturisess toate pacatele mele( ia-ti timp si spune toate pacatele pentru care te condamnă conştiint) si iti multumesc mantuitotul meu Hristo ca Tu ai plătit pentru toate cu sangele Tau, primesc curățirea ta si infierea Ta.Iert si eu persoanele pe care m-au ranit(spune specific pe cine si pentru ce) si ma iert si pe mine însumi.Fii de azi inainte Domnul vietii mele, Fratele Meu, ajutã-mã să gasesc locul meu in familia Ta, lasa lumina Duhului Tau cel sfant sa intelegCuvanul Tau, Biblia ca sa pot trai pentru Tine.

| ania a răspuns:

Te incurajez sa repryi de msi multe ori fiecare verset pe care l-am scris si sa medetezi la ele, sa incerci sa le inveti pr dinsfara si eu le- am invatat si sunt o incurajare permsnenta pentru mine.Cuvintele lui Dumnezeu sunt pline de putere, ele au creat lumea.Citeste Noul /Testament, Psalmii cu o csrioca gslbena in msna si subliniaza ce ti se pare mai important. Spune-de fiecare data lui Dumnezeu sa te ajute ss intelegi ce vrea sa-ti vorbreasca pentru ziua respectiva.

| lpavel a răspuns:

In primul rand sa crezi cu toata fiinta ta in existenta lui Dumnezeu si in bunatatea Lui ce nu are margini!
Apoi nu in ultimul rand sa pazesti cele 10 porunci date de El!
Iar in cele din urma cand vei simtii ca viata ta va lua sfarsit sa mergi si sa faci o spovada buna!
Daca vei putea sa faci toate astea, locul tau in rai mai mult ca sigur va fi asigurat!

| Meme10Memu a răspuns:

Nu poti chiar de acum.

Doar devenind un martor al lui Iehova.

www.jw.org.

| Panamax a răspuns:

In primul rand va trebui sa incetezi sa pui intrebari aiurea si apoi sa le stergi.Trebuie sa-ti asumi responsabilitatea.
Evreii au inventat Biblia si coincidenta personajul principal este un evreu.
Casele de filme sunt detinute tot de evrei si coincidenta fac filme religioase pe banda rulanta.
Credinciosii nici nu mai trebuie sa gandeasca ca au facut-o deja altii si pentru ei.

| Irinel15123532 a răspuns:

Prin credinta in Domnul Iisus Hristos si acceptarea jertfei Lui de la cruce ca plata, pentru toate pacatele tale, El a platit datoria pacatului tau la cruce, daca il accepti ca mantuitor personal si ii ceri viata vesnica, mantuirea, El ti-o va da, si vei fi mantuit.

Romani 10:9-10
''Dacă mărturiseşti, deci, cu gura ta pe Isus ca Domn şi dacă crezi în inima ta că Dumnezeu L-a înviat din morţi, vei fi mântuit. Căci prin credinţa din inimă se capătă neprihănirea şi prin mărturisirea cu gura se ajunge la mântuire''

| AndrElle a răspuns:

Mergi și te împărtășește și spuneți păcatele cap coada. Și ai să simți cum prinzi viața și că Dumnezeu te ajuta. Mergi la biserică apoi duminică. De fiecare data. Sa vezi cum te apropii mai tare de Biserica, se apropie și el de tine.

Răspuns utilizator avertizat
| AndrElle a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da.

Răspuns utilizator avertizat
| AndrElle a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ce-i in neregula?

Răspuns utilizator avertizat
| EmanuelHEY a răspuns:

Acestea sunt alte învățături false care nu sunt prezente în Biblie. Orice suflet este muritor la sfârșitul vieții sale, iar plata pentru păcatele sale este moartea. „Fiindcă plata păcatului este moartea" (Romani 6:23). „Iată că toate sufletele sunt ale Mele. După cum sufletul fiului este al Meu, tot aşa şi sufletul tatălui este al Meu. Sufletul care păcătuieşte, acela va muri" (Ezechiel 18:4, 20). Toate aceste dovezi susțin clar că omul este muritor și nu are un suflet aparte de trup care să-și continue viața după moarte. Răsplata unei vieți credincioase este ÎNVIEREA. Despre unul dintre credincioșii remarcabili ne este spus clar că el trebuie să se odihnească până la inviere când va fi răsplătit pentru credința lui. (Daniel 12:13) Speranța învierii a fost proprie credincioșilor din vechime, credință și a Martei, sora lui Lazăr. (Ioan 11:24) Chiar Isus ne asigură că cei care au făcut binele vor ieși afară din morminte prin ÎNVIERE - Ioan 5:28, 29.
Daca vrei sa lnveti mai multe despre adevarata credinta pe care a lasat-o Isus. Intra pe vestitorulimparatiei