| mentholinks a întrebat:

Cum pot sa ma conving ca nu exista iadul? Nu-mi da pace gandul ca exista totusi o sansa mica sa existe si voi suferi pentru eternitate.

74 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Biblia arata clar ca iadul se refera la moarte, nu chin veșnic. Apocalipsa21:8,ultima parte a versetului spune că inseamna moartea a doua.

| RAY a răspuns:

Nu exista nici macar o singura dovada ca exista dimnezeu,satana,iad,rai,astea sunt doar manipulari ale unora care au profitat de majoritatea in interese materiale,iadul e un fel de bau,bau pentru adulti, gandeste rational, daca nimresti la judecata lui zeus ce faci? fiecare religie promite raiul dar care e adevarata? sansa e mica ca religia ta sa fie cea adevarata, sunt sanse mari sa nu fie nimic acolo, omul mereu ti a dorit viata vesnica asa ca a inventat basme, omul mereu a inventat si inventeaza basme pentru ceea ce nu stie

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cand mori, esti ingropat si in cativa ani te faci una cu pamantul. Partea buna e ca odata ce ai murit nu mai esti constient, nu te mai doare, nu mai suferi. Cam asta e realitatea

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru suntserios):

Ai murit sa vezi cum e? Vreau mai multe mesaje in privat.

| suntserios a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Nu am murit. Eu un proces anatomic normal si dovedit stiintific

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru suntserios):

Noi avem suflet, nu suntem pietre aparute din spatiu, intelegi? Vedem dupa moarte care este adevarul. Iisus a murit si a inviat pentru mine si tine, stiai asta?
"Adevărat, adevărat vă spun că cine* ascultă cuvintele Mele şi crede în Cel ce M-a trimis are viaţa veşnică şi nu vine la judecată, ci** a trecut din moarte la viaţă".
happy

| suntserios a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Nu exista nicio dovada medicala ca un om acum 2000 ani a murit si a reinviat. Asta sa fie clar. E doar dorinta ta de a crede asta.

Noi avem creier, ca orice animal, diferenta fiind constiinta care provine din creierul mai evoluat decat al animalelor. odata ce inima nu mai pompeaza sange si oxigen spre creier acesta nu mai functioneaza si nu mai avem nici constiinta, nici constienta, nimic. Devenim un hoit care se descompune, un hoit pentru care cuvintele citate de tine dintr o carte de basme nu au nicio semnificatie

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru suntserios):

Vedem dupa moarte. Pana atunci toate cele bune si Dumnezeu sa te ajute sa te intorci la el.
De unde a aparut atata apa pe pamant?
Tu din ce ai aparut? Ai aparut din roci, maimute, praf de stele sau nimic? Te minti singur, NU Il MAI NEGA PE DUMNEZEU!
"In adevar, insusirile nevazute ale Lui, puterea Lui vesnica si dumnezeirea Lui se vad lamurit, de la facerea lumii, cand te uiti cu bagare de seama la ele in lucrurile facute de El."
Alber Einstein
„Cu cât cunosc mai mult ştiinţa, cu atât mai mult cred în Dumnezeu."
https://m.youtube.com/watch?t=1s&v=TVJzVnyDZ_M
Gandeste-te cum vezi cu ochii aia tai facuti din "praf de stele" si cum gandesti :o
Nu am nimic cu tine, iti respect decizia. Domnul sa te ajute happy Toate cele bune si multa pace happy

| suntserios a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Nu prietene. tu te minti singur, eu incerc sa inteleg stiinta, daca tu nu poti, ramai la religie, e adevarat ca e mai simpla

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru suntserios):

Nu mi-ai raspuns la intrebari

| IuliaAna23 a răspuns (pentru suntserios):

Religia simpla? N-aș prea crede.
La o prima vedere chiar e foarte simplă, dar crede-mă, când te afunzi in ea, e mult mai complexă.

| suntserios a răspuns (pentru IuliaAna23):

Da, complex rau, trebuie sa crezi ca un batranel pe un nor se uita la tine si se supara cand te masturbezi... si mai sunt ceva povesti interesante, cu oameni care incarca toate animalele pe o barcuta samd...

