| Vreausapot a întrebat:

Cum pot sa scap de acest pacat.
Buna TPU.
Cum ma caiesc de la pacatul homosexualitatii? Nu am ispasit fapta pana acum dar sunt atra de persoane de sex ca al meu.Am privit doar filme si atat.
Daca ma duc la biserica si am spovedesc pot scapa de acest pacat? Nu vreau sa fiu asa. Vreau sa am o familie!

25 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Homosexualitatea nu este o boala sau un obicei ca sa poti scapa de el. Este o orientare sexuala, pe care nu ti-o alegi si nu o poti schimba. Nu te mai gandi obsedant la asta, iti poti induce ganduri negative inutil. Cand va veni vremea sa te indragostesti, vei vedea ce sex are persoana pe care o iubesti.

Răspuns utilizator avertizat
| ania a răspuns:

Sunt centre de consiliere creștină cum e ELLEL Ministries România, unde te poți programa la wikend-uri de vindecare, unde consilieri cu experiență te ajută să înțelegi care sunt cauzele, te încurajează să ierți și se roagă pentru eliberare. Felicitări pentru hotărârea ta.

Răspuns utilizator avertizat
| ania a răspuns (pentru RobertG101):

De ce să fie distruse? Nu obligă pe nimeni la nimic.merg acolo doar cei ce vor să se înțeleagă și să renunțe la acest stil de viață. Sunt și în Anglia, Australia, Ungaria și alte țări.

| RAY a răspuns:

Termina cu biserica ca nu faci nimic rau,daca te atrage barbati ce vina ai? poti avea o familie cu un barbat gay,terminati cu mersul la biserica homosexualitatea nu e boala e ceva genetic,asa te-ai nascut asa vei muri,orice ai face tot te vor atrage barbati,reprimarea duce la depresie, frustrari, complexe, nu isi reprima dorinta, acceptate asa cum esti, suntem in secolul 21 deschideti mintea

| T0T a răspuns:

Ăsta nu e un păcat. Singura ta problemă e că îl consideri astfel.

| mentholinks a răspuns:

Te duci la un psihiatru si iti da el niste pastile de nici nu ti se mai scoala. Asta ca sa fii sigur ca nu cazi in ispita, ca se inmultesc ca iarba si in Romania gayii.

| mudokins78 a răspuns:

Eu sunt bărbat şi am făcut de toate!
Ce?,. Asta mă face păcătos?
Nu! Eu cred în Dumnezeu.

| Nilsson a răspuns:

Pe la ce varsta ti-ai dat seama ca esti atras de persoanele de sex opus? Unii zic ca chestia asta e innascuta, dar eu cred ca acest comportament poate aparea si pe parcurs, tinand cont de faptul ca atractia sexuala e determinata si de mediul in care o anumita persoana si-a dezvoltat personalitatea.
Sfatul meu e sa renunti la filme erotice de orice fel (homo sau hetero) si sa iti propui sa invingi aceste patimi. Cred ca si rugaciunea te poate ajuta.
La fel si autosugestia, trebuie sa iti repeti ca esti barbat si trebuie sa te comporti ca atare, eu consider ca este o greseala sa crezi ca te-ai nascut asa si sa pierzi o lupta inainte de a o incepe.

| VelaJohnny a răspuns:

Homosexualitatea poate avea doua cauze, fie datorita mediului din care provii sau cu care ai luat mult contact, fie e o influenta genetica. Legat de gene, stai linistit ca nu iti determina genele orientarea sexuala, sunt mituri inflorite de sustinatorii homosexualitatii pentru a ii impaca cu ideea asta pe homosexuali. Sunt spre exemplu persoane care sunt predominat violente, si asta datorita genelor. Pentru astfel de persoane sunt diferite terapii care ii ajuta sa depaseasca si sa tina sub control impulsurile. La fel poate sta treaba si cu inclinatiile gay, cum am zis, nu iti determina genele orientarea sexuala, insa te pot influenta poate incepand cu pubertatea. Nu conteaza motivul pentru care ai ajuns homosexual, te poti schimba, multi au facut-o. Desi se recunoaste faptul ca este contrat firii si naturii faptul de a avea stfel de inclunatii, oamenii tot mai mult tolereaza astfel de lucruri si chiar le incurajeaza. Vad ca stii si tu care este parerea lui Dumnezeu despre acest lucru. E un inceput bun. Inceteaza sa iti mai umpli mintea cu lucruri care iti stimuleaza inclinatiile sexuale daca vrei sa reusesti, pentru ca mintea ta se modeleaza in functie de informatiile cu care te hranesti.

Biblia spune in 1 Corinteni 6:9-11
„Cum? Nu ştiţi că cei nedrepţi nu vor moşteni regatul lui Dumnezeu? Nu vă lăsaţi induşi în eroare. Nici fornicatorii, nici idolatrii, nici cei adulteri, nici bărbaţii folosiţi pentru scopuri nenaturale, nici bărbaţii care se culcă cu bărbaţi, 10 nici hoţii, nici cei lacomi, nici beţivii, nici cei ce insultă, nici extorcatorii nu vor moşteni regatul lui Dumnezeu. 11 Şi totuşi aşa eraţi unii dintre voi. Dar aţi fost spălaţi, aţi fost sfinţiţi, aţi fost declaraţi drepţi în numele Domnului nostru Isus Cristos şi cu spiritul Dumnezeului nostru."

