| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot sa ma pocăiesc cu adevărat si sa ma impac pentru totdeauna cu Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

-Citește Biblia
-Roagă te
-Cauta sa împlinești ce citești din Biblie
-Ai grija la purtarea ta, nu mai păcătui
-Recunoaște ca ești un păcătos și cere ti iertare de la Dumnezeu pentru tot ce ai făcut, dar sincer, nu doar de pe buze, ci din inima și nu mai păcătui

Cam asta ar trebui sa faci, dar dacă ești sincer. Dacă doar vrei sa încerci ceva nou și nu faci din inima ce faci, e cam degeaba...
Adica, desigur, ce am scris eu mai sus e ceva, de început, dar pe parcurs vei înțelege mai multe. Ca să te împaci cu Dumnezeu pentru totdeauna contează viața ta pe tot parcursul vieții, nu înseamnă că dacă acum ai fi împăcat cu Dumnezeu, vei fi pana la moarte. Și Cel ce ne împacă pe noi cu Dumnezeu este Domnul Isus. Prin jertfa Sa noi avem intrare la Tatăl, deci trebuie sa Îl accepți ca Domn și Mântuitor în viata ta și sa faci botezul la maturitate undeva. În fine, asta nu înseamnă că dacă vei face tot ce am scris eu mai sus vei fi mântuit neapărat, adica, după cum am zis, contează cum trăiești pana la sfârșitul vieții, nu numai acum.

27 răspunsuri:
| CostinAlamariu a răspuns:

Spovedanie, împărtășanie și pe cat posibil sa nu mai pacatuiesti. Inevitabil vei păcatui din nou și repeți de la început. Fă asta până mori.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Asta au învãțat apostolii și Mântuitorul, sau atât a înțeles ortodoksia cã trebuie fãcut?!
Și ne mai mirãm de halul în care au ajuns țãrile ortodokse°°°

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Manciu_Emil_1976):

Da, asta au învățat apostolii și Mântuitorul. Dacă mai ai și alte întrebari despre religia Creștină îți stau la dispoziție.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Da,dacã poți, când ai timp, sã ne prezinți versetele unde rezultã cã ucenicii și Mântuitorul recomandã ceea ce ai afirmat tu, pentru cei ce vor sã se pocãiascã și sã aibe o relație stabilã cu Dumnezeu, așa cum a intrebat Anonim.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Manciu_Emil_1976):

Sigur.

1 Ioan 1:9
Matei 3:6
Fapte 19:18
Marcu 1:5
Matei 26:26
Ioan 6:51-58
1 Corinteni 10:16
Fapte 2:42
Fapte 20:7
1 Corinteni 11:27-32

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Pãi marea majoritate a celor ce fac asta (la ortodokși), o fac cã așa se face, dar nu se pocãiesc cu adevãrat, nici nu au o relație realã cu Dumnezeu. A ține post înainte de spovedanie și împãrtãșanie nu înseamnã pocãințã. Fãrã Nașterea din nou și trãirea prin Duhul Sfânt, ești doar un om normal ce pãcãtuiești mereu, dar practici niște ritualuri care crezi cã rezolvã asta.
De-aia stimabile ortodoksia și catolicismul au fost mereu îmbâcsite de imoralitate, infracționalitate, corupție, sclavie, oportunism, conflicte, prigonirea creștinilor, și atrocitãți!

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Manciu_Emil_1976):

