| AvalohAlyn a întrebat:

Cum pot studia Apocalipsa?

26 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

Astepti cateva miliarde de ani pana o sa se intample din cauza anumitor fenomene astronomice si apoi o sa poti sa o studiezi.

| halogen001 a răspuns:

Apocalipsa e o fantezie a religiei creștine și poate fi studiata din literatura religioasa creștină.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru halogen001):

Apocalipsa este o fantezie? Vezi ca si stiinta ta sustine ca va exista un sfarsit al lumii! Mai studiaza!

| halogen001 a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Nu poți compara fantezia cu știința. Sfârșitul lumii e ceva, iar apocalipsa e altceva.

| oglindasultanului a răspuns:

Kalki purana.

| DonEduardo a răspuns:

Citeste in Biblie.

| tudorvolcano a răspuns:

Pentru cartea Apocalipsei, e complicat.
Scriptura e mare fără fund, dacă te duci prea adânc te vei înneca.
„Cele mai presus de tine nu le căuta şi cele mai tari decât tine nu le iscodi." (Ecclesiasticul sau cartea Înțelepciunii lui Isus, Fiul lui Sirah 3:20)

Ca mirean, nu poți pătrunde foarte adânc în înțelesurile Apocalipsei.
Aici e nevoie de rugăciune multă și post, de ascultare față de poruncile lui Dumnezeu, de o viață petrecută în curăție.
Ca să ai informații de folos și bune, citește pe Sfinții Părinți și tâlcuirile lor.

Pentru o înțelegere mai adâncă, trebuie să te faci monah, sub o ascultare desăvârșită față de un părinte sporit, cu o viață sfântă și bineplăcută lui Dumnezeu.

Crezi că darurile lui Dumnezeu se obțin așa, pe degeaba, fără osteneală, fără jertfă, și fără smerenie?
Chiar dacă ai primi daruri pe degeaba de la Dumnezeu, le-ai pierde. Sf. Simeon Noul Teolog, când a primit rugăciunea inimii pe degeaba, a pierdut-o după. Abia după nenumărate osteneli, când a redobândit-o, a putut să o și păstreze.

| Anelise128 a răspuns (pentru tudorvolcano):

Nimic mai fals! Biblia a fost lasata pentru toata lumea! Intelepciunea incepe cu frica de Dumnezeu! Dumnezeu da omului care se teme de El, intelepciune si stiinta( cauta in proverbe sa vezi). Cititi biblia oameni buni si ascultati de Dumnezeu si o sa vedeti ca o sa o intelegeti tot mai mult! Cine cauta, gaseste!

| tudorvolcano a răspuns (pentru Anelise128):

La ce se referă atunci scaunul din Apocalipsa 4?
În Apocalipsa 7, cum se tâlcuiesc cele patru colțuri ale pământului și „ca să nu sufle vântul pre pământ, nici preste mare, nici preste tot copacul"?
Cum se tâlcuiește Chivotul Legii, Tablele Legii, Egipt, amaleciți, Babilon, copiii Babilonului din psalmul 136 (care începe așa: La râul Babilonului.), trecerea Mării Roșii, șarpele de aramă al lui Moise?

| doctorandus a răspuns (pentru tudorvolcano):

„Dată fiind iuțeala cu care se răspândea creștinismul, e lesne de imaginat și repeziciunea cu care manuscrisele autografe erau copiate în zeci și sute de exemplare pentru aria, din ce în ce mai largă, a comunităților creștine. Așa se explică faptul că o bună parte din ele au înfruntat secolele și că până în zilele noastre au ajuns nu mai puțin de 2500 de manuscrise, dintre care 167 cuprind Noul Testament în întregime. Desigur, originalele nu ni s‘au păstrat, dar codici precum Sinaiticus (sec. IV), Vaticanus (sec. IV), Alexandrinus (sec. V), Parisiensis (sec. V), Freesianus (secolele IV-V), ca să cităm doar pe cele mai importante, se constituie în tot atâtea mărturii asupra vechimii textelor noutestamentare. De aici, și imensele posibilități ale filologilor biblici de a alcătui ediții critice tot mai bune și mai utile, pe care le pun la îndemâna traducătorilor. Evoluția acestor ediții, pe de-o parte, și evoluția fiecărei limbi naționale, pe de alta, sunt principalele rațiuni pentru care Biblia se cere tradusă – sau cel puțin revizuită – periodic, spre folosul și desfătarea cititorilor ei."
—Bartolomeu Anania, Biblia, 2001

| tudorvolcano a răspuns (pentru doctorandus):

