| mentholinks a întrebat:

Cum pot sa ma conving ca exista sau nu exista Dumnezeu? Ma tot streseaza chestia asta.

28 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Existenta sau inexistenta lui Dumnezeu nu reprezinta cunoastere obiectiva. D-aia se numeste credinta si nu stiinta.

| danay72 a răspuns:

Analizand dovezi din creație și din Biblie, te poți convinge ca exista Dumnezeu.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai doar crede pur si simplu.

Sau. metoda logica ^_^
Dumnezeu fiinta spirituala a tot stiutoare, care nu duce lipsa de nimic.
Daca nu duce lipsa de nimic, inseamna ca le are pe toate.
Daca le are pe toate, inseamna ca are si existenta. Daca are existenta... exista.
Pam pam

| T0T a răspuns:

Dar nu ai cum să te convingi.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu poti. Cel mai practic e sa traiesti ca si cum ai concura pentru ultimul loc din Rai, dar sa ignori tot ceea ce tine de religie si dogme. Cum zicea fiul lui tac'su in biblie, nu ai nevoie de intermediari care sa se bage in relatia ta cu Divinitatea. Fie ca exista, fie ca nu, trebuie sa nu o iei pe panta alunecoasa a pariului lui Pascal. Crede ca e vital sa fii un om bun si actioneaza in consecinta, atit e suficient.

| Clorox a răspuns:

Intreaba-l daca vrea sa faca o poza cu tine si daca zice ''nu'' inseamna ca nu exista! laughing laughing laughing
Este troll, nu lua in serios, nu exista!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti. Tot ce poti e sa crezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Termenul de "Dumnezeu" se refera la mai multi (Zeii) mai exact Elohimii in traducere Dumnezei (cei care au venit din ceruri pe pamant)

Oamenii primitivi de acum mii de ani au facut din extraterestrii nucleul unei religii...Toate religiile ii au pe extraterestrii ca nucleu! Toate religiile venereaza extraterestrii fara habar sa aiba cui se inchina si in acelasi timp neaga vehement existenta lor! Culmea ironiei laughing

Exemplu:In 1930 aviatorii americani si australieni au aterizat in niste zone indepartate din Noua Guinee pentru a aproviziona trupele din zona.Bastinasii care nu mai vazusera in viata lor un avion, au crezut ca acestia erau zei si au facut din ei nucleul unei noi religii.Cu atat mai dramatic trebuie sa fi fost acest fenomen in lumea antica invadata de fiinte venite din alte sisteme stelare sau dimensiuni ale existentei, care au cuborat pe pamant in navele lor infinit mai avansate decat tot ce exista la ora actuala.

De asta si atatea povesti cu inaltari la ceruri etc.

Inteleg primitivismul de acum mii de ani si de asta si trag aceasta concluzie.

Daca va intoarceti in timp 2000 de ani si le aratati acelor oameni o lanterna e logic ca veti fi zeificați!

Si pun pariu ca daca aterizeaza o nava antigravitationala intr-un sat din Ro se inchina toti la ea.

Este o lupta continua pe aceasta categorie intre crestini si atei si intre teoria evolutiei vs creatie.Raspunsul este la mijloc in cazul celei din urma dar eu continui sa cred ca o credinta in zei tine de primitivism si daca vrem sa evoluam ca civilizatie inter-planetara sau inter-stelara trebuie sa renuntam la dogme!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Priviti in jurul dvs : totul confirma ca Dumnezeu este Creator : cerul, pamantul, si tot ce exista confirma acest lucru.
Ba mai mult decat atat : omul este coroana Creatiunii, si este facut dupa chipul lui Dumnezeu.
Ca pe zi ce trece imbatranim, ne pipernicim, etc, se datoreaza exclusiv celui rau...Mai multe detalii, gasiti in Biblie

| CinevaAnonimă a răspuns:

Gindeste-te la toate minunile care s-au intimplat si se intampla in lume.Ar putea ele sa se intimple daca nu ar exista Dumnezeu.

De exemplu, faptul ca ne trezim dimineata este o minune.

Faptul ca daca faci semnul crucii asupra mincarii, aceasta fie si otravita, nu vom pati nimic.
Eu cred ca o dovada a faptului ca exista Dumnezeu este faptul ca mucenicii au suportat toate chinurile fara sa renunte la credinta.Ar fi facut ei asta daca nu ar fi fost convinsi ca exista Dumnezeu? Nu!

| Holiday a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

"Faptul ca daca faci semnul crucii asupra mincarii, aceasta fie si otravita, nu vom pati nimic."

Evident ca nu patesti nimic daca faci semne deasupra mancarii otravite, dar ia incearca s-o mananci...laughing

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru Holiday):

Ma refeream ca dupa aceea sa o maninci.Si sunt sigura ca ai inteles asta.

| Holiday a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Da, si eu as vrea sa fiu sigur ca stii ca aceasta afirmatie e o tampenie. Nu te ajuta cu nimic crucile impotriva otravei. Dar din pacate nu sunt sigur ca tu constientizezi penibilul afirmatiei tale. Daca ar fi ceva mai "soft", te-as pune sa incerci sa vezi ca nu e asa, dar data fiind situatia si consecintele, preferabil e sa te las sa crezi tampenii decat sa mori din prostie. Sa speram ca nu sunt alti creduli care sa incerce...