| suntserios a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Nu neg ca stiinta le stie pe toate si le poate si explica. Exista destule teorii referitoare la aparitia vietii si a planetei, incomplete desigur, dar mult mai credibile si realiste si de bun simt decat teoriile creationiste.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru suntserios):

E simplu sa renunti la pacat? Iti place pacatul, nu?
Uite aici un om de stiinta, uita-te la el https://m.youtube.com/watch?t=15s&v=JlyUeceDAnY
Sunt convins ca nu o sa te uiti, nu vrei sa-l cunosti pe Dumnezeu. Pune-l la incercare sa vezi daca exista. Aici este alt videoclip interesant. https://m.youtube.com/watch?t=470s&v=gb2lZh-tv4Q
Sunt covins, ca daca te vei uita la una din ele, vei crede.
Tu din ce crezi ca ai aparut? Raspunde-mi la intrebari... Nu suntem la intamplare, din roci sau din maimute. Tu in ce crezi mai exact? :d
Stiu, ca nu te vei uita la videoclipurile alea deoarece il negi pe Dumnezeu... sad

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru suntserios):

Uite aici un raspuns, sper sa te uiti. Tine putin si e foarte frumos. Sper sa te uiti... https://m.youtube.com/watch?t=10s&v=XpccqIJ-Y14

| IuliaAna23 a răspuns (pentru suntserios):

Asta crezi tu din despre religie? Atunci e vai vai de capul tau. Nu e deloc mai simplu sa crezi in Dumnezeu decât sa înveți niste teorii, ba chiar din contra. Ca sa ajuni a crezi in El trebuie sa reușești sa faci fata ispitelor, sunt mai multe lupte de dus. Daca nu ești informat, nu încerca sa pretinzi ca tu ești mai deștept doar pentru ca ești ateu.

| suntserios a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Nimic concret in filmul ala. Oricat incerci e greu sa combati stiinta moderna cu niste fapte care poate sau poate nu s au petrecut acum 2000 ani. E destul de aberant.

Eu cred in stiinta, pentru ca demonstreaza lucruri. E atat de simplu.

| suntserios a răspuns (pentru IuliaAna23):

Nu am pretins ca sunt mai destept, doar mai aproape de realtiate.

Stii de ce crezi tu in dumnezeu si nu in alti zei? ca asa au hotarat parintii tai cand ti au impus religia. E atat de simplu. cum cateva sute de milioane de indieni cred in altceva ca sa li sa impus de mediul in care au crescut, cum cateva sute de milioane de chinezi cred in altceva ca asa s au crescut samd. Stiinta pe de alta parte e universal valabila tocmai pentru ca face parte din realitate. Simplu. Atat de simplu.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru suntserios):

Pune-l la incercare pe Dumnezeu, de ce nu-l pui? Vrei doar sa-i negi existenta pur di simplu? E foarte concret acel filmulet. Uita-te la tot video-ul, cred ca nu te-ai uitat la tot happy
Daca ti s-ar arata Dumnezeu, tu tot cu ateismul o tii. Stiinta nu au aparut la intamplare, din nimic.

Am pus o intrebare la categoria "religie", daca imi raspunzi la intrebarea aia, ma fac ateu, la fel ca tine.
Am fost si eu nedumerit la unele intrebari despre Dumnezeu, acum nu mai sunt happy

| suntserios a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Si unde il gasesc sa il pun la incercare? o adresa ceva? ca doar nu oi vorbi singur prin casa si sa presupun pe urma ca ma aude... intelegi dilema mea?

Stiinta a aparut din necesitatea oamenilor de a intelege lucrurile si nu de a lua totul de bun sau de a pune totul in seama puterilor supranaturale.

| IuliaAna23 a răspuns (pentru suntserios):

Chiar nu știi. Nu cred in Dumnezeu pentru ca așa am fost învățată, am crezut si in alti zei si m-am întrebat de multe ori de Dumnezeu ar fi cel care a creat lumea. Nu părinții m-au sfătuit, singură am căutat adevărul si sufletul meu a simțit calea pe care am ales-o in mod inexplicabil. Știința demonstrează multe lucruri, dar nu ce ne este de folos si nu totul. Spre exemplu, de unde a apărut viața pe pământ? etc.
Vezi? Nu chiar atât de simplu.

| suntserios a răspuns (pentru IuliaAna23):

Ok, deci ai facut parte din Islam? (ma indoiesc amarnica, ca nu mai scapai cu viata de acolo. Pari femeie si aia te transformau un sclava)
Deci ai facut parte din Hinduism?
Deci ai facut parte din Budism?
Deci ai facut parte din Jainism?
Deci ai facut parte din Sikhism?
Deci ai facut parte din Taoism?

