| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot scapa de nelinistile sufletesti care sunt cauzate de griji si de frica de a nu se intampla nimic rau in lume? Nadejde nu imi este suficienta.

9 răspunsuri:
| gratargratar a răspuns:

Nu nadejdea, ci credinta nu iti este suficienta.
Vezi psalmul 1, 33, 115 etc.
Nu stii versetul: Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti. (Ps.22)

Nimic rau din lume nu de afecteaza, de vreme ce esti cu Hristos. Nadejdea noastra nu este in lumea aceasta, de la care nu asteptam nimic. Este de la Hristos.

Citeste "Intoarcerea la Hristos" de Ioan Ianolide si "Jurnalul Fericirii" de N. Steindhardt.

| Kogaion a răspuns:

Pai se intampla deja foarte mult rau in lume, cel mai simplu este sa te detasezi un pic de ele, sa nu mai citesti ziarele, pe net, tv, etc. Citeste din Biblie, vorbeste cu un preot de cum te poti linisti, incearca sa gandesti pozitiv. Succes si Doamne ajuta!

| Skippy223 a răspuns (pentru Kogaion):

Hai sa ignoram, poate o sa dispara?

Răspuns utilizator avertizat
| Skippy223 a răspuns (pentru rebornfromfire):

Suntem de acord ca afirmatia ta, si cele 2 ale tale sunt gresite, nu?

Corect este sa ne facem griji, sa aflam cauza, si sa incercam sa facem ceva, cat de putin.

Daca nu ne facem griji si ignoram, dins tart nu mai urmarim urmatorii 2 pasi.
Sunt realist, unele probleme curente nu se pot rezolva asa dintr-o data, dar asta nu inseamna ca ele nu exista, nu?

| Nitroblast a răspuns:

Ce sa se intample? Nu serios, dar chiar, ce sa se intample?

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru Nitroblast):

Sa vina Sfarsitul Lumii acum, sa plec din viata pe neasteptate, etc.

Răspuns utilizator avertizat
| Miga a răspuns:

Citeste Biblia, aceasta carte ne ofera speranta, mingiiere si siguranta ca ne asteapta un viitor frumos. Asta ne promite Dumnezeu. Revelatia sau Apocalipsa 21:3, 4