Răspunsul e destul de simplu, folosim textele care le-am folosit întotdeauna, din mănăstirile din Muntele Athos, din mănăstirile din Constantinopol etc.
Fac parte din textele de tip bizantin, care constituie majoritatea covârșitoare a manuscriselor Sfintei Scripturi, și avem o continuitate destul de lungă a folosirii acestor texte.
Pe baza textelor din mănăstirile din Athos, s-a făcut Textul Patriarhal, care a avut ultima ediție finalizată și corectată de greșeli tipografice în 1912.
În afară de aceste texte, ne putem uita oricând în vechile cărți de cult, în Evanghelii, în Apostol, în Mineie, în Psaltiri pentru a compara versiunile textelor.
Pe această tradiție a mers Biserica timp de 2000 de ani, și pe această tradiție au mers Sfinții noștri, nu știu de ce ar trebui să mergem pe alta.

Dacă ne trezim că descoperim o serie de manuscrise toate îngropate la un loc, datate cu o analiză C-14 ca fiind din secolul I sau II, cu toate cărțile din Scriptură, complet intacte, dar care ar avea divergențe, credeți că le-am folosi? Răspunsul e categoric nu, acestea pot aparține oricărei grupări eretice, cum ar fi cea a ebioniților, sau a nicolaiților, sau a gnosticilor, că și atunci se făceau cărți eretice.

Faptul că Codex Sinaiticus e cel mai vechi manuscris nu înseamnă că e și fiabil. E bun de hârtie igienică mai degrabă decât luat în seamă. Nu pare să fi fost făcut de niște Sfinți, ci de niște scribi care nu știau prea bine Scripturile, ba chiar erau aproape cu totul ignoranți, dacă s-a ajuns până la punctul în care un corector să vrea să ELIMINE (da, să elimine, pentru că primul scrib a scris aceste cuvinte, doar că un corector le-a șters) ἀλλὰ ῥῦσaι ἡμᾶς ἀπὸ τοῦ πονηροῦ din rugăciunea Tatăl Nostru la Luca 11:4.
http://www.codex-sinaiticus.net/......cript.aspx (textul în dreapta transcris trebuie tras mult în dreapta, că textul începe de la extrema dreaptă, după din stânga înspre dreapta; ciudat, știu, dar nu eu am scris manuscrisul)
Acum spune-mi, cum să poți lua în serios un astfel de manuscris, când un corector șterge ἀλλὰ ῥῦσaι ἡμᾶς ἀπὸ τοῦ πονηροῦ?
E rugăciunea de bază totuși.
Știi ce se face în Biserica Ortodoxă cu textele corupte? De obicei se pun pe foc. Acel text trebuia ars, dar dat fiind că locul în care a fost găsit era pustiit în mai multe reprize, manuscrisul a putut fi găsit după cel puțin 1500 de stat în praf, ascuns.

| tudorvolcano a răspuns (pentru doctorandus):

Nu era Bartolomeu Anania îndrăcitul care l-a pomenit pe Papa Paul Ioan Paul al doilea la slujbe, deși Sf. Marcu al Efesului condamnase ca papa să fie pomenit ca pe un episcop ortodox?
Ridicarea anatemei în 1965 e nulă, dat fiind faptul că catolicii sunt vinovați și de alte erezii, apărute după 1054: infalibilitate papală, supremație papală, Concepția Imaculată, conceptul de două tipuri de har: creat și necreat, și altele.

| Anelise128 a răspuns (pentru tudorvolcano):

In apocalipsa 4 este descris tronul lui Dumnezeu din cer, nu este nimic de talcuit.

| Anelise128 a răspuns (pentru tudorvolcano):

Daca o sa citesti mai mult, o sa vezi ca sunt ingeri cu stapanire peste anumite domenii, in apocalipsa 7, la venirea Domnului, ingerii care au stapanire peste pamant, mare, lacuri si toata verdeata pamantului sunt insarcinati sa distruga o parte din aceste lucruri. Ziua de revenire a lui Hristos pe pamant este o zi de manie care va arde pe cei rai de pe pamant. In ziua aceea cerurile vor trece si pamantul va arde. Trebuie sa cunosti toata biblia ca sa o intelegi indeajuns. Biblia se traduce cu biblia.

| tudorvolcano a răspuns (pentru Anelise128):