Si dupa toate astea ai ajuns la concluzia ca in final crestinismul detine adevarul?

Daca asa e, tot respectul meu.
Daca nu e asa, discutia noastra a lua sfarsit aici pentru ca denota ca esti atat de aroganta incat sa crezi ca spalarea ta pe creier de catre cei din jur te fac sa cunosti adevarut si implicit te pisi pe celelalte religii zicand ca a ta e cea mai mare si mai tare.

Legat de aparitia vietii, vezi ca am explicat mai sus, nu ma repet, doar mai concluzionez odata ca tot ce spune stiinta este mai plauzibil si mai de bun simt decat basmul ala cu batranelul pe un nor care creaza oameni din praf

| suntserios a răspuns (pentru IuliaAna23):

Aaa, da... si vezi ca in lumea asta 4.7 miliarde considera ca nu crestinismul este religia adevarata. Surpize surpize...

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru suntserios):

Legile stiintei nu au aparut din nimic. Nu au aparut la intamplare, omul doar le-a descoperit happy

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru IuliaAna23):

IuliAna23, nu-l mai baga in seama. Fiecare crede in ce vrea el. Nu lasa pe nimeni sa-ti rupa relatia ta cu Iisus Hristos happy Satan vrea asta, asa a aparut si ateismul.

| suntserios a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Asa e, calculatoarele, telefoanele mobile, CPU puternice ale sistemelor de calcul, masinile care se coduc singure, aparatura medicala erau toate ascunse in pestera... le-a descoperit careva din greseala

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru suntserios):

Te-ai uitat la videoclipurile alea
sau nu te intereseaza? big grin

Astept sa-mi raspunzi dupa happy Uita-te la intrebarile mele din rubrica "religie".
Totusi... nu mi-ai raspuns la intrebarile alea, vrei sa le ignori?

| suntserios a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

M-am uitat la un singur video, ala de 3-4 minute, chiar consider o pierdere de timp sa ma uit 2 ore la un tip care incearca sa ma fac ca cred in ceva care nu exista palpabil. Iar filmul pe care l am vazut continea doar niste explicatii puerile... despre niste evenimente petrecute acum 2000 si despre care nu exista nicio dovada concreta, reala, dovedibila.

Intrebarile tale nu au coerenta si sunt bazate, precum cea cu de ce nu se arata dumnezeu pe citate dintr o carte plina de basme, scrisa de oameni care au facut doar propaganda. Vino tu cu explicatiile tale, nu cita pe altii.

PS. m-am plictisit de discutie, sa revii cand ai dovezi palpabile, ca uite eu pot sa iti zic ca azi am crezut in zeul Mov. De ce? Pentru ca primul lucru pe care l am vazut dimineata era o patura mov pusa pe scaunul de langa pat, si eu consider asta un sem. Pam pam.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru suntserios):

Fiecare cu credinta lui. Tu crezi in evolutionism? happy

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru suntserios):

Daca crezi in evolutionism, uita-te la asta, tine doar 38 de minute.
https://m.youtube.com/watch?t=8s&v=gb2lZh-tv4Q
Uita-te 5 minute la el. Daca te uiti 5 minute e bine, pun pariu, ca o sa-ti placa happy
Iti respect decizia, nu am nimic cu tine, te respect :3 happy

| T0T a răspuns:

Fii fericit că Dumnezeul tău e atât de crud și sadic încât să te lase pentru o viață fără de semn și foarte scurtă să suferi infinit în veșnicie.

| milan9 a răspuns:

Locul de suferinţă nu e decât un LOC DE ÎNDEPĂRTARE DE DUMNEZEU. Îndepărtarea de căldură aduce stare de frig iar îndepărtarea de Dumnezeu aduce starea de suferinţă, multiple forme... a trupului din cauza suferinţelor viciilor, a sufletului din cauza lipsei oricărui bine spiritual!
Nu Dumnezeu a lăsat LOCUL DE SUFERINŢĂ, nu El a inventat ÎNDEPĂRTAREA! Omul a făcut-o! sad
Întrebarea e de ce Dumnezeu nu-l OBLIGĂ pe om să intre în "zona de siguranţă", de fericire?