Sunt de acord că unii ortodocși nu-și iau religia în serios si fac ca asa se face si probabil n-au încă o pocăință adevarată, dar pe de altă parte Dumnezeu ne spune să nu ne judecăm aproalele. E mai importantă bârna din ochiul nostru decât paiul din ochiul fratelui nostru. Și nu te-a pus pe tine Dumnezeu judecator peste sufletele lor și nici supraveghetor peste inimile lor. Și acești ortodocși ca și tine au un Mântuitor și un Dumnezeu care i-a creat și care îi iubește și care constant îi cheamă la El, deci nu te preocupa tu de fățărnicia lor că nu cred că ți s-au terminat toate pacatele de te uiti la pacatele altora...
Nu le știi nici inima, nici viața și nici viitorul. Pacatosul de azi poate fi sfant peste 2 ani. Nu mai judeca. Se ocupă Dumnezeu de ei, nu tu.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Nu " unii ortodokși",ci marea majoritate nu au o pocãințã realã, pentru cã habar nu au de nașterea din nou și trãirea prin Duhul Sfânt. Împãrtãșania nu înseamnã pocãințã, așa cum învațã ortodoksia, ci este doar un ritual preoțesc cu rol de "curãțare" periodicã. Cina Domnului nu este pentru pãcãtoși, ci pentru cei nãscuți din nou. Despre Cina Domnului-1 Corinteni 11/23 :
23. Caci am primit de la Domnul ce v-am invatat; si anume, ca Domnul Isus, in noaptea in care a fost vandut, a luat o paine.
24. Si, dupa ce a multumit lui Dumnezeu, a frant-o si a zis: "Luati, mancati; acesta este trupul Meu care se frange pentru voi; sa faceti lucrul acesta spre pomenirea Mea."
25. Tot astfel, dupa Cina, a luat paharul si a zis: "Acest pahar este legamantul cel nou in sangele Meu; sa faceti lucrul acesta spre pomenirea Mea, ori de cate ori veti bea din el."
26. Pentru ca, ori de cate ori mancati din painea aceasta si beti din paharul acesta, vestiti moartea Domnului, pana va veni El.

27. De aceea, oricine mananca painea aceasta sau bea paharul Domnului in chip nevrednic, va fi vinovat de trupul si sangele Domnului.

28. Fiecare sa se cerceteze, dar, pe sine insusi, si asa sa manance din painea aceasta si sa bea din paharul acesta.

29. Caci cine mananca si bea isi mananca si bea osanda lui insusi, daca nu deosebeste trupul Domnului.

30. Din pricina aceasta sunt intre voi multi neputinciosi si bolnavi, si nu putini dorm.

31. Daca ne-am judeca singuri, n-am fi judecati.

32. Dar, cand suntem judecati, suntem pedepsiti de Domnul, ca sa nu fim osanditi odata cu lumea.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru Manciu_Emil_1976):

Dacã prezintã cineva Adevãrul și cauza neregulilor, nu înseamnã cã vã judecã, ci doar prezintã realitatea, ca oamenii sã înțeleagã de ce țãrile ortodokse sunt în halul în care sunt, din alegerea și ignoranța lor, nu din cauza politicienilor sau a lui Dumnezeu.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Manciu_Emil_1976):

Țările ortodoxe stau mult mai bine decat țările protestante. Cele protestante au legiferat casatoriile gay si sunt cuceriti de musulmani. Singurii oameni care mai au frica de Dumnezeu pe continentul European sunt țările ortodoxe și o parte din cele catolice

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Deci,ai dezinformat din nou! Versetele ce le-ai prezentat prezintã practici creștine, nu rãspunsul la întrebarea mea și a celui ce a postat.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Manciu_Emil_1976):

M-ai pus sa-ti dau versete care vorbesc de spovedanie și împărtășanie.

| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

laughing laughing laughing
Dacă ești ortodox crezi ca voi sunteți singurii oameni care mai au frica de Dumnezeu din Europa, exceptând câțiva catolici? laughing
Sunt protestanți care au mai multe frica de Dumnezeu decât voi. Ce treaba au unele tari protestante? Sunt în România asta atât de mulți ortodocși homosexuali sau bisexuali, chiar eu am cunoscut destui dintre ei. De ce te uiți numai în gradina altuia și la tine nu? Am observat din comentariile tale ca tu tot încerci sa ridici în slavi ortodoxia, ca numai voi sunteți buni, restul ajung în iad bla bla. E corect modul în care procedezi? E bun?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

