| AvalohAlyn a întrebat:

Cum pot sa ma apropii de Dumnezeu în viața aceasta?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai, ca sa te poti apropia de cineva cat mai mult, ar trebui, in primul rand, sa incepi sa il cunosti pe acest cineva cat mai bine, nu? Apoi, ar trebui sa va lege cat mai multe lucrurii.
Eu cred ca, pentru inceput, ar trebui sa incepi sa il cunosti pe acest Dumnezeu de care tu vrei sa te apropii. Sa vezi cine este El, de fapt. Si mai apoi vei sti si ce trebuie sa faci mai departe.
Pentru ca, incepand sa il cunosti, vei sti tot mai mult cum este acesta. Adica, vei sti care este voia Sa.

45 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

@ancaval, Ce altceva era sa faci, doar nu era sa raspunzi cu argumente logice nu?

| mentholinks a răspuns:

" Iată postul plăcut Mie: dezleagă lanţurile răutăţii, deznoadă legăturile* robiei, dă** drumul celor asupriţi şi rupe orice fel de jug;
* Neem 5:10-12; ** Ier 34:9;
7 împarte-ţi pâinea* cu cel flămând şi adu în casa ta pe nenorociţii fără adăpost; dacă** vezi pe un om gol, acoperă-l şi nu întoarce spatele semenului† tău!
* Ezec 18:7; Ezec 18:17; Mat 25:35; ** Iov 31:19; † Gen 29:14; Neem 5:5;
8 Atunci* lumina ta va răsări ca zorile şi vindecarea ta va încolţi repede; neprihănirea ta îţi va merge înainte şi slava** Domnului te va însoţi.
* Iov 11:17; ** Exod 14:19; Isa 52:12;
9 Atunci tu vei chema, şi Domnul va răspunde, vei striga, şi El va zice: ‘Iată-Mă!’ Dacă vei îndepărta jugul din mijlocul tău, ameninţările cu degetul şi vorbele* de ocară,
* Ps 12:2;
10 dacă vei da mâncarea ta celui flămând, dacă vei sătura sufletul lipsit, atunci lumina ta va răsări peste întunecime şi întunericul tău va fi ca ziua-n amiaza mare!
11 Domnul te va călăuzi neîncetat, îţi va sătura sufletul chiar în locuri fără apă şi va da din nou putere mădularelor tale; vei fi ca o grădină bine udată, ca un izvor ale cărui ape nu seacă."

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Biblia îți da răspunsul:
"Iată, Eu stau la ușă ( inimii) si bat, cel ce îmi deschide, voi intra la el, voi cina cu el si el cu Mine".
Singurul lucru care trebuie sa- l faci este sa- i deschizi ușă inimii tale. Dumnezeu este lângă fiecare din noi, chiar si lângă atei.

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dă-mi capitolul și versetul, iar eu te voi lămuri pe scurt.

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Mai erau oameni la inceput. Noe a intrat in arca cu fii si sotiile lor. Dumnezeu nu a violat pe nimeni, asta este o blasfemie!

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cu ajutorul Duhului Sfânt!

| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu intrau în această categorie cei de la început, căci totul era perfect de la creație. Ba chiar dacă stau să mă gândesc, cum suna că tu te dragi din niste maimuțe in călduri? La tine chiar este incest in istoric! Și să nu crezi că am încercat să jignesc, pe bunewinking!

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nici atât, Duhul nu are Sfântul penis :-)).

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Omul este tot om. Glumeam :-)). Pământ este omul și face parte din familia lui Dumnezeu.

| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Maria a fost de acord să îl nască pe Iisus, că dacă nu, îl omora.

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Raule.

| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Din Biblie asta reiese, citestewinking!

| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pacat, de la potop, speciile nu s-au schimbat sad

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Neaga dovezile incontestabile, in ignoranta ta. Citeste raspunsul anterior in asa fel incat sa il tii minte pana la ultima pensie.

Răspuns utilizator avertizat
| FreddieM a răspuns:

Slabe sanse in viata asta. Poti spera sa-l intalnesti cand dai ortu-popii. Dar ai grija, curiosii mor repede.

| ancaval a răspuns:

Prin rugăciune, spovedanie, participarea la slujbe, post, fapte bune, etc.

| suntserios a răspuns (pentru ancaval):

Daca ar exista un dumnezeu... chiar crezi tu ca i ar pasa ce mancam cateva saptamani pe an? Sau ca explicam unui popa libidinos ce facem noi in viata privata?

| ancaval a răspuns (pentru suntserios):

Hmm...

N-am știut cine lipsește!