Pentru că omul este liber, atât de liber să ofere simpatie sau dispreţ lui Dumnezeu încât Fiul lui Dumnezeu se răstigneşte pe cruce continuu pentru această "libertate", pentru păcatele oamenilor...

| milan9 a răspuns:

Sfântul Isaac Sirul afirma spre exemplu ca "este gresit sa gândim ca păcătoşii din iad sunt lipsiți se dragostea lui Dumnezeu." Dumnezeu da dragostea tuturor insa puterea dragostei actioneaza in doua feluri: acealasi "foc", iubirea lui Dumnezeu, ce arde in inimile credinciosilor, se preschimba in experienta celor care o resping, in focul iadului.

Iadul in aceasta perspectiva este inteles ca prezenta a lui Dumnezeu experiata de o persoana care, prin libera alegere, respinge dragostea Sa. Este torturat de dragostea lui Dumnezeu, tortura de a fi in prezenta eterna a lui Dumnezeu fara a fi in comuniune cu El.

E vorba mai mult de neputinta sufletelor de a-si indrepta dorinta spre comuniunea cu Dumnezeu ca bun spiritual, ramanand intr-un continuu regret ca nu se mai pot bucura de placerile materiale sau ale orgoliului cu care s-au obisnuit in mod exclusiv. In acest sens, Sfantul Ioan Damaschinul afirma: "Spunem ca chinul acela nu e nimic altceva decat focul poftei nesatisfacute", altfel spus cand spune ca focul iadului consta in poftele care nu-si gasesc materia pentru a se satisface.

| SG1995 a răspuns:

Iadul e pedeapsa pentru cei vinovati, te simti vinovat, esti devorat de vina, atunci da, iadul exista.

| VibeTrix a răspuns:

Pai iadul chiar nu exista. Sunt doar speculatii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa-ma sa iti explic, si eu aveam temerea asta. Cum ca voi muri pentru eternitate si voi fi ars in iad zi si noapte, dar Isus m-a eliberat, iata ce se intampla de fapt. Iadul a fost creat pentru diavol si ingerii lui, NU pentru noi, Dumnezeu si Isus si Duhul sfant nu vor ca tu sa mori in iad cu nici un chip, Dumnezeu nu trimite oameni in iad, oamenii sunt cei care aleg sa mearga acolo, ca sa mori in iad mai intai trebuie sa treci de Dumnezeu, trebuie sa treci de cruce, trebuie sa treci de Isus trebuie sa iti impietresti inima si sa il respingi pe Dumnezeu si sa-l alungi din inima ta, trebuie sa iti impietresti inima. Dar odata ce l-ai lasat pe Isus cel plin de dragoste sa vina in viata ta, ESTE IMPOSIBIL SA MORI IN IAD, CHIAR DACA VREI SA MORI IN IAD NU MAI POTI. pentru ca din momentul in care ai crezut in Isus, numele tau este scris in cartea vietii, Duhul Sfant locuieste in tine. Cum ar putea Dumnezeu sa trimita pe Duhul Sfant din tine in iad? Dumnezeu te iubeste enorm si nu te va lasa sa mori in iad cu nici un chip, dar daca tu alegi sa mergi acolo... Dumnezeu nu te poate opri, pentru ca este alegerea ta si El respecta alegerile noastre, daca vrei sa fii a lui isus. tot ce trebuie sa faci este sa il lasi pe tatal plin de dragoste sa vina in viata ta, printr-o rugaciune simpla catre hristos, ''Doamne isuse am pacatuit impotriva ta, a vrut sa fac totul asa cum vreau eu, te rog sa ma ierti pentru faptul ca te-am respins pana acum, cred ca moartea ta pe cruce a platit datoria pacatului meu, cred ca tu esti fiul lui dumnezeu, si te primesc pe tine ca mantuitor personal si ca domn al vietii mele, imi predau viata tie'' din acest moment duhul sfant vine sa locuiasca in tine, numele tau este scris in cartea vietii mielului, si nu vei mai fi despartit niciodata de dragostea, iubirea, caldura, grija tatalui ceresc

