| AvalohAlyn a întrebat:

Cum pot sa ma pocaiesc și să îmi fie Dumnezeu aproape?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În primul rând, trebuie să cunoști Biblia. Pentru al cunoaște pe Dumnezeu, trebuie să știi ce și cum se face.Nu te lua după ceilalți, șansele de a primi un răspuns greșit sunt de 90 %.De aceea,trebuie să cunoști Biblia,ca să nu fii manipulat. Începe, mai bine, de la noul testament, există legi din vechiul testament care nu mai ai voie să le faci, adică s-au schimbat.Trebuie să știi ce s-a schimbat și ce a rămas la fel.

În al doilea rând, trebuie să recunoști din inimă că ai păcate, apoi să le mărturisești, nu prin faptele tale, ci prin jertfa lui Isus Hristos.De aceea, mulți se lauda cu faptele lor, dar trebuie să știm că oricât de bune ar fi, nu valorează nimic. Pentru ce s-a jertfit Isus atunci?
Efeseni 2:9 VDC
„Nu prin fapte, ca să nu se laude nimeni."

Apoi,trebuie să te lupți pentru a nu le repeta.Dar chiar dacă le-ai face din nou, atâta timp cât îți pare rău, poți fi iertat.Dar dacă le repeți prea mult, Domnul te va îndrepta, ca să nu mai cazi din nou și din nou în acel păcat.

În final, trăiește după voia lui Dumnezeu.
„Roada Duhului, dimpotrivă, este: dragostea, bucuria, pacea, îndelunga răbdare, bunătatea, facerea de bine, credincioşia,
23 blândeţea, înfrânarea poftelor. Împotriva acestor lucruri nu este lege."
„ Dacă trăim prin Duhul, să şi umblăm prin Duhul."

Dacă e ceva, putem vorbi în privat. Pace!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Oricum Dumnezeu e mereu lângă tine, chiar și atunci când nu știi sau crezi!

10 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Citeste Biblia, aplica invataturile ei si urmeaza pe Hristos.

| milan9 a răspuns:

"Pocăinţa" reprezintă hotărârea de a nu mai greşi, urmată de primirea concretă a harului...
"Pocăinţa" înseamnă doar conştientizarea, mărturisirea (taina spovedaniei, sau a "pocăinţei"), părerea de rău pentru săvârşirea păcatelor.
Ca regret pentru păcatele făcute, ca primire a a harului iertării prin spovedanie, însoţeşte întreaga viaţa a omului.

Dar asta nu e tot. Este necesar ca păcatele respective să nu mai fie repetate, altfel pocăinţa (regretarea păcatului, spovedania şi îndreptarea vieţii) nu este dusă până la capăt!

| mentholinks a răspuns:

Pai ce pacate ai facut sau faci? Ca tu imi pari mai sfant decat Sfantul Petru.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Cu ajutorul lui Dumnezeu! Dumnezeu nu numai ca e aproape, ci poate si sa locuiască in fiecare din noi prin Duhul Sfânt. Citește Biblia, crede, boteaza-te si urmeaza-l pe Isus.

| Meme10Memu a răspuns:

Sa stai mereu cu capul aplecat.

| Irinel15123532 a răspuns:

Te poti pocai prin dorinta ta sincera de a dori sa te apropii de Dumnezeu, ma bucur mult ca doresti aceasta apropire de Dumnezeu, iti spun ca sa stii, Dumnezeu doreste aceasta apropiere mai tare decat tine, El te iubeste, vrea o relatie personala cu tine.
Citeste noul testament, te va ajuta sa il cunosti pe Dumnezeu.
Sa iti dau ilustratie, este vorba de un desen animat cu un leu, probabil ca l-ai si vazut in copilarie.
Leul era reprezentat de Iisus Hristos. Leul vine si se intalneste cu o mangusta, sau ceva de genul, si mangusta ii spune asa ''Leule, ce mare te-ai facut de ultima data cand te-am vazut, ai crescut mult'' Dar Leul ii spune ''Nu Eu a crescut, ci tu ai crescut, anul viitor cand ma vei mai vedea, ma vei vedea si mai mare''
Ideea principala a filmului era ca, atunci cand tu citesti noul testmant, si il cunosti pe Dumnezeu si situatiile prin care a trecut, il vei vedea mare, il vei vedea lucrand, vei vedea cu cata dragoste reactioneaza la ura celorlalti oameni. Dar cand tu nu cresti spiritual, il vei vedea pe Domnul mic, departe, distant, undeva in univers, departe de tine si de problemele si framantarile tale. Asa cum eu cand vedeam cand eram mic un avion, mi se parea absolut foarte mic si ma gandeam ca asa e el, cand insa am vizitat prima data o asemenea expozitie cu parintii, atunci cand m-am apropiat am vazut cat de gigantice erau de fapt, si eu nu vedeam asta. Citeste noul testament draga prietene, vei vedea ca te va ajuta enorm. Noul testament, incepe cu evanghelia dupa Ioan. Poti lua si traducerea Cornilescu, este una dintre cele mai raspandite si cele mai bune, chiar si eu o am.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca iti pare rau de pacatele tale, cere-I iertare sincer. Trebuie sa tanjesti dupa El ca "cerboaica dupa izvoare".
Te nasti din nou odata ce ai acceptat jertfa Lui pentru tine, si ai murit fata de pacat odata cu El. Atunci vlastarul nobil poate fi pus in tine, si devii copil al lui Dumnezeu. Adica, nu mai esti omul vechi, ci te nasti din nou. Copilul semnifica puritate. Asa esti odata ce ai fost spalat prin sangele lui Isus.

Cum sa-ti fie Dumnezeu aproape? Tinandu-te departe de rau, de pacat. Iar daca s-a intamplat sa aluneci, sa te ridici imediat, sa te pocaiesti de pacatul respectiv.

| Helper07 a răspuns:

"Destul sa te lasi, prin credinta condus, de Dragostea lui Isus."

| EduardEdyP a răspuns:

Majoritatea răspunsurilor sunt bune. Dar cel mai important este sa citești Biblia, Cuvântul lui Dumnezeu, Adevărul. Citind și crezând primadat in Cuvânt, acesta te va face slobod. Adică vei înțelege voia lui Dumnezeu. Isus spune că : "Cuvântul Tău ( Dumnezeu Tatăl), este Adevărul". Deci, citește Noul Testament, poți începe cu Evanghelia după Ioan (e mai accesibilă și ușor de digerat). Domnul să-ți fie Lumină!