Nu vreau să răspund la întrebările tale! Ai scris degeaba.

| suntserios a răspuns (pentru ancaval):

Mna, tocmai mi ai raspuns... si subtil mi ai zis ca nu stii ce sa imi raspunzi la intrebare. Da nu asteptam niciun raspuns logic... ca na, nu ai cum.

| ancaval a răspuns (pentru suntserios):

Hai în lista de ignor. O să-ți stea mai bine acolo.

| Celcestietot a răspuns (pentru ancaval):

Nu participare la slujbe, nu spovedanie și nici "postul cu pateu". Dptdv, de ce ar trebui să facem așa ceva?

| ancaval a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu vreau, și nici nu am de ce, să-ți dau explicații. Serios!

| goguPatent a răspuns (pentru ancaval):

De fapt pari ca esti in imposibilitatea de a da explicații, nu ca nu vrei. Da e amuzanta aia cu postul...

| Celcestietot a răspuns (pentru ancaval):

Ce respingator a fost raspunsul tau, ancavalule. Cum doresti, dar sper ca atunci cand cineva te intreaba cum ti-a fost ziua, sa nu ii raspunzi asa, adica, imagineaza-ti :

Persoana : -Buna!
ancavalul : -Buna!
Persoana : -Cum ti-a fost ziua?
ancavalul : -Nu vreau (sa iti spun), și nici nu am de ce, să-ți dau explicații. Serios!

:-))

| ancaval a răspuns (pentru goguPatent):

Dacă ți se pare amuzant, și bănuiesc că nu ai treabă cu biserica, ce mai cauți aici?
Ce?

Eu aș vrea să mă ignori. Se poate?

| ancaval a răspuns (pentru Celcestietot):

Măi omule, am avut eu treabă cu tine? Da sau nu?
M-am luat eu de un răspuns, sau o părere, de-a ta? Da sau nu?

Urât, urât!

| Celcestietot a răspuns (pentru ancaval):

Nu, eu am treaba cu tine si prin urmare si tu cu mine. Oamenii lui Dumnezeu ar trebui sa ajute, nu? Daca consideri ca asa esti, ma ajuti, daca nu...

Ca sa nu imi spui ca sunt rautacios, raspunde cat de scurt vrei happy

| ancaval a răspuns (pentru Celcestietot):

Eu nu am treabă cu tine. Crede-mă! Nu știu tu ce ai și nici nu-mi spune.

Eu am făcut cont aici să răspund și să ajut cu sfat, o vorbă bună, pe cine are nevoie, bineînțeles. Asta nu înseamnă că sunt obligată să suport prostia unora.
Nu ești de acord cu ce am scris? Ignoră-mă. Așa ar fi corect.

| Celcestietot a răspuns (pentru ancaval):

Ba sunt de acord, dar acum trebuie sa imi raspunzi. Nu cred ca voi putea dormi la noapte daca nu vad argumentele, draga ancavale (:
Nu vrei sa salvezi un suflet de la pierzare? Am nevoie de ajutorul tau, nu intoarce spatele lui Dumnezeu!

| AvalohAlyn explică (pentru Celcestietot):

Salut bro.Tu cum ai inceput sa Il cunosti pe Iisus, pe Dumnezeu si cand ai descoperit credinta? Si inca ceva:Consideri ca nu este absolut necesar sa te duci la biserica, la slujbe, sa tii post etc? De ce? Care sunt principiile tale crestine? Sincer, te apreciez bro ai ramas statornic in credinta de cand te stiu pe TPU si in pasiunea ta si respectul pentru Iisus. Vreau si eu sa fiu ca tinelaughing

| Celcestietot a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Salutare frate Alin! Pe langa faptul ca descoperisem credinta din pura curiozitate (pe la vreo 3 ani), am patruns in ea atunci cand chiar aveam nevoie de Dumnezeu, de cineva care sa ma apere de duhuri necurate. Principiile mele sunt ca Biblia este cartea cea mai adevarata, ca nicio religie nu este nepatata de practici necurate, de aceea nu vreau sa am de aface cu vreuna. Nu este necesar sa te duci la o adunare, caci, cum am scris, nu exista adunare curata in totalitate, necesar nu este nici sa te duci la slujbele unei asemenea adunari (la ortodocsi de exemplu). Postul il poti tine, dar dpmdv, doar in perioada aceea de Paste, caci in cea a Craciunului nu are nicio relevanta, pentru ca cel mai probabil Iisus nu s-a nascut atunci. Iisus a tinut post negru in acea perioada de timp pana sa fie rastignit si anume 40 de zile (nu stiu sigur daca o iei literar sau nu). Biblia recomanda postul, dar cel negru, nu cel cu "pateu". Da, am si eu pacatele mele, dar am ramas statornic. Doreste-ti sa fii ca Iisus, caci asta tintim noi crestinii care incercam sa fim adevarati (aici intru si eu). Oricum, thx browinking!

| Irinel15123532 a răspuns:

Urmareste te rog, te va ajuta.

https://www.youtube.com/watch?v=DdgoIpYIGtM

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O carte bună (scurtă și ușor de parcurs) pe acest subiect: Calea către Hristos, de Ellen G. White. Cred că o găsești și în format electronic și audio, dacă faci o căutare pe net.