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Cat de jalnic poate fi sa te rogi de spiridusi inexistenti in speranta ca iti da cate ceva?!
Relaxeaza-te, spiridusul tau nici nu-ti da, nici nu-ti ia ceva, pentru ca e doar un personaj fictiv dintr-o poveste fara nici o baza reala, creata si promovata din anumite interese ale unora sau altora.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu crezi in dumnezeu pentru rasplata, vezi ca greseti credinta fara fapte e nula

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru Holiday):

Te-ai rugat vreodata din toata inima? Pune-l la incercare, de ce nu-l pui? Nu-L mai ignora si nega pe Dumnezeu. Renunta la lucrurile lumesti si la pacat, stiu ca e placut. "Caci au fost mai mult iubitori de placeri decat iubitori de Dumnezeu. "Spridusul" acela despre care vorbesti tu, a murit pentru tine. Dumnezeu te iubeste, niciodata nu e tarziu sa te intorci la el. Dumnezeu ne iubeste asa pacatosi cum suntem sad
Tu din ce crezi ca ai aparut? Cum crezi ca s-a format lumea, distanta perfecta de la soare si pamant?
Crezi ca ai aparut din pietre, nimic, maimute si spiridusi?
Iti zic din tot sufletul si din toata inima ca iti respect decizia, dar nu e cea corecta... sad

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru Holiday):

Holiday, uite aici un raspuns foarte interesant
https://m.youtube.com/watch?t=10s&v=XpccqIJ-Y14
Uita-te la tot, tine si putin.
Poti sa-mi explici cevs despre acest videoclip? happy

| Holiday a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Ce prostie, niste intrebari fabricate, cat de cat comode si chiar si asa raspunsurile sunt de-a dreptul stupide si nu urmaresc nici o logica...
E clar, daca astfel de filmulete iti creaza iluzia ca spiridusul tau e real, ai probleme de grave de judecata, intelegere a lucrurilor si logica.

| Holiday a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

"Te-ai rugat vreodata din toata inima?"

Tu esti dus cu pluta? Cum naiba sa te rogi in mod serios la ceva inexistent? Cat de nebun sa fii?! Tu te-ai ruga fara sa te apuce rasul la Zana Maseluta? E acelasi lucru. Ambii sunt personaje fictive, din povesti diferite. E drept povestea cu Isus si Dumnezeu e conceputa in scopuri clare de indobitocire si manipulare, pe cand cealalta e de divertisment, dar in esenta sunt acelasi lucru. Fictiuni.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru Holiday):

Mane, tu din ce crezi ca ai aparut?
Tu in ce crezi? Esti ateu, deci trebuie sa crezi in evolutionism, nu?
Uita-te la video-ul despre existemta lui Iisus, tine 4 minute si e super happy
https://m.youtube.com/watch?v=XpccqIJ-Y14
Iti respect decizia si te respect pe tine happy Fiecare are dreptul sa creada in ce vrea, nu? Multa pace man :3

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru Holiday):

Daca crezi in evolutionism, uita-te la asta, tine doar 38 de minute.
https://m.youtube.com/watch?t=8s&v=gb2lZh-tv4Q
Uita-te 5 minute la el. Daca te uiti 5 minute e bine, pun pariu, ca o sa-ti placa happy
Iti respect decizia, nu am nimic cu tine, te respect :3 happy

| Holiday a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

"Tu in ce crezi? Esti ateu, deci trebuie sa crezi in evolutionism, nu?"

Nu are nici o legatura evolutionismul cu ateismul. Atei au fost si inainte de aparitia teoriei evolutioniste.
Povestile tale cu spiridusi sunt false independent de evolutionism, Big Bang, sau orice altceva vrei tu. Ele sunt false prin ele insele. Ceea ce sustin e eronat. Punct. Restul, sunt alte discutii.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru Holiday):

Astea sunt motivatii pentru ateism, majoritatea oamenilor atei cred in evolutionism.
Tu in ce crezi? happy
Vreau sa aflu care este credinta ta.

| Holiday a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Defineste "credinta". La ce te referi?

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

Ioan 3:16 Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El, să nu piară, ci să aibă viată vesnică

Pentru cine a fost făcut iazul de foc şi pucioasă?