Se vede că nu știți Scripturile:
Prin scaunul din Apocalipsa 4 se tâlcuiește Maica Domnului.
https://theodorosart.com/wp-content/uploads/2017/11/DSCN8162-768x1024.jpg
„Și din Scaun ies fulgere și glasuri" (Ap. 4:5): de ce ar glăsui un obiect neanimat, și de ce se vorbește așa detaliat despre Scaun?
De ce credeați că se găsesc în toate bisericile ortodoxe icoane cu Maica Domnului cu Pruncul în brațe? Pentru că ea este Scaunul! Icoana Maicii Domnului este simbolul acestui lucru.
Deasemenea, avem în Canonul Nașterii Domnului, Canon foarte vechi, la Irmosul și Catavasia de la Cântarea a 9-a: „Scaun de Heruvimi Fecioara". Se referă tocmai la Scaunul Apocalipsei.

Cele patru colțuri ale Pământului simbolizează Sfânta Cruce și Semnul Sfintei Cruci, care necredincioșii refuză să-l facă cu mâna.

„Să nu sufle vântul peste pământ, peste mare, și peste tot copacul."
Aici ai greșit iarăși, pentru că nu înțelegeți Scripturile.
Vânt se referă la Duhul Sfânt, marea este marea de oameni, iar prin copac se înțelege fiecare om în parte. Aceasta este o depărtare a Duhului Sfânt de la om, pentru păcatele oamenilor.
Harul lui Dumnezeu a fost simțit mult mai intens pe vremurile de demult, la vechii Sfinți Părinți, care făceau mari minuni, înviau oameni, vindecau bolnavii, aduceau și potoleau ploile, după nevoile poporului; cu timpul, harismele Duhului Sfânt s-au retras, iar în ziua de azi, deși încă prezente, oamenii încă vindecându-se când fac pelerinaje la Sfintele Moaște ale Sfinților, nu mai sunt așa comune ca pe timpuri.

Tot nu ați tâlcuit Chivotul Legii, Tablele Legii, Egipt, amaleciți, Babilon, copiii Babilonului din Psalmul 136 (care începe așa: La râul Babilonului.), trecerea Mării Roșii, șarpele de aramă al lui Moise.
După mintea voastră, ați tâlcui la Psalmul 136:9 „Fericit este cel ce va apuca şi va lovi pruncii tăi de piatră." că trebuie să facem infanticid. Rătăciți neștiind Scripturile.

| Anelise128 a răspuns (pentru tudorvolcano):

Esti foarte foarte departe de adevar! Lasa ortodoxia ca e ratacire pura! Tronul lui Dumnezeu nu e nicio maica nimic! Ai talcuit pana nu a mai ramas nimic real! Te ratacesti de la adevarul bibliei. Nu am mai talcuit nimic din restul lucrurilor pentru ca nu era nimic de talcuit! Maria a fost o femeie credincioasa la vremea aceea prin care Dumnezeu a ales sa se nasca, nu e Dumnezeu, nu e in cer si nu trebuie sa ne inchinam la ea. Ea asteapta in locuinta mortilor ca toti mortii venirea zilei lui Dumnezeu! Te sfatuiesc sa cauti adevarul departe de sfintii din munti si ortodoxie si catolicism! Nu o sa il gasesti acolo!

| tudorvolcano a răspuns (pentru Anelise128):

Din ce sectă faci parte? Când a fost fondată secta ta?

| tudorvolcano a răspuns (pentru Anelise128):

Dacă nu mai e nimic de tâlcuit, adică ar trebui să ne apucăm de infanticid?

| Anelise128 a răspuns (pentru tudorvolcano):

Nu fac parte din nicio secta! Te ratacesti mult, nu cunosti biblia, nu stii unde se vorbeste simbolic si unde se vorbeste deslusit. Te bazezi pe anul in care a luat nastere un cult religios nu pe adevarul din el. Dar iti mai spun atat: frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii! Cand o sa il cauti pe Dumnezeu cu adevarat, si o sa vrei sa te temi de El, Dumnezeu o sa te lumineze sa intelegi Cuvantul Lui.

| tudorvolcano a răspuns (pentru Anelise128):

Hristos a întemeiat pe Cruce o singură Biserică, Biserica Ortodoxă.
Iar ascultarea de Biserică este neapărat necesară, altfel devii ca un păgân și ca un vameș (Mt 18:17).
Sfântul Apostol Pavel a spus în 1 Corinteni 12:
„28. Şi pe unii i-a pus Dumnezeu, în Biserică: întâi apostoli, al doilea prooroci, al treilea învăţători; apoi pe cei ce au darul de a face minuni; apoi darurile vindecărilor, ajutorările, cârmuirile, felurile limbilor.
29. Oare toţi sunt apostoli? Oare toţi sunt prooroci? Oare toţi învăţători? Oare toţi au putere să săvârşească minuni?"
Aici arată și o ierarhie a Bisericii, și de cine se face mai întâi ascultare în Biserică.