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru Holiday):

Daca am incerca sa facem semnul crucii asupra otravii si apoi sa mincam, fiind constienti de faptul ca mincarea este otravita, noi il ispitim pe Dumnezeu.Intr-acest caz s-ar putea ca sa te otravesti.Insa este un pacat foarte mare sa-L ispitim pe Dumnezeu. Dumnezeu nu ispiteste pe nimeni si nici noi nu trebuie sa-L ispitim.

| Holiday a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

"Faptul ca daca faci semnul crucii asupra mincarii, aceasta fie si otravita, nu vom pati nimic."

"Daca am incerca sa facem semnul crucii asupra otravii si apoi sa mincam...Intr-acest caz s-ar putea ca sa te otravesti."

Deci nu patesti nimic, in afara de a te otravi. Mda, facutul de cruci sigur e folositor...laughing

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru Holiday):

Nu trebuie sa-L ispitim pe Dumnezeu.Am spus asta de mai multe ori.

| Idris a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

"Faptul ca daca faci semnul crucii asupra mincarii, aceasta fie si otravita, nu vom pati nimic." - Ai curajul sa faci asta si sa mananci acea mancare?

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru Idris):

Sa maninc am curaj, dar sa-L ispitesc pe Dumnezeu intr-acest caz nu am curaj.

| RAY a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Ai afirmat ceva acolo sus de ce nu te ti de cuvant? cica il ispitesti pe dumnezeu serios, dar el ca ne duce pe toti in ispita e corect?

| RAY a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Dumnezeu e o speranta, o carja, in realitate multi habar nu au ce e dumnezeu ca omul de rand are nevoie de o speranta pentru ziua de maine, nu exista nici o singura dovada ca exista dumnezeu, de ce nu crezi in zeus? pentru ca nu ai fost educat sa crezi in el, credinta in dumnezeu ti-a fost bagata in cap de mic copil de asta crezi in asta, in ziua cand isi vei da seama ca atatea dovezi cat sunt pentru zeus sunt si pentru dumnezeu i vei nega pe amandoi, credinta e credinta nu ai nevoie de dovezi sa crezi in basme

| Yasuo123 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Si musulmanii sau teroristii au suportat tortura fara sa renunte la credinta lor, asta inseamna ca Allah exista?

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru RAY):

Dumnezeu nu ne duce in ispita.El nu ispiteste pe nimeni.Sti ce ve spunebig grine ce in rugaciunea Tatal nostru se spune? Aceasta parte este greu de inteles, dar nu Dumnezeu ispiteste, ci ispitele vin de la diavol si de la poftele noastre.

| RAY a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Si nu ne duce pe noi in ispita asa e rugaciuneq

| Akup a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Daca ai face asta ai murii direct.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Simplu, te informezi bine si il chemi sa vezi daca apare ca doar e atotputernic si omniprezent.
informati-va:
www.bibliapentrusceptici.ro /
www.godisimaginary.com /
http://godisimaginary.com/all-videos.htm /
cineva a numarat si estimat fiecare crima facuta de Dumnezeu si a ajuns la cifra de 25.000.000 > http://bibliapentrusceptici.ro/......in-biblie/
https://www.facebook.com/OFCR.Romania?fref=ts /
https://www.facebook.com/Dumnezeu-343779225706570/?fref=ts&ref=br_tf /
https://www.facebook.com/Bibliapentrusceptici?fref=ts /
https://www.facebook.com/......694470774/ /
sfarsitul lumii a fost prezis de sute de ori in istorie. aici o parte din lista http://bibliapentrusceptici.ro/lista-sfarsitul-lumii/
http://forum.softpedia.com/......ilmecarti/ /
http://www.trilulilu.ws/......romana-1-3
http://www.trilulilu.ws/......romana-2-3
http://www.trilulilu.ws/......romana-3-3
https://www.facebook.com/WFLAtheism?fref=nf 326.000 de like-uri. /
https://www.facebook.com/TheGoodLordAbove?fref=ts 2.1mil like-uri /
dumnezeu zice: "Daca un om merge cu o femeie maritata, daca merge cu nevasta aproapelui sau, omul acela si femeia aceea sa fie pedepsiti cu moartea." alte indemnari la crima din biblie le poti vedea aici http://alturl.com/sgkid deschide chiar biblia din casa si verifica faptul ca nu spun minciuni. "Cine va face vreo lucrare în ziua Sabatului va fi pedepsit cu moartea." exodul31 sutele de prostii din biblie le gasiti subliniate pe http://goo.gl/uwEOch /

| versatile a răspuns:

Nu exista schilodul dracului

| capito a răspuns:

E foarte simplu mai Jwoww. Ai doua variante. prima varianta suna asa : Dumnezeu exista si ne vegheaza pe toti de acolo de unde e El fara nici un stres. varianata a doua : Dumnezeu nu exista, nu mai fi stresat ca oricum ai sa mori intr-o zi fara sa afli raspunsul la aceasta intrebare.