Iniţial a fost făcut pentru diavol şi îngerii lui :

„Apoi va zice celor dela stînga Lui:, Duceţi-vă dela Mine, blestemaţilor, în focul cel vecinic, care a fost pregătit diavolului şi îngerilor lui!" (Evanghelia după Matei 25: 41)
Locul în care va ajunge diavolul şi îngerii lui (dracii) este chiar iazul de foc şi pucioasă.
Deşi sataniştii cred că în iad oamenii se împart în două categorii : prinţi şi robi. Ei zic că prinţii vor tortura robii iar că să devii prinţ trebuie să slujeşti diavolului pe acest pământ. Dar realitatea este că în focul veşnic vor arde cât demonii atât şi cei care i-au slujit.

Iisus a murit pentru noi, doar Iisus ne poate salva.

| Mclaren12 a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Omu' intreaba de iad si tu raspunzi ca asa de tare va iubeste zeul evreilor laughing
Nu exista nici iad, nici rai, nici diavol, nici Cristos, nici Yehova. Vaticanul a facut miliarde pe spatele credulilor. Ce-i drept, nu-i vina nimanui ca a fost spalat pe creier de la nastere, este vina parintilor ca l-au spalat pe creier cu forta.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru Mclaren12):

I-am raspuns la intrebare mai sus, l-am si ajutat sa cunosca iubirea lui Dumnezeu, ca sa fie salvat si sa creada in Iisus Hristos. Ce ti se pare anormal la respingerea pacatului? Nu e nimeni spalat pe creier. Sunt spalat pe creier deoarece nu-mi place pacatul, imi place sa fac bine si sa ajut pe oricine. Asta datorita Domnului, ii multumesc pentru tot.
Deci, ce ti se pare "spalare pe creier"? Respingerea pacatului? Iti place pacatul mult, nu-i asa?

| IuliaAna23 a răspuns (pentru Mclaren12):

Daca tu nu crezi in Dumnezeu, nu batjocori credințele altora, arata puțin respect.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru Mclaren12):

Uite aici un raspuns despre existenta lui Iisus.
https://m.youtube.com/watch?t=10s&v=XpccqIJ-Y14

| Mclaren12 a răspuns (pentru IuliaAna23):

Da nu cred in zeul evreilor. De fapt zeul evreilor n-a facut nimic incat sa fie considerat un "dumnezeu", nici macar nu exista. Dar de ce "spalat pe creier de la nastere" ar fi o insulta? Este o realitate cu care se confrunta toti crestinii. Si eu am fost spalat pe creier de la nastere. De ce adevarul ar fi o jignire?

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru Mclaren12):

Ok, nu crezi in zeul evreilor.
In ce zeu crezi?
Dmnezeu l-a trimis pe Iisus, ca orice crede in el sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica.
Asta nu e nimic, nu?

| Mclaren12 a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Este exact o bazaconie lipsita de sens. Nu prezinta nicio dovada istorica. Imediat un ateu trebuie sa-si dea drumul la credinta in stiinta moderna cat discuta bazaconii biblice supranaturale cu crestinii. Video-ul ala este spus ca o poveste limitata pentru indoctrinati.

| IuliaAna23 a răspuns (pentru Mclaren12):

Creștinii nu sunt spălați pe creier, ce are toată lumea cu asta?
Ei doar sunt îndemnați de la naștere pentru că în lumea asta foarte greu găsești credință potrivită de la sine. După ce sunt învățați, sunt liberi sa aleagă ce vor, nu îi obligă nimeni.
"Zeul evreilor" într-adevăr nu există, Dumnezeu e altceva. Despre existența Lui sunt foarte multe de zis si desi e greu de demonstrat, nu e imposibil.
E mult mai simplu sa negam faptul ca la un timp vom primi răsplată pentru ce am facut decât sa cercetam puțin.
Crezi tu ca atâtea mii de ani oameni inteligenți s-au lăsat conduși de ipoteze si au muncit din greu ca sa câștige un loc in rai de pomană? Atunci te înșeli.

| Mclaren12 a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Nu a trimis pe nimeni. Cristos nu a existat. Ca tot mi-ai dat o asa-numita "sursa", o sa-ti dau si eu una.