"De ce te uiti in gradina altuia" literalmente cel cu care vorbesc spunea ca tarile ortodoxe au ajuns rau. I-am explicat ca tarile protestante au ajuns si mai rau. Nu te mai baga in seama cand 2 oameni discuta, mai ales daca nu stii contextul

| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Pai sa știi ca nu asta a fost ceea ce voiam eu sa pun în evidenta. Știu și am înțeles despre ce vorbeați voi. Și nu poți nega ca si tarile ortodoxe sunt și ele destul de jos. Acum, nu zic nu, ma gândesc ca fiecare țară o ia în jos, numai creștinii adevărați rămân tari și asa cum cere Dumnezeu. Dar problema mea era alta, aceea că tu spui ca numai voi aveți frica de Dumnezeu în toată Europa iar asta e o minciună categorică.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

N-am spus niciodata ca numai noi avem frica de Dumnezeu. Invata sa citesti.

| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Ai spus asa: "Singurii oameni care mai au frica de Dumnezeu pe continentul European sunt țările ortodoxe și o parte din cele catolice".

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

°°°"M-ai pus sa-ti dau versete care vorbesc de spovedanie și împărtășanie°°°"
Nu stimabile, discuția era despre pocãințã, iar tu prin divagații și dezinformare încerci sã convingi cã ritualurile și practicile B.O.R. denotã pocãințã, sfințire, și asigurã mântuirea. Iar eu ți-am argumentat cã Scriptura spune altceva.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Manciu_Emil_1976):

El a întrebat de pocăință și eu i-am zis de spovedanie și împărtășanie. Tu m-ai întrebat unde-s astea în Biblie și eu ți-am dat versetele. Ce-i așa greu de priceput?

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

în 22 Mai | Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru CostinAlamariu):
" " Da, dacã poți, când ai timp, sã ne prezinți versetele unde rezultã cã ucenicii și Mântuitorul recomandã ceea ce ai afirmat tu, pentru cei ce vor sã se pocãiascã și sã aibe o relație stabilã cu Dumnezeu, așa cum a intrebat Anonim. " "
Dacã nu ai versete, mãcar nu face propagandã mincinoasã.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Manciu_Emil_1976):

Cum sa nu am versete?

1 Ioan 1:9
Matei 3:6
Fapte 19:18
Marcu 1:5
Matei 26:26
Ioan 6:51-58
1 Corinteni 10:16
Fapte 2:42
Fapte 20:7
1 Corinteni 11:27-32

| pacatosulBogdan a răspuns:

Cazi si te ridici; cazi si te ridici, pana cand, in ce vei fi gasit, in aceea vei fi judecat! De aceea, e bine sa fii gasit pe calea adevarului, punand inceput bun pocaintei, adica lucrand virtutile opuse patimilor. Daca esti desfranat, lucrezi castitatea; daca esti nemilostiv, dai milostenie; daca te manii, te straduiesti sa fii calm si impaciuitor; daca esti graitor de rau, vorbesti de bine etc!
In niciun caz, pocainta nu inseamna sa intri intr-o secta aparuta la 1900 toamna! Ca degeaba nu mai fumezi sau nu mai te droghezi (vorbesc in general), daca totusi hulesti icoanele sau pe sfinti sau pe preoti! La usa la secte, dracul se intoarce de pe o parte pe cealalta! N-are nicio treaba!
Spovedania, canonul de la preot si sa ramai in Biserica Ortodoxa, singura luptatoare pe frontul duhovnicesc!

| anonim_4396 explică (pentru pacatosulBogdan):