Si in secolul I erau persoane la fel ca tine, care au luptat cu astfel de inclinatii si au reusit.

Daca vrei, arunca un ochi pe paginile astea, iti vor fi utile informatiile, sunt sigur. Succes!

https://www.jw.org/......xualitate/

https://www.jw.org/......omosexual/

https://www.jw.org/......mosexuali/

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru VelaJohnny):

De animalele gay ce spui? cum sa nu fie genetica,exista persoane asexuale,homosexuale,bisexuale,transexuale natura umana e diversa,sunt gemeni care au crescut in acelasi mediu,acelasi educatie dar unul era homo altul hetrosexual, asa cum pe tine te atrage o fata asa il atrage un barbat, nu noi alegem ceea ce ne atrage e involuntar, sunt curios cand o sa ne atraga uratele prin propia vointa ca tu spui acolo ca poti influenta atractia, atractia nu o poti influenta e genetica, nu vad ce rau fac homosexuali si de ce e pacat asa ceva, sa inteleg ca si animalele pacatuiesc nu?

| VelaJohnny a răspuns (pentru RAY):

„ceea ce ne atrage e involuntar" - intr-o anumita masura, da. Insa, atractia se bazeaza pe niste criterii. Spre exemplu mie imi plac un gen de persoane, in functie de fizic, calitati etc, si daca nu se incadreaza rezonabil in preferintele mele, nu pot simti vreo atractie. Preferintele astea sa stii ca nu sunt batute in cuie, ci sub anumite influente se pot schimba. Documenteaza-te despre gene din carti de biologie, si spune-mi si mie in care cromozom se afla gena care determina orientarea sexuala, sunt foarte curios sa ma informez si eu. Legat de animale, spuneai „animalele pacatuiesc". Pai, hai sa le cerem animalelor sa respecte si ele Biblia, sau sa adere la religii, sa respecte constitutia statelor in care se afla, ca doar au ratiune, la fel ca noi. Bun, daca crezi ca ne tragem din ele, are un pic de sens de ce ai asteptari asa de mari de la ele, daca la maimute s-a putut sa se ajunga la oameni, si la cainii pot deveni ca Jake din Adventure Time.

| RAY a răspuns (pentru VelaJohnny):

Atractia fizica nu are legatura cu preferintele personale umane, repet daca esti hetrosexual ca si mine cand vezi o fata frumoasa pe strada o placi instant, la fel si i o mancare plus multe alte chesti, frica de exemplu fobia fata de paianjeni este involuntara, 90% din ceea ce facem este pur simplu dictat de creierul nostru reptilean, asta e ca uni cu sufletul conteaaza fizicul nu cool, tu nu poti simti atractie fata de barbati indiferent de ce ai face, negarea sexualitati aduce frustrari si complexe, ok o sa se insoare si se va dace daca nu va simti nimic fata de ea?

| Teffan a răspuns (pentru VelaJohnny):

VellaJohnny,ti-am luat apararea in fata lui Milan la o intrebare, dar acum, pe acest subiect, intotdeauna va iesi sange intre noi doi.
Nu lua extrem de personal ce o sa iti spun, tot imi pari de treaba.Cand jignesc in acest raspuns, jignesc pe cine trebuie, nu pe tine.Doar ca this is war,huh.

"Nu conteaza motivul pentru care ai ajuns homosexual, te poti schimba, multi au facut-o. "

Tu esti un dependent de dulciuri.
Medicul iti spune ca nu trebuie sa mai mananci dulciuri ca sa nu dai in boli grave.
Tu te opresti din a manca dulciuri.
Dar,aaah,ce pofta ai mai avea de o napolitana sau de o eugenie,sau de o acadea,bomboane,tip top,jeleuri,kinder,kurtos sau zahar in cafea.

Inlocuieste "dulciurile" cu o persoana de acelasi sex,si spre absurd,tu esti gay.
Vei inlocui mediucl cu societate,si in schimb,nu e acelasi lucru precum dulciurile,deoarece nu dai in nicio boala.

Nu POTI sa te opresti in a fi atras de cineva sau de ceva!
Poti doar sa EVITI lucrul ala prin a te casatori intr-un stil heterosexual,tu fiind homosexual.
Si vei fi in depresie toata viata ta,foarte des se mai intampla si sa iti mai inseli nevasta cu un barbat pentru ca te intrebi:"De ce ** am facut greseala asta? De a ma lua dupa societate? De a ma lua dupa un doctor din evul mediu,societatea fiind doctorul ala? De a asculta de niste oameni care nu imi vor binele,nu se gandesc la fericirea mea,ci vor sa FIU ca ei,ca sa nu ma marginalizeze!?"