https://www.bibliotecapleyades.net/sociopolitica/esp_sociopol_piso02b.htm
Aia macar este bazata pe dovezi reale. Basmele crestine din NT au fost inventate ca sa spele pe creier paganii convertiti cu forta la crestinism. Chiar sunt curios de parerea ta asupra articolului de mai sus, daca este o parere argumentata sau una specifica unui ignorant.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru Mclaren12):

In ce zeu crezi? happy
Iubiţi pe vrăjmaşii voştri, binecuvântaţi pe cei ce vă blestămă, faceţi bine celor ce vă urăsc, şi rugaţi-vă pentru cei ce vă asupresc şi vă prigonesc, ca să fiţi fii ai Tatălui vostru care este în ceruri; căci El face să răsară soarele Său peste cei răi şi peste cei buni, şi dă ploaie peste cei drepţi şi peste cei nedrepţi. Dacă iubiţi numai pe cei ce vă iubesc, ce răsplată mai aşteptaţi? Nu fac aşa şi vameşii? Şi dacă îmbrăţişaţi cu dragoste numai pe fraţii voştri, ce lucru neobişnuit faceţi? Oare păgânii nu fac la fel? Voi fiţi dar desăvârşiţi, după cum şi Tatăl vostru cel ceresc este desăvârşit.

Nu conteaza religia, eu te respect mane. Numai bine si nb :3

| Mclaren12 a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Cred intr-un Zeu, nu are importanta care, pentru ca tu esti deja fixat cu zeul evreilor. Si legat de predica comunista de pe munte pe care evreii au furat-o de la eseeni, sunt niste sfaturi total nenanatoase si distructive. Citeste "Nature's Eternal Religion" de Ben Klassen. Era un capitol numit "A merge in rai - misiune imposibila" sau ceva de genul si argumentele sunt destul de relevante pentru ca fot este bazat pe versete biblice despre care multi crestini nici macar n-au auzit de ele pentru ca nu si-au citit biblia. De exemplu Cristos i-a zis clar unei femei bolnave sau ceva ca el a venit pe Pamant doar pentru oile pierdute ale lui Israel, adica doar pentru evrei. De fapt si biblicul Cristos a fost evreu si religia crestina ca intreg este complet evreiasca. Ce treaba aveti voi cu dogmele lor?

"Nu conteaza religia, eu te respect mane."
Stii ca poti sa ma faci si tu spalat la creier si sa te iei de religia mea daca ai avea argumente.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru Mclaren12):

Nu vreau sa te jignesc. Te-as putea face "spalat pe creier" prin simplul fapt, ca il respingi pe Dumnezeu si iti place pacatul.

Iubiţi pe vrăjmaşii voştri, binecuvântaţi pe cei ce vă blestămă, faceţi bine celor ce vă urăsc, şi rugaţi-vă pentru cei ce vă asupresc şi vă prigonesc, ca să fiţi fii ai Tatălui vostru care este în ceruri; căci El face să răsară soarele Său peste cei răi şi peste cei buni, şi dă ploaie peste cei drepţi şi peste cei nedrepţi. Dacă iubiţi numai pe cei ce vă iubesc, ce răsplată mai aşteptaţi? Nu fac aşa şi vameşii? Şi dacă îmbrăţişaţi cu dragoste numai pe fraţii voştri, ce lucru neobişnuit faceţi? Oare păgânii nu fac la fel? Voi fiţi dar desăvârşiţi, după cum şi Tatăl vostru cel ceresc este desăvârşit.
Nb

| Mclaren12 a răspuns (pentru IuliaAna23):

Deci tu crezi in judecata de apoi si nu crezi in zeul evreilor? Ciudat. Rabinii antici credeau in reincarnacare iar parerea lor este importanta pentru ca ei sunt mai marii evreimii si evreii au inventat crestinismul, deci rabinii nu cred in judecata de apoi, care este o aberatie conceputa sa exploateze frica crestinului indoctrinat. Si zici ca sunt indemnati de la nastere? Sunt fortati. Parintii crestini nu-si intreaba copiii daca vor sa fie botezati sau alte chestii pentru ca atunci sunt bebelusi si nu constientizeaza nimic. Tocmai din cauza ca subconstientul lor este infectat de la nastere cu dogme crestine ei cresc cu credinta oarba si cu frica ca ii pedepseste Yehova daca nu se conformeaza cu dogmele crestine. Destul de greu se mai trezesc la realitate odata cu trecerea timpului. Cu tot mai mult timp ei devin tot mai indoctrinati. Ai vazut ca majoritatea ateilor si altor oameni care au fost crestini de la nastere constientizeaza adevarul despre crestinism (intr-o oarecare masura, depinde de fiecare) tocmai in tinerete cand inca mai sunt cat de cat deschisi la minte?