Chiar nu am nimic cu tine, dar de unde atâta ură pentru noi? Dacă oficial am apărut acum câteva secole, nu înseamnă că satana sta la ușile noastre, sa fim serioși. Noi pe Dumnezeu Îl slujim și împlinim Biblia, nu cărți ale satanei. Cât despre sfinți și preoți, nu poți sa bagi toti protestanții în aceeași oala. Spre exemplu, eu nu hulesc preoții (cel puțin pe cei ce își fac treaba în frica de Dumnezeu, nu pe cei care o fac pentru bani și atât) sau pe sfinți, dar noi nu ne închinăm la sfinți, icoane, ptc e păcat. În Biblie scrie sa NU facem așa, nu să o facem. Când o sa scrie în Biblie sa fac aceste acte pe care le faceți voi, o sa le fac și eu, pana atunci rămân la ce e scris în Biblie. Ar trebui sa fie dragoste intre credincioși, doar asa ne autointitulam, nu sa fie ura din partea ortodocșilor pentru protestanți, pe care ii numiți "sectanți", "eretici", "rătăciți" etc.

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Unde vezi tu ura pentru voi? Am vorbit de secte, nu de persoana ta sau a altora! Nu te urasc pe tine sau pe fratii tai, ci urasc ereziile sectelor. Eu, pe neoprotestanti, ii compatimesc si le doresc sa vina la cunoasterea adevarului si sa se mantuiasca! Nu-i urasc! Nici Hristos nu-i ura pe nicolaiti, dar ura faptele lor. -Apocalipsa 2:6
Dragostea insa se bucura de adevar, asa cum spune Sfantul Apostol Pavel la 1 Corinteni 13, 5-6. Deci, eu nu pot sa iubesc ereziile voastre! Cum sa iubesc hulele la adresa Maicii Domnului, a celorlalti sfinti, sau a preacinstitului chip al Domnului Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu?! Cine huleste pe sfinti, face lucrul diavolului si d-aia el doarme la poarta, fiindca a incetat sa-i lupte.
In Patericul egiptean, un drac dormea la poarta unui oras cu locuitori care traiau in neranduiala si in pacate; dar in pustie, la usa chiliei unui anahoret, dadeau navala puhoaie de draci care-l luptau, fiindca el tinea cuvantul lui Dumnezeu.
Dumnezeu lui Avraam si Isaac si Iacov este Dumnezeul celor vii, nu al celor morti! Cum sa hulesti pe sfinti in care traieste Hristos?!
"M-am răstignit împreună cu Hristos; şi nu eu mai trăiesc, ci Hristos trăieşte în mine." - Galateni 2, 20

| anonim_4396 explică (pentru pacatosulBogdan):

În Galateni 2:20 se refera la faptul ca acum nu mai facem faptele firii pământești ptc am înviat împreună cu Hristos și El trăiește în noi, adică nu mai facem voia noastră, ci voia Lui. Dacă ai citi tot capitolul, și înțelege contextul.

Ce erezii avem noi? Ceea ce practicam e din Biblie. Spune tu ceva ce facem noi și e eretic sau o erezie pe care o spunem noi. Și acum spune unde scrie în Biblie sa fac ceea ce faceți voi. Dacă găsești un loc unde scrie sa fac asa ceva, atunci voi face și eu. Unde scrie în Biblie ca cine huleste pe sfinți face lucrul diavolului? Și nu ii hulesc pe sfinți, dar nu ii cinstesc ptc fiecare s sfant pentru el însuși, nu ma ajuta pe mine dacă ei au fost sfinți sau nu, adică nu mi afectează mântuirea cu nimic

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Erezie este si ce ai spus tu la alt subiect, cum ca preotii nu iarta, ei doar se roaga lui Dumnezeu. Cum nu iarta, daca Hristos spune: "Cărora veţi ierta păcatele, le vor fi iertate"? Ioan 20, 23 Iar formula Tainei Spovedaniei pe care o rosteste preotul este: "Te iert si te dezleg de toate pacatele tale, in numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh".

| anonim_4396 explică (pentru pacatosulBogdan):

Ți am comentat la acel răspuns și ți am zis despre iertarea păcatelor deja. Cum ar putea un preot sa ierte păcatele în locul lui Dumnezeu? Doar lui Dumnezeu Ii greșim noi, nu acelor preoți