Hristos, Și-a ales Apostoli, pe cei 12 Apostoli, cărora le-a dat puterea de a dezlega și a lega păcatele (Mt 18:18), iar prin punerea mâinilor (=hirotonia) (I Timotei 4:14, 5:22, 2 Timotei 1:6), Apostolii au transmis Harul mai departe episcopilor, preoților, și diaconilor, episcopii având deplinătatea Harului, și putând săvârși toate Sfintele Taine (Botez, Mirungere, Euharistie, Pocăința, Cununie, Mirungerea bolnavior/Sfântul Maslu, și Hirotonia), în timp ce preoții nu pot hirotoni pe alții, ci doar, prin ascultarea de episcop, să săvârșească celelalte 6 Sfinte Taine, iar diaconii sunt ajutoarele episcopilor și preoților. Prin transmiterea Harului Apostoliei de la episcop la episcop în dreapta credință, cu o neîntreruptă continuitate, avem Succesiunea Apostolică, care ne dovedește continuitatea Harului și a comunităților noastre creștine.
Putem vedea dacă o comunitate este sau nu parte a Bisericii, dacă au Succesiune Apostolică. Știți cum a căzut erezia gnosticilor? Gnosticii spuneau că dețin cunoștințe secrete transmise de Sfinții Apostoli. Ca răspuns, Sfinții Părinți le-au cerut să le arate o linie neîntreruptă de succesiune din timpul Apostolilor până în timpurile de atunci; neputând face aceasta, au fost făcuți de rușine, iar eresul lor s-a stins.

Din ce denominație faceți parte? Ce Succesiune Apostolică aveți, și ce conexiune cu Sfinții Apostoli? Unde vă sunt episcopii, preoții și diaconii? Vi i-ați hirotonit voi de capul vostru, în mod nelegitim, și ați adus foc străin lui Dumnezeu?
De ce biserică faceți ascultare? De una întemeiată de capul vostru, sau de cea întemeiată de Hristos pe Cruce acum aproape 2000 de ani? Matei 18:17 spune să faceți ascultare de Biserică, de una cea întemeiată de Hristos.

| Anelise128 a răspuns (pentru tudorvolcano):

Fac parte din singura Biserica a Domnului Isus Hristos, aia reala cum o arata biblia, fara manipulari si interpretari ale adevarului biblic! Hristos nu a intemeiat pe cruce biserica ortodoxa, biserica lui Hristos sunt cei care asculta de glasul Lui, cei care fac voia Lui, singura biserica reala!

| tudorvolcano a răspuns (pentru Anelise128):

Și totuși, deși revendicați că faceți parte din adevărata Biserică, nu știți să interpretați aceste versete, „Fericit este cel ce va apuca şi va lovi pruncii tăi de piatră."

| Anelise128 a răspuns (pentru tudorvolcano):

Nu am spus niciodata ca nu stiu ce inseamna, dar vazand interpretarile gresite pe care le dati la anumite versete, nu vad rostul sa mai continui discutii care nu duc nicaieri.

| tudorvolcano a răspuns (pentru Anelise128):

Nu sunt greșite, sunt tâlcuiri de la Muntele Athos, de la un ieroschimonah.

Sfânta Tradiție le confirmă.
Numai prin Sfânta Tradiție poate fi înțeleasă Scriptura corect.

Nu sunt discuții în vânt, trebuie să înțelegeți că nu sunteți Biserică, ci sunteți spurcăciune înaintea Domnului cu adunările voastre, că departe sunteți de El.

| Anelise128 a răspuns (pentru tudorvolcano):

Iti doresc sa cauti mai serios adevarul, si sa lasi traditiile care nu duc la Dumnezeu. Numai biblia duce la cunoasterea lui Dumnezeu! Sper ca Dumnezeu sa aiba mila de tine si sa iti arate adevarul! Nu doresc, si nu o sa mai raspund la alte intrebari ca nu vreau sa ma cert si nu imi plac nici jignirile dvs. Toate cele bune!

| fascistul a răspuns:

Faci o cercetare a cartilor si scrierilor fantasmei religioase.