"Vad ca stii si tu care este parerea lui Dumnezeu despre acest lucru."

Da, Yahve a prapadit Sodoma si Gomora pentru ca erau oameni homosexuali acolo, dar acelasi Yahve nu are nimic cu incestul sau cu violul sclavilor, sau cu bataia sclavilor, sau...chiar cu uciderea sclavilor.Ce reprezinta sclavii? Goyim, asta reprezinta.Si cu asta am spus totul cu privire la rasismul care este indreptat impotriva TUTUROR neamurilor "goy" laughing haha
Am spus totul cu privire la acest dumnezeu infect, numindu-se Yahve, care se auto-proclama creatorul oamenilor.Nu,nu.Este creatorul ne-goy-lor si nu iubeste pe nimeni altcineva.

(Oricine poate vedea asta in vehciul testmante, oricine poate sa vada crimele acestui jegos de dumnezeu si rasismul indreptat impotriva noastra)

| Vreausapot explică (pentru Teffan):

Cum am spus mai sus mi-e imi plac si fetele dar numai cele cu sani mari si blonde sau brunete :/nu am vazut niciodata o fata frumoasa si cred ca de asta am atractia asta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut, nu trebuie sa renunti la orientarea ta sexuala, ci ar trebui sa renunti la religia crestina. Ea e plina de homofobie, ipocrizie si ignoranta. Nu pacatuiesti deloc ca-ti gasesti linistea in bratele unui barbat, e ceva ce ar trebui inteles si acceptat.

"Nu vreau sa fiu asa. Vreau sa am o familie!" - asta nu e o problema, exista homosexuali care au copii, tot ce trebuie tu, e sa-ti gasesti o viitoare sotie care sa te inteleaga, si poti deveni foarte usor bisexual.

"Daca ma duc la biserica si am spovedesc pot scapa de acest pacat?" - nu exista "pacat", in religia crestina tot ce nu tine de dogma lor este pacat, asa ca eu zic sa-ti gasesti jumatatea si sa te indepartezi de rahatul in care e tarata omenirea.

Citeste si asta, ca o incurajare:

http://altreileasex.blogspot.ro/

| Vreausapot explică (pentru anonim_4396):

Problema este ca eu nu vreau sa fiu asa.imi plac si fetele dar numai cele cu tate mari si blonde dar nu am vazut niciodata una asa cum vreau eu :/

| Nilsson a răspuns (pentru Vreausapot):

Uite ca acesti binevoitori deja ti-au pus eticheta de homosexual din nastere, cand tie chiar iti plac fetele.
Iar bisexualitatea e o tampenie pe care n-are niciun rost sa o mai explic.
Ideea e ca trebuie sa ai rabdare in relatiile cu fetele, inteleg ca esti pretentios, dar cand o sa o gasesti pe cea de care te indragostesti, nu are importanta cum arata, poate sa aiba pieptul plat ca o clatita, tot o s-o iubesti.
Insa cum ti-am mai spus, trebuie sa renunti la filmele erotice de orice fel, iti creeaza o imagine distorsionata despre idealul de frumusete feminin. Din pacate cam asta se promoveaza, vedetele de la tv majoritatea sunt siliconate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt o persoana care nu sustine homosexualitatea dar du-te la un psihiatru si vorbeste cu el ( nu doar nebunii merg acolo ), de vrei sa te spovedesti nu mai trebuie sa te gandesti sau sa faci acest pacat al homosexalitatii.

| AlexeHellsing a răspuns:

Ce te face să crezi că este un păcat?

| Teffan a răspuns:

Biserica crestina a facut sentimentul asta "un pacat".

Constientizeaza ca NU te poti lipsi de el.
Poti sa ai o relatie heterosexuala, dar nu va fi acelasi lucru ca una homsoexuala si iti vei face rau.
Din cauza unor porci nenorociti si ordinari care se gandesc doar la religia lor imputita, oameni ca tine nu au niciun drept in tara asta si va baga numai minciuni in cap, ca sa simtiti rusinati de natura voastra adevarata.

Sfatul meu este sa te accepti.Si te vei accepta mai devreme sau mai tarziu.
Chestia asta nu se ia, nu e un pacat, vei observa ca nu ai cum sa pui capat acestei atractii, niciodata in aceasta viata.

| catalynx a răspuns:

Sa stii ca cu ajutorul lui Dumnezeu o sa scapi, da in general e bine sa mergi la Biserica sa te spovedesti si impartasesti pentru ca te va ajuta mult si tot el te va ajuta sa-ti intemeiezi si o familie, ai speranta si incredere

| Zurelin a răspuns:

Ar trebui sa mergi si sa discuti cestia asta cu un preot, homosexualitatea este intr-adevar ca o patima poti cu siguranta sa scapi de ea, nu este ceva permanent decat daca iti doresti asta, daca te lasi dus de val, nu ar trebui sa o lasi asa, nu iti fie rusine sa vorbesti cu un preot