| M1989 a întrebat:

Cum pot scapa de gandul suicidului?

Răspuns Câştigător
| EvelinaAndreea123456 a răspuns:

Du-te la un psiholog sau vorbeste cu un prieten de incredere(daca ai), incearca sa ai alte preocupari si sa iesi din casa ca daca vei sta asa nu o sa reusesti, trebuie sa ai ambitie sa scapi de gandurile rele. Apropo, dc vrei sa faci asta?

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ai câteva (multe) intrebări pe tema asta. Dacă nu aberezi/bravezi, sfat: du-te la un psiholog

| M1989 explică:

Faptul ca uneori intri cu voia ta sau fara voia ta in datorii care dupa te chinuiesc, ajungi dupa sa vezi suicidul ca si pe o eliberare de tot stresul. Poate ca.si singuratatea are accentul ei. Cum spui si tu mai multi factori de stres te aduc in pragul lasitati.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Citește Biblia. Nu numai ca vei scăpa de gândul suicidului dar îți va da si înțelepciune cum sa scapi de datorii si sa trăiești in continuare după voia lui Dumnezeu.Este o carte "Liber de datorii" cred ca așa se numește, caut-o pe internet si poate te ajuta si ea.Studiu binecuvântat!

| mentholinks a răspuns:

Pai uite, de exemplu eu cand ma gandeam la sinucidere era pentru ca voiam sa mor, sa dispar. Acum nu mai vreau si automat nu ma mai gandesc la sinucidere. Nu zic ca si la tine e la fel dar e posbil ca o parte din tine cum se zice sa-si doreasca sa moara si de aceea iti mai apar probabil ganduri. Daca ajungi sa fii coplesit de asemenea ganduri ar cam trebui sa consulti cel putin un psiholog cat de cat specializat.

| Celcestietot a răspuns:

Du-te la psiholog, dar si roaga-te lui Dumnezeu ca sa scapi de asa ceva. Merita incerca si nu te costa nimic sa te rogi Luiwinking! Domnul fie cu tine!

| M1989 explică (pentru EvelinaAndreea123456):

Buna draga Evelina! Uneori simti ca nu mai poti face fata rutenei. Munca,casa,datorii, singuratea sentimentala, poate la un momendat toate astea se aduna si in subconstientul tau nu iti mai vezi rostul. Ajungi sa vezi ca asta ar fi cea mai buna solotie pentru tine ca prs. Nu este o solutie sa fi las. Dar poate avand o depresie mai puternica, o emotie neimpartasita, toate astea te fac sa cedezi si sa nu iti mai vezi adevarata valoare sufleteasca?

| M1989 explică (pentru EvelinaAndreea123456):

Multumesc pentru incurajare! Sufleteste nu am putut sa vorbesc cu nimeni niciodata. Sti cum sunt prieteni in ziua de azi, pe la spate te povestesc si in fata iti zambesc. Singura varianta este psihologul. Ai si tu problemele tale, si nu cred ca este ok sa te incarc si eu cu ale mele. O zi frumoasa?

| Nilsson a răspuns:

Trebuie să eviți mai întâi genul de probleme care te împing spre astfel de gânduri.
Apoi trebuie să îți refaci viața spirituală, un om care conștientizează că viața este darul cel mai de preț de la Dumnezeu nu se va lăsa copleșit de astfel de gânduri negre și le va alunga cât de repede din minte.

| M1989 explică (pentru Nilsson):

Stiu si inteleg ceea ce zici. Dar sunt zile in care ajungi sa fi coplesit de ganduri si de nelinistea sufleteasca in cat in chestia aia vezi o eliberare. Stiu ca acel gand nu este unul bun si normal. Am stat si am analizat, bun eu nu nu o sa mai fiu, scap de.probleme dar sunt constient ca as lasa o durere imensa in sufletul familiei si asta imi da putere sa imi doresc sa mai lupt.

| Helper07 a răspuns:

Invata sa iubesti din toata inima.