| IuliaAna23 a răspuns (pentru Mclaren12):

1. Voiam să zic că Dumnezeu nu e zeul evreilor, este Creatorul lumii.
2. Nu evreii au inventat creștinismul, ei au fost poporul ales sa afle primul despre el.
3. Sunt botezați la naștere pentru protecție, nu îi poate afecta cu nimic.
4. Se scrie Iehova si el nici nu exista. E o alta secta cu care nu avem treaba.
5. La tinerețe nu ai mintea mai deschisă, ci lipsă de experiență de viață. Cât ești mic crezi ce îți spun părinții, când crești si vezi oportunități mai comode iei de bun ce spun oamenii mai "inteligenți", după care descoperi adevărul.
Te-ai întrebat vreodată de tocmai cei bătrâni au credință puternică? Pentru că au trăit si au văzut. Eu in ei am încredere, nu in cei îndoctrinați.

| Mclaren12 a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

"Te-as putea face "spalat pe creier" prin simplul fapt, ca il respingi pe Dumnezeu si iti place pacatul."
Corect. Si eu drept contra-argument as putea sa spun ca pacatul este o inventie menita sa va exploateze de la nastere frica de zeul evreilor si de pedeapsa de apoi astfel incat sa va supuneti crestinismului si sa faceti lucruri care pot fi in detrimentul vostru. Stiind ca religia crestina a fost inventata in acest scop, care dintre noi are dreptate?
Si legat de sfafurile alea comuniste, trebuie sa fii indoctrinat rau sa-l "iubesti" pe cel care iti vrea raul si te ofenseaza, de asta crestinismul este atat de toxic si nesanatos pentru o societate. Imperiul Roman probabil din cauza acestor asa zise sfaturi s-a destramat si Romania unde tinerii pleaca in numar urias zilnic din tara pare a fi o victima moderna a crestinismului pentru ca majoritatea populatiei este prea indoctrinata si ii este frica sa-si ia tara inapoi.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru Mclaren12):

Iisus iarta pacatele. În dragoste nu există frică, ci dragostea desăvârşită alungă frica, pentru că frica are de-a face cu pedeapsa. Cel ce se teme n-a fost făcut.

| Mclaren12 a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Da dragoste, asta va exploateaza religia ca sa fiti supusi si sa faceti ce vi se spune.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru Mclaren12):

Dragostea invinge mereu, Iisus Hristos invinge mereu.
Esti ateu, ori ti-ai facut un zeu personal? :3

| Mclaren12 a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Nu-s ateu, sunt politeist sa zicem. Mizeriile crestine au distrus paganismul antic. Dragostea o fi avand o anumita valoare doar ca religia v-o exploateaza ca sa va faca mai usor de controlat.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru Mclaren12):

Indiferent de religie, eu te respect happy

Răspuns utilizator avertizat
| Mrfear a răspuns:

Pai la mine e gen asa : Cred in iad si totusi mie imi e frica de faptul ca nu ar exista.Ce faci tu asa rau de crezi ca ajungi acolo? Oricum daca tu nu crezi in iad si exista e cam praf daca crezi si nu exista nu e chiar asa de rau. Oricum, eu mai mult cred decat nu cred si am motivele mele.

| Andrey818 a răspuns:

Iadul exista! daca ai pune intr-o sfera toate durerile si friciile oamenilor de cand exista ei pe planeta, nu ar fi decat o mangaiere fata de iad.atata planset e acolo incat intr-o singura zi se umple de lacrimi echivalentul oceanului pacific

| mentholinks explică (pentru Andrey818):

Si de unde stii? Asa ti-a zis "duhovnicu"?

| Csaba_Takacs_1991 a răspuns:

Cum te convingi? IADute sa vezi laughing)))))))))